Wspomnienie

Mimo przeciwności losu, nigdy się nie poddawała. Trudne życie Olivii Newton-John

Dziś rocznica urodzin gwiazdy musicalu Grease

Olga Figaszewska 26 września 2022 15:05

Piosenkarka, autorka tekstów, aktorka i businesswoman… Fani pokochali ją za rolę Sandy w kultowym musicalu Grease. Od wielu lat walczyła z rakiem i namawiała inne kobiety do profilaktycznych badań. Niestety, aktorka odeszła 8 sierpnia 2022 roku w wieku 73 lat. Dziś Olivia Newton-John obchodziłaby kolejne urodziny. 

Życie Olivii Newton-John. Walka z chorobą

Urodziła się i wychowywała w Wielkiej Brytanii. Potem z całą rodziną emigrowała do Australii. Marzyła o karierze wokalistki. Jako nastolatka występowała na niewielkich scenach australijskich kawiarni. Szybko dostrzeżono jej talent. Olivia Newton-John podbiła serca słuchaczy. W 1974 roku reprezentowała ojczyznę w konkursie Eurowizji i zajęła czwarte miejsce.

Ale największą rozpoznawalność i światową sławę  przyniosła jej dopiero rola Sandy w musicalu Grease. Zagrała tam u boku Johna Travolty i zachwyciła swoim wykonem utworu Summer Nights.

Swoją popularność wykorzystywała potem do propagowania profilaktycznych badań.  Otworzyła Centrum Terapeutyczne i Badawcze w Melbourne (Olivia Newton-John Cancer Wellness and Research Centre) i postrzegała to jako część swojej misji. Sama walczyła z rakiem piersi. Pierwszy  wyrok Olivia Newton-John usłyszała na początku lat 90. „Od razu wiedziałam, że coś jest nie tak. Miałam mammografię, potem biopsję igłową i nic nie wyszło. Nie mówię tego, aby straszyć kobiety, ale czasami po prostu trzeba zaufać swojej intuicji. Wszystko to było przytłaczające. To uczucie lęku, przerażenia. Podjęłam jednak decyzję, że wszystko będzie dobrze", mówiła w wywiadach.

Sprawdź też: Był przy niej do końca. Historia miłości Olivii Newton-John i Johna Easterlinga

Choroba nawracała kilkukrotnie, ale w 2017 roku uderzyła ze zdwojoną siłą, wystąpiły przerzuty do kręgosłupa. Aktorka podkreślała, że najważniejsze jest pozytywne myślenie. „Jestem jedną z milionów w tej walce. Nie powinnam mówić: walka... W tej podróży wiele osób traktuje to jako walkę i każdy ma prawo widzieć to po swojemu. Ja postrzegam to jako część mojej misji”, mówiła w programie Sunday Night.

Olivia Newton-John poddawała się radioterapii i korzystała z medycyny niekonwencjonalnej. Każdą wolną chwilę spędzała z najbliższymi i zrezygnowała z pracy. Mąż pomagał jej uśmierzyć ból za pomocą leczniczej marihuany, którą sam hodował. „W Kalifornii jest to legalne, by uprawiać pewne ilości konopi dla celów farmakologicznych. Jestem naprawdę szczęśliwa, że żyję w miejscu, gdzie jest to dozwolone i mam męża, który opowiada się za taką metodą wspierania leczenia", opowiadała w wywiadach.

Śmierć Olivii Newton-John

Olivia Newton-John mogła liczyć na wsparcie rodziny i przyjaciół. Wierzyła, że uda jej się pokonać chorobę. Nigdy nie traciła wiary i stawiała czoła przeciwnościom. Nie zakładała też najgorszego scenariusza. „Nie, nie boję się, nie myślę o tym. To znaczy, skłamałabym, gdybym powiedziała, że w ogóle o tym nie myślę, bo tak nie jest, jestem tylko człowiekiem. Mój mąż jest zawsze przy mnie i wierzę, że wygram, taki jest mój cel”, opowiadała.   

Aktorka odeszła 8 sierpnia 2022 roku. Miała 73 lata. Ukochany gwiazdy przekazał informację o śmierci żony w krótkim oświadczeniu. „Olivia Newton-John odeszła dzisiaj rano w spokoju na swoim ranczu w południowej Kalifornii. Była otoczona przez przyjaciół i rodzinę”, napisano.

Czytaj też: Olivia Newton-John: „Kiedy dostajesz diagnozę, musisz liczyć się z tym, że twój czas jest ograniczony” 

Olivia Newton-John, jak wyglądało jej życie?
Fot. MediaPunch / BACKGRID / Backgrid USA / Forum

Olivia Newton-John z mężem, John Easterling
Fot. MediaPunch / BACKGRID / Backgrid USA / Forum

Olivia Newton-John i jej mąż, John Easterling

 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Nie pokochali się od razu, kilka lat temu pokonali kryzys. Hania Żudziewicz i Jacek Jeschke o drodze o ślubu

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.