Serial Matki, żony i kochanki
Fot. Mat. prasowe
Z ŻYCIA GWIAZD

Bohaterki serialu Matki, żony i kochanki były idolkami tysięcy Polek! Co robią dziś?

Jak potoczyły się losy serialowych przyjaciółek?

Ksenia Krasko 29 maja 2021 19:26
Serial Matki, żony i kochanki
Fot. Mat. prasowe

W latach 90. ten serial oglądali właściwie wszyscy. Matki, żony i kochanki, wyreżyserowane przez Juliusza Machulskiego i Ryszarda Zatorskiego, pobijały rekordy oglądalności, a główne bohaterki były idolkami tysięcy Polek. Widzowie z zaangażowaniem śledzili, co dzieje się w życiu serialowych przyjaciółek, czyli Wiktorii, Hanki, Wandy i Doroty. Dzięki Matkom... cztery aktorki – Anna Romantowska, Elżbieta Zającówna, Małgorzata Potocka i Gabriela Kownacka – znalazły się na szczycie popularności. Jak potoczyły się ich losy i czym zajmują się dzisiaj?

Serial „Matki, żony i kochanki” - Elżbieta Zającówna

W młodości Elżbieta Zającówna planowała zrobić karierę sportową. Przed egzaminem na Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie przeszła jednak standardowe badania, które wykryły, że nie ma szans na realizację swoich marzeń – okazało się, że cierpi na rzadką chorobę von Willebranda (zaburzenia krzepliwości krwi). Wtedy postanowiła, że spróbuje swoich sił w aktorstwie.

Do szkoły teatralnej w Krakowie dostała się za pierwszym razem, a na czwartym roku zadebiutowała w komedii Juliusza Machulskiego Vabank. Później reżyser zaangażował aktorkę do filmu Seksmisja oraz do serialu Matki, żony i kochanki. Zającówna grała również w teatrze Syrena w Warszawie.

Pomimo znakomitego startu, postanowiła skoncentrować się na życiu rodzinnym. Z mężem, satyrykiem Krzysztofem Jaroszyńskim, wkrótce będzie obchodzić 30. rocznicę ślubu. Mają córkę Gabrielę, z którą Elżbieta Zającówna prowadzi dziś firmę produkcyjną. Przez wiele lat była też wiceprezeską dużej fundacji.

Zobacz też: Ciężka choroba, wielka kariera i zniknięcie z ekranu... Co dziś robi Elżbieta Zającówna?

Kadr z serialu „Matki, żony i kochanki”, emitowany w latach 1996-1998

Serial Matki, żony i kochanki
Fot. Mat. prasowe

Elżbieta Zającówna w 2020 roku

Elżbieta Zającówna, 2020
Fot. ADAM JANKOWSKI/REPORTER/East News

Serial „Matki, żony i kochanki” - Anna Romantowska

Anna Romantowska już w dzieciństwie chciała związać swoje życie z filmem i teatrem. Ukończyła PWST w Warszawie, po czym występowała m.in. w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, a także w Teatrze Narodowym i w Teatrze Studio w stolicy.

Jest laureatką dwóch Złotych Lwów, które otrzymała na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za drugoplanowe role kobiece w filmach Przesłuchanie z 1982 roku i Statyści z 2006 roku. Rola Wiktorii w Matkach, żonach i kochankach zapewniła Annie Romantowskiej jeszcze większą rozpoznawalność. Wciąż gra w filmach i serialach – w 2019 roku wystąpiła u boku Agaty Kuleszy w Pułapce.

Anna Romantowska była żoną aktora Krzysztofa Kolbergera i reżysera Jacka Bromskiego. Jej córka Julia Kolberger jest reżyserką i aktorką filmową.

Kadr z serialu „Matki, żony i kochanki”

Serial Matki, żony i kochanki
Fot. Mat. prasowe

Anna Romantowska w 2015 roku

Anna Romantowska, 2015 rok
Fot. Bartosz KRUPA/East News

Serial „Matki, żony i kochanki” - Małgorzata Potocka

Małgorzata Potocka ukończyła studia aktorskie i reżyserskie w Łodzi. Od zawsze zafascynowana filmem, występowała też w teatrach, m.in. w warszawskim Teatrze Capitol. Jest laureatką trzech Nagród im. Zbyszka Cybulskiego za role w filmach Hubal w reżyserii Bohdana Poręby, Orzeł i reszka Ryszarda Filipskiego oraz Jarosław Dąbrowski Bohdana Poręby. W 1996 roku otrzymała Złoty Krzyż Zasługi.

Była związana z artystą Józefem Robakowskim i muzykiem Grzegorzem Ciechowskim. Ma dwie córki – Matyldę i Weronikę.

Zobacz też: Burzliwe życie prywatne i wielka kariera. Taki był Grzegorz Ciechowski

Podczas szczerej rozmowy z Beatą Nowicką dla serwisu viva.pl, opowiedziała, że w jej życiu nie zawsze wszystko układało się tak, jakby tego chciała. „Miałam poczucie, że często życie mnie przerasta”, wyznała w 2019 roku Małgorzata Potocka. „Wiele razy nie dawałam sobie rady. Mój Tata zawsze mówił, że jestem królową, że świat do mnie należy. Ale pewnego dnia ten świat zaczął mi się wymykać z rąk. Nie byłam w stanie nad tym wszystkim zapanować. [...] Nagle zorientowałam się, że na niczym mi nie zależy”.

Aktorka przyznała, że zmagała się z depresją. „Kiedy mnie dopadła, ze strachu nie mogłam wstać z łóżka. Budziłam się w jeziorze potu, ze ściśniętym gardłem, nie mogąc wydusić z siebie słowa. Bałam się każdego dnia. Wiedziałam już co mi jest, o co chodzi. Pytanie brzmiało jak zebrać samemu – bo niestety nikt tego za nas nie zrobi – resztki sił i wyjść na ulicę, do ogrodu, do słońca, na powietrze, do sali gimnastycznej...”.

Dziś najgorsze ma już za sobą i znów cieszy się tym, co uwielbia najbardziej – sztuką. Od 2019 roku jest dyrektorką naczelną i artystyczną Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Kadr z serialu „Matki, żony i kochanki”

Serial Matki, żony i kochanki
Fot. Mat. prasowe

Małgorzata Potocka w 2020 roku

Małgorzata Potocka, 2020
Fot. VIPHOTO/East News

Serial „Matki, żony i kochanki” - Gabriela Kownacka

Gabriela Kownacka to nie tylko niezapomniana Dorota z Matek, żon i kochanek, ale i Anka z Rodziny zastępczej. Ma na koncie kilkadziesiąt ról teatralnych, związana była m.in. z Teatrem Kwadrat i Teatrem Narodowym w Warszawie. W 1977 roku otrzymała Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w Trędowatej Jerzego Hoffmana, a w 2005 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Zobacz też: Gabriela Kownacka – przyjaciele mówili o niej „Lady Gabriela”, „Gabiśka”, „Gałka”. Widzowie ją kochali

Karierę aktorki przerwała dramatyczna diagnoza. W 2004 roku wykryto u niej raka piersi, jednak dzięki chemioterapii i radioterapii nowotwór udało się spacyfikować. Niestety, po czterech latach powrócił. Po trudnej walce o zdrowie, Gabriela Kownacka odeszła 30 listopada 2010 roku, w wieku 58 lat. 

Kadr z serialu „Matki, żony i kochanki”

Serial Matki, żony i kochanki
Fot. Mat. prasowe

Gabriela Kownacka

Gabriela Kownacka: rocznica śmierci. Tak umierała Anka z Rodziny zastępczej
Fot. Maciej Plewinski/FORUM

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.