Iggy Pop i Cicciolina w jednym filmie! 14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival już w maju!
14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival odbędzie się od 12 do 21 maja w Warszawie i Wrocławiu, 17-26 maja w Gdyni, 15-21 maja w Bydgoszczy oraz 11-14 maja w Lublinie. Filmy zostaną zaprezentowane w ramach sekcji, które pomogą wybrać projekcje według interesujących widzów tematów. W Warszawie filmy będą walczyć aż o 10 nagród, o których zadecydują wybitni jurorzy.
W tym roku filmy zostały pogrupowane w 11 sekcji filmowych - w tym dwie nowe sekcje: Chiński sen o potędze nr 1? na świecie, czyli Państwie Środka, oraz Doc Dance, – 5 filmów o tańcu, m.in. „Bobbi Jene” o protegowanej Ohada Naharina, znanego jako Mr Gaga, z telawiwskiego Batsheva Dance Company. „Nie tacy sami” to filmy psychologiczne, „Historie intymne” pokazują jak blisko kamera może podejść do człowieka, „Człowiek w kinie” to dzieła dotyczące obrony praw człowieka, sekcja „Życie pod nadzorem” ukazuje nowe technologie i realne koszty, jakie ponosimy za ich użytkowanie, „Klimat na zmiany” to filmy poruszające temat ekologii.
W sekcji „Muza i wena” zobaczycie filmy o muzyce i sztuce. „Fetysze i kultura” to zbiór filmów, które ukazują współczesną kulturę przez pryzmat fetyszy. Filmy prezentowane w sekcji Miejsca pozwalają odkryć trudno dostępne przestrzenie – dosłownie, jak w przypadku filmów, które zabierają widza w dalekie wyprawy. Albo w przenośni – kiedy pozwalają spojrzeć na dobrze znane miejsca z zupełnie innej perspektywy. „Bohaterowie są wśród nas” to filmy o wyjątkowych ludziach (jak tytułowi „Amatorzy w kosmosie” Maxa Kestnera).
Iggy Pop, Marina Abramović, Cicciolina i Madonna
Kolejną uwielbianą przez polską publiczność gwiazdą jest Ulrich Seidl – widzowie tegorocznej edycji festiwalu zobaczą jego najnowsze „Safari”, w którym Seidl portretuje austriackich myśliwych, zażywających „uroków” mordowania zwierząt w afrykańskim rezerwacie.
Kyoko Miyake w „Idolkach z Tokio” („Tokyo Idols”) obrazuje fenomen popularności dziewczyńskich zespołów w Japonii, zgłębiając zjawisko społecznej obsesji na punkcie kobiecej seksualności. A w „Przeżyć - metoda Houellebecqa” („To Stay Alive - A Method”) Erik Lieshout, Arno Hagers i Reinier van Brummelen przedstawiają na ekranie spotkanie wielkiego francuskiego pisarza z zafascynowanym jego twórczością… Iggy’im Popem, tworząc błyskotliwy i poruszający „feel-good movie” na temat cierpienia.
Jak co roku festiwal Millennium Docs Against Gravity zaprasza do podróży do odległych zakątków świata. Yuri Ancarani w „Wyścigu. Antropologii współczesnej pustyni” („The Challenge”) towarzyszy sokolnikom na pustyni w Katarze w ich przygotowaniach do zawodów. W nagrodzonych na tegorocznym festiwalu w Sundance „Maszynach” („Machines”) Rahul Jain opowiada o koszmarnych warunkach pracy ludzi zatrudnionych w jednej z fabryk włókienniczych w Indiach. „Ostatni w Aleppo” („Last Men in Aleppo”) Ferasa Fayyada (najlepszy film dokumentalny Sundance 2017 oraz główna nagroda na festiwalu CPH: DOX 2017 w Kopenhadze) to obraz przedstawiający wolontariuszy „Białych Hełmów” przeszukujących gruzy zniszczonego syryjskiego miasta w nadziei na odnalezienie żywych osób.
„Marina Abramović w Brazylii” („Marina Abramović in Brazil. The Space In Between” reż. Marco Del Fiol) to zapis podróży artystki, która u południowoamerykańskich szamanów i znachorów poszukuje remedium na dręczące ją problemy.
Na spotkania z publicznością przyjadą znani goście, m.in. Cicciolina we własnej osobie (bohaterka filmu „Cicciolina. Skandal to ja” Alessandro Melazziniego), Bernard-Henri Lévy (czołowy francuski intelektualista i reżyser filmu „Peszmergowie. Walczący z ISIS”), Siergiej Loznitsa („Austerlitz”, „Szczęście ty moje”) Andreas Dalsgaard („Ludzi wymiar”, „The War Show”), Bady Minck („MappaMundi”, „Na początku było oko”; reżyserka udzieli wykładu mistrzowskiego), Helena Třeštíková („Mallory”, „Prywatny wszechświat”; także wykład mistrzowski) oraz Guido Hendrikx („Obcy w raju” - według festiwalu IDFA w Amsterdamie „najważniejszy film o uchodźcach w 2016 roku”).
14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival odbędzie się od 12 do 21 maja w Warszawie i Wrocławiu, 17-26 maja w Gdyni, 15-21 maja w Bydgoszczy oraz 11-14 maja w Lublinie. Od 19 do 21 maja w 20 miastach w całej Polsce (m.in. w Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Krakowie, Szczecinie, Elblągu, Ełku i Katowicach) będzie można zobaczyć wyselekcjonowane filmy festiwalowe w ramach cyklu Weekend z Millennium Docs Against Gravity Film Festival.