Druga wojna światowa zmieniła obraz stolicy, ale jedne z największych zniszczeń przypadły na czas trwania Powstania Warszawskiego. Dokładnie 80 lat temu niszczono miasto budynek po budynku. Ostrzały i bombardowania sprawiły, że wiele dzielnic było nie do poznania, a prace mające na celu odbudowanie Warszawy trwały wiele lat…

Reklama

Archiwalne zdjęcia Warszawy. Film Miasto ruin

Pierwszego września 1939 roku w Warszawie mieszkało 1,3 miliona osób, w dniu wybuchu Powstania już tylko 900 tysięcy. Agresja wroga była tak duża, że już kilka miesięcy później w stolicy ostał się zaledwie tysiąc osób. Te dramatyczne dane przekładały się na wygląd ulicy Warszawy. Warszawy, którą zrównano z ziemią.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dwieście tysięcy zabitych, 25 tysięcy rannych… Powstanie Warszawskie w szokujących liczbach

W 2010 roku dokonano pierwszej na świecie cyfrowej rekonstrukcji zniszczonego miasta. Tak powstał film „Miasto ruin”, który do dziś można oglądać w Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Wiosną 1945 roku na lewym brzegu Wisły rozciąga się miasto-widmo -- szkielety wypalonych, zrujnowanych kamienic wznoszą się wśród połaci gruzowisk, poprzecinanych opustoszałymi ulicami, zerwane przęsła mostów zatopione są w rzece... Wojna i okupacja kosztowały stolicę Polski niemal połowę zabudowy, po upadku Powstania Niemcy wyburzyli kolejne trzydzieści procent przedwojennej substancji miejskiej. Ogrom zniszczenia widać najwyraźniej z kabiny nadlatującego nad Warszawę samolotu. Z biegiem rzeki leci na północ, trasą przemierzaną w dniach Powstania Warszawskiego przez Liberatory niosące walczącym alianckie wsparcie. Samolot schodzi na niższy pułap, zbliża się do serca miasta -- tam, gdzie jeszcze niedawno stał Zamek Królewski...”, tak brzmi opis pierwszych scen, które widzimy na nagraniu.

Zobacz także

Powyżej prezentujemy zwiastuny oraz pełną wersję „Miasta Ruin”, a poniżej przedstawiamy archiwalne zdjęcia Warszawy z okresu po Powstaniu Warszawskim wraz z dokładnymi ich opisami.

ulica Zakroczymska, Kościół Franciszkanów pw. św. Franciszka Serafickiego i Sanktuarium św. Antoniego

Zofia i Marek Bazak/East News

Plac Trzech Krzyży podczas Powstania, widok z ulicy Mokotowskiej

ARCHIWUM SZCZECINSKICH/EAST NEWS

Żoliborz w czasie Powstania Warszawskiego - w środku widoczny Plac Wilsona, niżej Plac Inwalidów, u dołu ruiny wyburzonego getta. Widoczny tam wydłużony ciemny teren to "Gęsiówka" - obóz położony wzdłuż ulicy Gęsiej, poniżej zabudowania "Pawiaka"

Laski Diffusion / East News
Reklama

Zamek Królewski w Warszawie, ruiny

Reklama
Reklama
Reklama