Natalia Niemen, Viva! 11/2019
Fot. Kamil Szkopik
Niezwykłe historie

Natalia Niemen szczerze o relacji z ojcem. Dopiero choroba sprawiła, że bardziej się otworzył

„Jako młoda dziewczyna pragnęłam, by ojciec był trochę bliżej”

Marta Nawacka 24 stycznia 2024 12:58
Natalia Niemen, Viva! 11/2019
Fot. Kamil Szkopik

Był nie tylko wyjątkowym, utalentowanym artystą, ale także ojcem. Relacje Czesława Niemena z córkami dalekie były od ideału. W wywiadzie dla Plejady Natalia Niemen szczerze opowiedziała o swoim tacie oraz o tym, jakim był człowiekiem. W kwestiach artystycznych zawsze miała w nim wielkie oparcie, jednak ich więź nie była tak silna, jak by tego chciała. Dopiero, gdy zachorował stał się bardziej otwartym i ciepłym człowiekiem, czego czasami brakowało jej w dzieciństwie...

Natalia Niemen o ojcu: jaki był Czesław Niemen?

Gdy Czesław Niemen odchodził, jego córka do końca przy nim czuwała. W tamtym czasie zdecydowała się również rozliczyć z przeszłością, która nie zawsze była łatwa. „Kiedy tata leżał w śpiączce, a wiem że ci ludzie słyszą co się do nich mówi, gadałam do niego. Z duszą na ramieniu, ze strachem, że on przecież może się z tej śpiączki nie wybudzić, powiedziałam, że przebaczam mu, a także ja proszę o przebaczenie. Czułam, że to jest dla nas obojga ważne”, wyznała Natalia Niemen w wywiadzie dla viva.pl. „Zawsze jest coś do przebaczenia”, dodała.

„Pomimo iż uważam, że to rodzic przyczynia się w znacznym stopniu do niektórych problemów swoich dzieci własnymi niedojrzałymi postawami i nieumiejętnościami, to dziecko w pewnym momencie też ma swoje za uszami i dobrze jest przepraszać. A więc oczekiwać przebaczenia. Wiem, co mówię (…) Młodzieży odbija głupawka w każdym pokoleniu. Mój tata na przykład niejednokrotnie doprowadzał do białej gorączki swojego ojca. Wiem, bo sam o tym wielokrotnie opowiadał i miał poczucie winy, że go poważnie zasmucał nie będąc posłusznym synem”, dodała córka Czesława Niemena w rozmowie z dziennikarzem viva.pl.

Tata Natalii Niemen był zodiakalnym Wodnikiem, a te znaki, jak podkreśliła „są bardzo dziwne”. „Sama jestem spod tego znaku (…) Mimo dużej świadomości, nad niektórymi rzeczami trudno zapanować. Mam silny imperatyw wewnętrzny, by zmieniać się na lepsze, jestem po dwunastu latach terapii, ale wiem, że nad pewnymi obszarami Wodniki po prostu nie mają kontroli”, wyjaśniła w wywiadzie z Piotrem Parzyszem dla Plejady. Czesława Niemena uważano za dość krytyczną i surową osobę. Czy słusznie? „Pamiętam, że jako młoda dziewczyna pragnęłam, by ojciec był trochę bliżej. A on był człowiekiem specyficznym — zamkniętym w sobie, chowającym emocje, introwertykiem”, dodała w tej samej rozmowie.

Czytaj też: Kamila Łapicka opuściła Polskę, odetchnęła z ulgą. Tak dziś wygląda życie wdowy po Łapickim

Eleonora Niemen, Czesław Niemen, Natalia Niemen
Fot. Sławomir Wojno/PAP

Eleonora Niemen, Czesław Niemen, Natalia Niemen, 1989 rok

Czesław Niemen
Fot. Stefan Kraszewski/PAP

Czesław Niemen

Natalia Niemen i Czesław Niemen: jaka relacja ich łączyła?

Relacja Czesława Niemena i jego córki nie zawsze była idealna, jednak Natalia Niemen nie ma do niego o nic żalu. Przyznaje, że wówczas były także inne czasy, a ojcowie mieli inne podejście. „Jako bardzo męski facet musiał też uczyć się podejścia do córek. Na pewno byłoby fajnie, jakby więź między nami była silniejsza, ale takie refleksje przychodzą dopiero po latach. Z drugiej strony ojcowie z tamtego pokolenia tacy właśnie byli, nie mieli tej świadomości, co dzisiaj. Rodziców często zaczynamy rozumieć dopiero, jak sami nimi zostajemy. Nie mam do taty żadnych pretensji. Uważam, że jesteśmy tylko ludźmi i żyjemy tak, jak potrafimy”, mówiła w rozmowie z Piotrem Parzyszem dla Plejady.

Okazuje się, że Natalia Niemen miała za to ogromne wsparcie w tacie, jeśli chodzi o kwestie artystyczne. „W obszarach artystycznych, dotyczących talentu, tata nie był wobec mnie krytyczny. Oczywiście zdarzały się sytuacje, kiedy zwrócił mi uwagę, gdy np. źle zagrałam w szkole na skrzypcach, ale była to raczej krytyka pobudzająca do działania. Pamiętam ze dwie sytuacje, kiedy powiedział, że powinnam nad czymś jeszcze popracować. Ogólnie kibicował mnie i mojej siostrze. Był natomiast krytyczny w innych obszarach, o czym publicznie wolałabym nie mówić. Gdy zachorował, na pewno stał się człowiekiem dużo cieplejszym, łagodniejszym, bardziej otwartym”, dodała w tym samym wywiadzie.  

Zobacz także: Lidia Popiel odnosi się do plotek o kryzysie w małżeństwie i stawia sprawę jasno: "Jest to bardzo męczące"

Natalia Niemen, Viva! 11/2019
Fot. Kamil Szkopik

Natalia Niemen w sesji dla magazynu VIVA!, 2019 rok

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.