O TYM SIĘ MÓWI

Córka Czesława Niemena o ostatnich dniach jego życia: „Gdyby nie to, mój tata żyłby do dzisiaj”

Padły poruszające słowa...

Gabriela Czernecka 27 stycznia 2021 08:57

Był legendą polskiej sceny muzycznej. Czesław Niemen - genialny twórca i wybitny artysta odszedł siedemnaście lat temu, ale pamięć  o nim wciąż jest żywa. Jego piosenki do dziś nucą kolejne pokolenia Polaków, a utwór Dziwny jest ten świat nadal zajmuje czołowe miejsca w rankingach przebojów wszech czasów. Czesław Niemen w ostatnich dniach życia walczył z chorobą nowotworową, ale to nie ona była główną przyczyną śmierci. O tym w wywiadzie w 2019 roku opowiedziała magazynowi VIVA! córka Czesława Niemena, Natalia Niemen. 

Natalia Niemen o ojcu. Jaki prywatnie był Czesław Niemen

Choć wydawało się, że Czesław Niemen jest osobą poważną, skupioną na emocjach i wydobywaniu ich w ramach tworzenia sztuki, to prywatnie miał ogromne poczucie humoru:  „Pamiętam go jako osobę raczej poważną, skupioną na sobie i kochającą dotykać głębi wszelkich i te głębie opisywać w swojej sztuce, poezji [...]. Tata był bardzo poważny, ale miał też poczucie humoru, które nazwać można było czarnym humorem. Potrafił czasem żartować nie na miejscu. Jeśli żart dotyczył osoby dorosłej, w miarę ukształtowanej – nie było źle, ale jeśli żartował pod adresem nastoletnich córek, to już bywało słabo (śmiech)”, zdradziła dziennikarzowi viva.pl Natalia Niemen.

Córka Czesława Niemena nie ukrywała, że ojciec był perfekcjonistą. Ale jej zdaniem, nie była to zaleta: „Mówi się zwykle, że tacy ludzie wymagają od innych tyle, ile od siebie samych. Myślę, że i mój tata miał ten problem. Perfekcjonizm zaliczam do wad ludzkich, gdyż – oględnie mówiąc –zabija relacje, a w najlepszym wypadku w sposób poważny je upośledza. (…). Myślę, że mój tata z tym perfekcjonizmem gdzieś w głębiach swej duszy nieco walczył. Przecież rozwijał się jako człowiek, czyli nie tylko w temacie talentów artystycznych, lecz także intelektualnie i, co najważniejsze, emocjonalnie. W późniejszych latach nie był już taki ostry”, powiedziała. 

Natalia Niemen, Viva! 11/2019
Fot. Kamil Szkopik

Przyczyna śmierci Czesława Niemena

Jak sama przyznała, nie był wylewny, ale „przytulenia się zdarzały”. Ostatnie miesiące jego życia nie były łatwe. Czesław Niemen zmagał się z chorobą nowotworową, ale w rozmowie z magazynem VIVA! w 2019 roku córka artysty przyznała, że to nie to, było bezpośrednią przyczyną śmierci muzyka.

„Przy chorobie nowotworowej śmierć zawsze się czai. Był w nas strach, że nadejdzie, wszyscy o tym myśleliśmy. A z drugiej strony mieliśmy nadzieję, że będzie dobrze. Mamy przekonanie, że gdyby nie wymiana okien na korytarzach warszawskiego szpitala onkologicznego w styczniu, po których przewożono pacjentów, w tym i mojego tatę, żyłby do dzisiaj. Ojciec po takiej jednej przejażdżce na wózku dostał zapalenia płuc i zapadł w śpiączkę. Po około 10 dniach zmarł”, powiedziała Natalia Niemen. Czesław Niemen zmarł  17 stycznia 2004 roku. Jego utwory na zawsze pozostaną z nami...   

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.