Najlepsze filmy o przyjaźni – TOP 10: obrazy, które wzmacniają więzi
Ranking poruszających opowieści o najważniejszej relacji w życiu
Filmy o przyjaźni to wyjątkowy zestaw historii – o więzi pomiędzy osobami tej samej lub różnej płci, o odmiennym statusie społecznym lub kolorze skóry. W zestawieniu jest miejsce na siostrzaną przyjaźń, pierwsze damsko–męskie uczucia, a także dziecięce relacje, które pozostają w pamięci na całe życie.
Spis treści:
- Miejsce 1: Nietykalni (2011) – potrzeba szczerej relacji
- Miejsce 2: Green Book (2018) – przyjaźń w obliczu dyskryminacji
- Miejsce 3: Stań przy mnie (1986) – siła przyjaźni z lat młodości
- Miejsce 4: Służące (2011) – przyjaźń kobiet z czarnoskórej mniejszości
- Miejsce 5: Małe kobietki (2019) – wzmacniająca opowieść o siostrzanej przyjaźni
- Miejsce 6: Kochankowie z księżyca. Moonrise Kingdom (2012) – film Wesa Andersona o przyjaźni
- Miejsce 7: Klub winowajców (1985) – film o problemach nastolatków
- Miejsce 8: Chłopiec w pasiastej piżamie (2008) – przyjaźń na terenie obozu koncentracyjnego
- Miejsce 9: Thelma i Louise (1991) – szalona przygoda dwóch przyjaciółek
- Miejsce 10: Love, Rosie (2014) – kiedy przyjaźń okazuje się problemem
Miejsce 1: Nietykalni (2011) – potrzeba szczerej relacji
„Nietykalni” to film o przyjaźni czarnoskórego imigranta z Senegalu z zamożnym arystokratą, dotkniętym porażeniem kończyn. Driss (Omar Sy) przypadkiem trafia na rozmowę rekrutacyjną do szukającego całodziennej opieki Philippe'a (François Cluzet). Szczery i bezpośredni mężczyzna zdobywa sympatię starszego, dystyngowanego pana, nienawykłego do tego typu kontaktów.
Driss jest jedyną osobą, która nie patrzy na Philippe'a z litością. Relacja pracownik–pracodawca coraz bardziej przekracza granicę formalnych obowiązków. Obydwojga wzbogaca wzajemny kontakt. Driss otwiera się na sztukę i operę, a jego przełożony – na miłość z Eleonore.
Obraz w reżyserii Oliviera Nakache'a i Érica Toledano bazuje na prawdziwej historii Philippe'a Pozzo Di Borgo i jego przyjaźni z Abdelem Yasminem Sellou. Film zdobył serca widzów na całym świecie, co potwierdzają prestiżowe nagrody, takie jak Satelita i Cezar z 2012 r, a także Goya, Czeski Lew, David di Donatello czy Ryuu Marayuki Japońskiej Akademii Filmowej z 2013 r.
Ocena na IMDb: 8,5.
Miejsce 2: Green Book (2018) – przyjaźń w obliczu dyskryminacji
Czarnoskóry, ekstrawagancki muzyk Don Shirley (Mahershala Ali) potrzebuje szofera, który wyruszy z nim w kilkutygodniową trasę. Do pracy zgłasza się cwaniaczkowany Tony (Viggo Mortensen), któremu akurat potrzebny jest zastrzyk gotówki. Tournée obejmuje środkowe i południowe stany Ameryki. Tony otrzymuje od wytwórni muzycznej przewodnik po miejscach przyjaznych czarnoskórym.
Mężczyzn różni praktycznie wszystko – od koloru skóry, poprzez usposobienie, aż po wykształcenie. Jednak podczas trasy mają okazję poznać się lepiej. Z każdym dnie Tony jest pod coraz większym wrażeniem talentu Dona i nie potrafi zrozumieć, dlaczego muzyk takiej sławy jest tak podle traktowany zaraz po zejściu ze sceny.
Okazuje się, że pomimo wielu różnic, mają ze sobą coś wspólnego. Obydwaj muszą się mierzyć z ogromną nietolerancją – Tony ze względu na pochodzenie z ubogiego Bronxu, a Shirley – ze względu na kolor skóry.
„Green Book” w reżyserii Petera Farrelly'ego to niezwykły film oparty na faktach, który nie tylko porusza trudny temat dyskryminacji rasowej, ale także bawi i zaskakuje. Świetna historia w gwiazdorskim wykonaniu została nagrodzona trzema Oscarami, trzema Złotymi Globami i wieloma innymi statuetkami na ważnych festiwalach filmowych, z czego większość otrzymał odtwórca drugoplanowej roli – Mahershala Ali.
Ocena na IMDb: 8,2.
Miejsce 3: Stań przy mnie (1986) – siła przyjaźni z lat młodości
„Stań przy mnie” to film o nastoletniej przyjaźni pomiędzy chłopakami z Castle Rock w Oregonie. Pewnego dnia Gordie (Wil Wheaton), Chris (River Phoenix), Teddy (Corey Feldman) i Vern (Jerry O'Connell) wyruszają do lasu, aby odnaleźć ciało rówieśnika, który zginał potrącony przez pociąg. W ślad za nimi podąża miejscowa banda chuliganów. W tajemniczej scenerii lasu dochodzi od bójki pomiędzy chłopakami.
Wspomnienia z młodzieńczych lat powracają nadzwyczaj wyraźnie w chwili, gdy dorosły Gordon Lachance dowiaduje się o zamordowaniu Chrisa Chambersa.
Scenariusz do dramatu obyczajowego w reżyserii Roba Reinera powstał w oparciu o opowiadanie Stephena Kinga pt. „Ciało”.
Ocena na IMDb: 8,1.
Miejsce 4: Służące (2011) – przyjaźń kobiet z czarnoskórej mniejszości
Akcja filmu „Służące” rozgrywa się w latach 60. XX wieku. Skeeter (Emma Stone) jako mała dziewczynka była wychowywana przez czarnoskórą nianię. Pomiędzy dziewczynką a opiekunką zawiązała się silna relacja, które została brutalnie zerwana przez matkę. Dorosła Skeeter postanawia napisać książkę o kobietach z czarnoskórej mniejszości, mając w pamięci swoją osobistą historię.
W tym celu nawiązuje kontakt z kobietami pracującymi dla zamożnych rodzin. Pierwszą odważną bohaterką jest Albeen (Viola Davis). Nie tylko opowiada swoją historię, ale także zaprasza inne opiekunki, w tym Minnie (Octavia Spencer), do podzielenia się swoimi przeżyciami. Książka wywołuje skandal.
Octavia Spencer za rolę w filmie Tate Taylor otrzymała Oscara, a także nagrody na festiwalach Złote Globy i BAFTA w 2012 r.
Ocena na IMDb: 8,1.
Miejsce 5: Małe kobietki (2019) – wzmacniająca opowieść o siostrzanej przyjaźni
„Małe kobietki” to film o kobiecej przyjaźni z gwiazdorską obsadą. W rolach głównych wystąpiły: Saoire Ronan, Emma Watson, Florence Pugh, Eliza Scanlen, Laura Dern, Timothée Chalamet i Meryl Streep. Główną bohaterką jest Jo March. Kobieta wspomina młodzieńcze lata, które spędziła u boku swoich wspaniałych sióstr.
Fabuła w większości rozgrywa się w czasach wojny secesyjnej. Każda z sióstr jest inna. Jo marzy o karierze pisarki. Jest feministką, pragnącą wyjść poza tradycyjną rolę kobiety jako żony i matki. Najstarsza z sióstr, Meg, ma talent aktorski, więc Jo namawia ją do rozwijania skrzydeł w wielkim świecie. Jednak jej największe marzenia są inne – to miłość i rodzina. Młodsze siostry przejawiają zainteresowania artystyczne. Amy chce zostać malarką, z kolei pasją Beth jest muzyka.
Film kostiumowy w reżyserii Grety Gerwig to wyjątkowa adaptacja XIX–wiecznej powieści Louisy May Alcott o uniwersalnym przekazie. Produkcja zyskała uznanie widzów i krytyków, o czym świadczy m.in. oscarowa statuetka i nagroda BAFTA za rewelacyjne kostiumy (otrzymane w 2020 r.), a także nagroda Critics' Choice za najlepszy scenariusz adaptowany. Greta Gerwig jest odpowiedzialna za scenariusz i reżyserię.
Ocena na IMDb: 7,8.
Miejsce 6: Kochankowie z księżyca. Moonrise Kingdom (2012) – film Wesa Andersona o przyjaźni
„Kochankowie z księżyca” to wzruszająca opowieść o przyjaźni pary nastolatków. Sam i Suzy (Jared Gilman i Kara Hayward) postanawiają uciec z domu, aby razem przeżyć przygodę życia. Rodzice Suzy (Bill Murray i Frances McDormand) stawiają na baczność całą społeczność miasteczka, aby odnaleźć zaginioną córkę.
W akcję poszukiwawczą zaangażowani są komisarz policji – kapitan Sharp (Bruce Willis) i cały zastęp harcerzy z harcmistrzem Wardem (Edward Norton) na czele.
Film w reżyserii Wesa Andersona to sentymentalna podróż do czasów pierwszych przyjaźni i miłości, które niejednokrotnie rzutują na całe życie. Na brawa zasługują piękne kadry i zabawne dialogi. O sukcesie tego tytułu świadczy nominacja do Oscara (w kategorii: najlepszy scenariusz oryginalny) oraz nagroda Gotham w 2012 z r. (w kategorii: najlepszy film fabularny).
Ocena na Filmwebie: 7,8.
Miejsce 7: Klub winowajców (1985) – film o problemach nastolatków
Piątka licealistów za karę spędza całą sobotę w bibliotece szkolnej. W jednej przestrzeni spotykają się zupełnie odmienne charaktery. Jest Andy (Emilio Estevez) – mięśniak i mistrz zapasów, Claire (Molly Ringwald) – piękna i snobistyczna dziewczyna z dobrego domu, Brian (Anthony Michael Hall) – mało lubiany intelektualista, Allison (Ally Sheedy) – outsiderka i Bender (Judd Nelson) – szkolny awanturnik. Do opieki nad młodzieżą zostaje wyznaczony surowy nauczyciel Richard Vernon (Paul Gleason).
Z każdą minutą dzieciaki z różnych grup społecznych coraz bardziej otwierają się na siebie. Pomimo różnic zauważają to, co ich łączy.
„Klub winowajców” w reżyserii Johna Hughesa to wnikliwe studium na temat stereotypów i problemów młodzieży. Pomimo tego, że fabuła filmu dotyczy nastolatków amerykańskich z lat 80. XX. niektóre spostrzeżenia są nadzwyczaj uniwersalne.
Ocena na IMDb: 7,8.
Miejsce 8: Chłopiec w pasiastej piżamie (2008) – przyjaźń na terenie obozu koncentracyjnego
Fabuła filmu rozgrywa się w czasie II wojny światowej. 8-letni Bruno (Asa Butterfield) przeprowadza się z rodziną na wieś po tym, jak jego ojciec (David Thewlis) dostaje awans na komendanta obozu zagłady. Znudzony chłopiec spaceruje po okolicy. W ten sposób poznaje Szmula (Jack Scanlon) – żydowskiego równolatka z drugiej strony drutu kolczastego. Chłopcy bawią się ze sobą i dzielą swoimi przemyśleniami na temat obozu i wojny.
„Chłopiec w pasiastej piżamie” to historia dziecięcej przyjaźni, rozgrywająca się w wyjątkowo dramatycznej scenerii. Film powstał w reżyserii Marka Hermana na podstawie książki Johna Boyne'a. Vera Farmiga za rolę matki Bruna otrzymała nagrodę BIFA w 2008 r. Ten tytuł został uwzględniony także w zestawieniu filmów o Auschwitz.
Ocena na IMDb: 7,7.
Miejsce 9: Thelma i Louise (1991) – szalona przygoda dwóch przyjaciółek
„Thelma i Louise” to niesamowity film drogi w reżyserii Ridleya Scotta. Główne bohaterki (Geena Davis i Susan Sarandon) uciekają od szarej rzeczywistości w podróż po Ameryce. Postanawiają wyjechać na weekend w góry. Jednak pewien wypadek sprawia, że ich wspólny wypad trwa dłużej niż zakładał pierwotny plan. Przyjaciółki kierują się w stronę Meksyku.
Po drodze spotykają przystojnego J.D. (Brad Pitt), który staje się ich przewodnikiem po dalszej drodze. Przygodna znajomość staje się przyczyną komplikacji.
Pełna zawirowań i niespodziewanych zwrotów akcji opowieść przeszła do historii kina jako jeden z najlepszych filmów o kobiecej przyjaźni. Za scenariusz Callie Khouri otrzymała Oscara i nagrodę na festiwalu Złote Globy w 1992 r.
Ocena na IMDb: 7,6.
Miejsce 10: Love, Rosie (2014) – kiedy przyjaźń okazuje się problemem
Rosie i Alex (Lily Collins i Sam Claflin) znają się od dziecka i nie wyobrażają sobie życia bez siebie. Jednak w pewnym momencie ich ścieżki się rozchodzą. Alex wyjeżdża na studia do USA, podczas gdy Rosie zostaje w Dublinie z małą córeczką o imieniu Katie. A wszystko przez niefortunne nieporozumienie tuż przed balem maturalnym.
Po pięciu latach Rosie postanawia odwiedzić swojego przyjaciela w Bostonie, mając już pewność, że to chłopak, którego kocha. Niestety, okazuje się, że obecna dziewczyna Alexa jest w ciąży.
Film w reżyserii Christiana Dittera powstał na podstawie książki Cecelii Ahern, znanej z popularnej (i również zekranizowanej) powieści „P.S. Kocham Cię”.
Ocena na IMDb: 7,1.