Indywidualna i zbiorowa. Prywatna i społeczna… Ile właściwie jest rodzajów pamięci?
Co pamiętają Niemcy i Polacy? Czego pamiętać nie chcą?
W styczniu 2020, półtora roku po śmierci swojego ojca, Christiane Hoffmann postanawia pieszo przejść drogę jego ucieczki przed Armią Czerwoną zimą 1945 z rodzinnej wsi Rosenthal (dziś Różyna) na Dolnym Śląsku do miejscowości Křižovatka w dzisiejszych Czechach. Przemierza niemal 550 kilometrów na zachód. Idąc szlakiem 9-letniego wówczas ojca i jego bliskich, stawia pytania o piętno, które historia odcisnęła na życiu jej rodziny i innych wypędzonych Niemców, o niemiecką pamięć, winę i odpowiedzialność, a także o doświadczenie Polaków, którzy trafili na te tereny.
Relacja Hoffmann jest znakomitą „opowieścią drogi”, esejem o niemieckim zmaganiu się z przeszłością, jak i rozmową z nami mieszkającymi w „poniemieckim” pejzażu. – Adam Krzemiński, „Polityka”
Cykl spotkań z Christiane Hoffmann
Zapraszamy na spotkania wokół naszej najnowszej książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca” z autorką Christiane Hoffmann w trzech polskich miastach! Książka, bestseller na rynku niemieckim, w końcu doczekała się wydania w języku polskim (w tłumaczeniu Ewy Czerwiakowskiej), nakładem Wydawnictwa Fundacji Ośrodka KARTA.
- 8 maja o godz. 19.00 Wrocław z Wrocławskim Domem Literatury i Konsulatem Generalnym Niemiec we Wrocławiu
- 9 maja o godz. 18.00 Warszawa z Goethe-Institut Warschau
- 10 maja o godz. 18.00 Poznań z Teatrem Nowym Poznań i Konsulatem Generalnym Niemiec we Wrocławiu