Co za rok! Oto lista najważniejszych wydarzeń 2024 w Polsce i na Świecie!
Tych wydarzeń nie dało się przegapić!
Rok 2024 to rok, który zapamiętamy jako pełen wrażeń. Za nami 12 miesięcy wypełnionych po brzegi różnymi wydarzeniami: ze świata popkultury, polityki czy sportu. Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wydarzeń, które wydarzyły się w 2024 r. w Polsce i na świecie!
1. Igrzyska Olimpijskie w Paryżu
2024 r. to rok, w którym lato kręciło się wokół sportu. Nie tylko Francja, ale cały świat śledził zmagania tysięcy sportowców w 32 różnych kategoriach na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Impreza sportowa została rozpoczęta 26 lipca 2024 barwną inauguracją, która po raz pierwszy miała miejsce poza stadionem! Francuzi zaprosili fanów sportu na ulice Paryża, które zamienili w sceny i wybiegi, a reprezentacje, zamiast przechodzić się z flagami, tym razem przepłynęły w łodziach po Sekwanie! Wśród zaproszonych artystów byli m.in. Lady Gaga, polski tancerz i śpiewak operowy Jakub Józef Orliński oraz Céline Dion, która zaśpiewała ze szczytu wierzy Eiffla!
Same Igrzyska przyniosły jednak niemniej emocji, niż ceremonia otwarcia. Polakom udało się przywieźć 10 medali (1 złoty, 4 srebrne i 5 brązowych, a Aleksandra Mirosław ustanowiła rekord świata we wspinaczce na czas kobiet! Wiele emocji wywołał także srebrny medal zdobyty przez Julię Szeremetę, który był pierwszym w historii krążkiem zdobytym przez reprezentantkę Polski.
2. Euro 2024
Jednak dla fanów sportu uczta nie rozpoczęła się na Igrzyskach Olimpijskich — od połowy czerwca przez miesiąc trwały także rozgrywki Euro 2024! Zapaleni entuzjaści piłki nożnej z zapartym tchem oglądali liczne mecze i sportowe popisy swoich faworytów. Gospodarzem futbolowej imprezy po raz trzeci w historii zostały Niemcy. Był to również piąty turniej dla reprezentacji Polski — wcześniej zakwalifikowaliśmy się w latach 2008, 2012 (w którym byliśmy gospodarzem), 2016 oraz 2020.
Polakom nie udało się jednak tym razem wyjść z fazy grupowej: po dwóch porażkach i jednym remisie odpadliśmy z konkursu. W finale rozstrzygnięto zaś, czy najlepszą drużyną Europy są Anglicy, czy Hiszpanie. Nikogo nie zdziwiło, że i tym razem — już po raz czwarty — została nią ekipa z Półwyspu Iberyjskiego.
Zobacz również: Oto 5 najbardziej zniewalających stylizacji gwiazd w 2024 roku
25 czerwca 2024 r., Dortmund, Niemcy: Wojciech Szczęsny z Polski bije brawo podczas meczu fazy grupowej UEFA EURO 2024 pomiędzy Francją i Polską na Stadionie Piłkarskim w Dortmundzie (Signal Iduna Park). Wynik końcowy: Francja 1:1 Polska. Mikolaj Barbanell / Zuma Press / Forum
3. Koncert Taylor Swift w Polsce
Jednakże oprócz fanów sportu, swoje święto mieli także fani muzyki — w tym roku Warszawę odwiedziła bowiem jedna z najjaśniejszych gwiazd sceny muzyki popowej, Taylor Swift. Amerykanka zebrała na trzech dniach koncertów aż 195 tysięcy widzów! Amerykanka była pierwszą artystką, która zagrała na Stadionie Narodowym aż trzy koncerty z rzędu.
Zachwyceni jej występem nie byli tylko fani zwani Swifties, ale także wiele znanych polskich artystów. Wśród tłumu mogliśmy wypatrzeć m.in. Małgorzata Rozenek-Majdan, Luna, Daria Zawiałow czy Doda, która udostępniła na Instagramie wyjątkową publikację z trybun. „Wspaniały koncert i super dziewczyna, nauczyła się mówić po polsku lepiej niż co poniektórzy tutaj” napisała, chwaląc artystkę zza oceanu za jej wysiłek w mówieniu do fanów w naszym ojczystym języku!
Zobacz także: O jej trasie koncertowej mówili wszyscy, zarobiła na niej krocie! Taylor Swift pobiła rekord
4. Wybory prezydenckie w USA
Stany Zjednoczone odgrywały jednak nie tylko znaczącą rolę w popkulturze i show-biznesie, ale także i w polityce. W 2024 r. bacznie przyglądaliśmy się, jak za oceanem rozgrywała się zacięta walka polityczna pomiędzy Donaldem Trumpem, przedstawicielem Republikanów a Kamalą Harris, reprezentantką Demokratów.
Jedną ze znaczących w czasie kampanii politycznych wypowiedzi były słowa wiceprezydentki Harris na temat Polaków i Polonii zamieszkującej USA, które były kontratakiem na słowa 78-latka na temat jego bliskich relacji z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem. „Dlaczego nie zwrócisz się do 800 tys. członków Polonii mieszkających tutaj w Pensylwanii, jak szybko oddałbyś (Polskę — przyp. red.) za przysługę i coś, co rozumiesz jako przyjaźń z dyktatorem, który zjadłby cię na lunch” mówiła wiceprezydentka USA.
5 listopada 2024 r. miejsce miały wybory, które wyłoniły kolejnego, 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Został nim Donald Trump, który wygrał z przeciwniczką 312 do 226 głosów elektorskich.
Czytaj również: Skandal gonił skandal. W 2024 roku wizerunek kilku gwiazd został zrujnowany...
5. 68. Konkurs Piosenki Eurowizji
Elementem łączącym politykę i sztukę jest z pewnością coroczny konkurs Eurowizji. Chociaż organizatorzy zarzekają się, że ich impreza jest wyłącznie wydarzeniem promującym muzykę i pokój na Ziemi, coraz trudniej jest im zaprzeczać, że wiele występów artystów ma podtekst polityczny. W tym roku wydarzył się także przykry incydent pomiędzy reprezentantami dwóch krajów — Holandii i Izraela — który zakończył się zdyskwalifikowaniem pochodzącego z Królestwa Niderlandów Joosta Kleina.
68. Konkurs Piosenki Eurowizji wygrała zaś niebinarna osoba reprezentująca Szwajcarię — Nemo. Urodzone w 1999 r. Nemo było jedną z osób, którą bukmacherzy faworyzowali od samego początku imprezy muzycznej. Naszej Lunie nie udało się zaś dostać do finału — odpadła w pierwszym półfinale. Przygodę z konkursem wspomina jednak pozytywnie. „Bardzo się cieszę z tego, że mogłam być na Eurowizji, że mogłam być tego częścią” przekazała w rozmowie z mediami.
6. Powódź na południowym zachodzie Polski
Niestety 2024 r. nie był także wolny od tragedii. We wrześniu mieszkańcy południowo-zachodniej Polski (a także 11 innych krajów w Europie Środkowej, m.in. Czech i Słowacji) musieli zmierzyć się z niebezpiecznym żywiołem, który niszczył wszystko na swojej drodze. Wiele miejsc w województwach dolnośląskim, opolskim i śląskim przez dziewięć tragicznych dni znalazło się pod wodą.
Wiele osób z innych części Polski zaangażowało się w pomoc powodzianom. Zorganizowano wiele zbiórek pieniędzy, jedzenia czy przedmiotów codziennego użytku, a w ich nagłaśnianie (oraz wspieranie) zaangażowało się wiele celebrytów, sportowców i artystów. WOŚP przekazał na ten cel aż 40 milionów złotych, Fundacja „Ludzki Gest” Jakuba Błaszczykowskiego dołożyła ćwierć miliona, a Rafał Żebrowski, właściciel InPostu zadeklarował, że wszystkie paczki dla powodzian przekazywane będą za pośrednictwem jego firmy za darmo.