10 niesamowitych filmów o czołgu. Ranking najlepszych produkcji o załogach pojazdów pancernych
Wojna, przyjaźń, oddanie i pasja
Filmy o czołgach najczęściej opowiadają o niewielkiej grupce żołnierzy – załodze pancernej maszyny do zabijania. W ciasnej przestrzeni wielkiego pojazdu bojowego czołgiści są zdani tylko na siebie. Porywczy charakter dowódcy nieraz daje się we znaki podrzędnym członkom załogi. To miejsce, z którego wojna ukazuje swą wyjątkowo dramatyczną twarz. Jednak pomimo patosu, w rankingu jest również miejsce na kilka pozytywnych filmów z czołgami na pierwszym planie.
Spis treści:
- Miejsce 1: Furia (2014) – czołg pod dowództwem Brada Pitta
- Miejsce 2: Bestia (1988) – brutalne doświadczenie wojny w Afganistanie
- Miejsce 3: Liban (2009) – historia załogi czołgu z wojny libańskiej
- Miejsce 4: T-34 (2018) – film o legendarnych radzieckich pojazdach bojowych
- Miejsce 5: Na tyłach wroga (2003) – wojenny film akcji
- Miejsce 6: Sahara (1995) – zagubiona jednostka na pustyni libańskiej
- Miejsce 7: Gwiazdy poranne (1979) – załoga czołgu ukryta na polskiej wsi
- Miejsce 8: Biały Tygrys (2012) – epicki film o II wojnie światowej z wątkiem fantasy
- Miejsce 9: Czołg (1984) – komediowy film akcji
- Miejsce 10: Czołgi dla Stalina (2018) – projekt legendarnej maszyny
Miejsce 1: Furia (2014) – czołg pod dowództwem Brada Pitta
Jest 1945 r., schyłek II wojny światowej. Don „Wardaddy” Colier (Brad Pitt) i jego załoga alianckiego czołgu Furia biorą udział w ostatecznym marszu na Berlin. Miejsce jednego z żołnierzy zajmuje Norman Ellison (Logan Lerman) – młody i niedoświadczony chłopak, który nie zaznał jeszcze okrucieństwa wojny. Chłopak zyskuje pseudonim „Maszyna”.
Początkowo „Wardaddy” chce mu pokazać, jak wygląda brutalne życie na froncie. Jednak z czasem czuje coraz większą odpowiedzialność za swojego podopiecznego.
Punktem zwrotnym jest starcie z wojskiem Waffen–SS. Jest także miejsce na tragiczną miłość.
Dramat wojenny w reżyserii Davida Ayera zdobył nagrodę National Board of Review za najlepszą obsadę w 2014 r.
Ocena na IMDb: 7,6.
Miejsce 2: Bestia (1988) – brutalne doświadczenie wojny w Afganistanie
Akcja „Bestii” rozgrywa się podczas wojny w Afganistanie w 1981 r. Jeden z radzieckich czołgów odłącza się od oddziału i wjeżdża do Doliny Szakala. Otoczony ze wszystkich stron górami i przepaścią obszar okazuje się pułapką. Pojazd zostaje zaatakowany przez Mudżahedinów.
Czołgiem dowodzi major Daskal (George Dzundza). Doświadczony i brutalny mężczyzna zaczyna tracić rozum. Z zimną krwią zabija swojego afgańskiego tłumacza, a następnie planuje rozprawić się także z kierowcą i mechanikiem, Kowierczenką (Jason Patrick). Przywiązuje młodego żołnierza do skały i zostawia z odbezpieczonym granatem pod głową na pewną śmierć. Z pomocą przychodzą Afgańczycy.
Film w reżyserii Kevina Reynoldsa powstał na podstawie sztuki Williama Mastrosimone.
Ocena na IMDb: 7,3.
Miejsce 3: Liban (2009) – historia załogi czołgu z wojny libańskiej
Film w reżyserii Samuela Maoza opowiada o wojnie libańskiej w 1982 r. z perspektywy młodych izraelskich czołgistów. Żołnierze mają za zadanie rozpoznać teren wroga. Pozornie prosta misja okazuje się o wiele trudniejsza do wykonania niż zakładają dowódcy.
Świat oglądany z klaustrofobicznej przestrzeni czołgu przez lufę z celownikiem w środku nie jest przyjazny. Do tego dochodzą zmagania z własnymi demonami, co razem tworzy dramatyczny obraz człowieka, który, nawet jeśli tego nie chce, jest zmuszony do zabijania.
Fabuła bazuje na osobistych wspomnieniach reżysera. Obraz został nagrodzony na MFF w Wenecji w 2009 r. (Nagroda Specjalna Katolickiej Organizacji Kinematografii i Sztuki Audiowizualnej oraz Złoty Lew).
Ocena na IMDb: 6,9.
Zobacz także: Najlepsze filmy o wojnie – jakie problemy poruszają?
Miejsce 4: T-34 (2018) – film o legendarnych radzieckich pojazdach bojowych
Akcja filmu rozgrywa się zimą 1941 r. Zgodnie z planem Barbarossa Niemcy zmierzają w kierunku Moskwy. Porucznik Iwuszkin (Alexander Petrov) przeprowadza brawurową akcję, odpierając atak wrogich czołgów. Jednak z czasem Niemcy zdobywają przewagę, a Iwuszkin trafia do obozu koncentracyjnego. Tam, w 1944 r., rozpoznaje go jego dawny przeciwnik, Klaus Jäger (Vinzenz Kiefer).
Jako że w niemieckiej kadrze brakuje doświadczonych dowódców, Jäger proponuje Iwuszkinowi, aby pokazał im możliwości bojowe legendarnego czołgu T-34. Radziecki porucznik zgadza się, szantażowany śmiercią swojej ukochanej Anyi (Irina Starshenbaum). Postanawia jednak wykorzystać sytuację, aby wydostać się z obozu.
Reżyseria: Aleksei Sidorow, ocena na IMDb: 6,8.
Miejsce 5: Na tyłach wroga (2003) – wojenny film akcji
„Na tyłach wroga” w reżyserii Ryana Little'a to film oparty na faktach. Jego akcja rozgrywa się w czasie ostatniej dużej ofensywy niemieckiej w Ardenach (pogranicze Belgii, Francji i Luksemburga) na przełomie 1944 i 1945 r. Czwórce amerykańskich żołnierzy udaje się uniknąć słynnej masakry w Malmedy.
Wkrótce do garstki ocalałych dołącza brytyjski pilot, zestrzelony w trakcie robienia dokumentacji fotograficznej. Razem muszą przemierzyć 30 km do najbliższej sojuszniczej jednostki, ukrywając się przed niemieckimi czołgami.
Ocena na IMDb: 6,7.
Zobacz także: Najciekawsze filmy o II wojnie światowej TOP 9 po 2000 roku
Miejsce 6: Sahara (1995) – zagubiona jednostka na pustyni libańskiej
Film opowiada o niewielkiej jednostce wojsk alianckich na froncie afrykańskim. Załoga czołgu pod dowództwem sierżanta Joego Gunna (Jim Belushi) gubi się w piaskach pustyni północnej Afryki.
Jest 1942 r. Żołnierze cierpią na brak wody, a po piętach depcze im wrogi oddział Afrika Korps.
Reżyseria: Brian Trenchard–Smith, ocena na IMDb: 6,7.
Miejsce 7: Gwiazdy poranne (1979) – załoga czołgu ukryta na polskiej wsi
Radzieckim czołgistom udaje się przebić za linię frontu w centralnej Polsce. Żołnierze postanawiają ukryć się w wiosce okupowanej przez Niemców. Wtapiają się w miejscową ludność i sabotują działania armii niemieckiej. Pojazd bojowy ląduje w stogu siana, a załoga ukrywa się w domu Aleksandry Walendowskiej (Ryszarda Hanin).
Kiedy działania partyzantów coraz bardziej uderzają w okupanta, Niemcy grożą pacyfikacja wsi.
Polski dramat wojenny w reżyserii Henryka Bielskiego był kręcony w Korczewie i Knychówku koło Siedlec. W filmie wystąpili: Leszek Herdegen, Bronisław Pawlik i Marian Opania.
Ocena na IMDb: 6,2.
Miejsce 8: Biały Tygrys (2012) – epicki film o II wojnie światowej z wątkiem fantasy
Rosyjski film Karena Szachnazarowa opowiada o walce Armii Czerwonej z legendarnym niemieckim czołgiem o nazwie Biały Tygrys. Tajemniczy pojazd pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie, sieje spustoszenie na polu bitwy, a następnie znika bez śladu.
Dowódcy radzieccy stawiają sobie za cel wytropienie i zniszczenie czołgu. W tym celu przygotowują specjalną wersję T-34. Jednostką dowodzi Najdionow (Aleksiej Wiertkow) – czołgista, który cudem uniknął śmierci, a teraz utrzymuje, że zna mowę maszyn bojowych.
Ocena na IMDb: 6,1.
Miejsce 9: Czołg (1984) – komediowy film akcji
Głównym bohaterem jest sierżant Zack Carey (James Garner). Tuż przed końcem służby mężczyzna zostaje przydzielony do jednostki w niewielkim amerykańskim miasteczku w stanie Georgia. Przeprowadza się tam razem ze swoją rodziną – żoną (Shirley Jones), synem (C. Thomas Howell) i czołgiem, który remontował przez ostatnich 15 lat.
Kiedy dochodzi do konfliktu z miejscową władzą, zdesperowany Zack używa maszyny bojowej, aby zawalczyć o sprawiedliwość. Nie waha się odpalić broni, zrównując z ziemią komisariat, żeby odbić syna – niesłusznie skazanego na odsiadkę w więzieniu.
Reżyseria: Marvin J. Chomsky, ocena na IMDb: 5,7.
Miejsce 10: Czołgi dla Stalina (2018) – projekt legendarnej maszyny
Rosyjski film w reżyserii Kima Druzhinina nawiązuje do historii powstania legendarnego modelu radzieckiej maszyny bojowej T–34. Zespół żołnierzy i inżynierów w tajemnicy pracuje nad pojazdem pancernym, a następnie udaje się do Moskwy, aby zaprezentować swoje dzieło radzieckiemu dyktatorowi.
Ocena na IMDb: 4,9.