Drugie życie Twoich kosmetyków, czyli co zrobić z produktami, których już nie potrzebujesz?
Nie wyrzucaj – wykorzystaj je!
Nieużywane lub przeterminowane produkty kosmetyczne zalegają w Twojej łazience, ale nie wiesz, co możesz z nimi zrobić? Dzięki tym poradom dowiesz się, jak przetwarzać kosmetyki, aby uratować planetę i zaoszczędzić pieniądze!
Na czym polega recykling kosmetyków?
Przyznaj – w Twojej łazience ukrywa się co najmniej jedno opakowanie kremu do twarzy / balsamu do ciała / płynu do kąpieli, które stoi tam od miesięcy, albo nawet lat. Możesz zapewnić drugie życie swoim kosmetykom, samodzielnie je przetwarzając! To rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić pieniądze, ale przede wszystkim pomoże chronić planetę. Oto przydatne wskazówki, dzięki którym znajdziesz zastosowanie dla Twoich nieużywanych kosmetyków!
Szampon sprawdzi się jako środek do czyszczenia pędzli
Jeśli kupiłaś szampon, który w ogóle nie pasuje do charakteru Twoich włosów, wstrzymaj się z wyrzucaniem produktu. Wlej odrobinę do ciepłej wody i użyj tej mieszanki do czyszczenia pędzli do makijażu!
Zamień swój olejek do opalania w maseczkę na suche włosy
Produkty przeciwsłoneczne należą do kosmetyków, które przechowuje się przez najkrótszy czas – po 12 miesiącach ich ochronne cechy znikają. Dlatego często zdarza się, że po sezonie wyrzucasz prawie całe opakowanie... Nie rób tego! Ze względu na właściwości nawilżające, ten produkt sprawdzi się jako wspaniała maska na suche włosy! Twoje kosmyki będą Ci wdzięczne.
Olejek do kąpieli sprawdzi się jako scrub
Jeśli kupiłaś olejek do kąpieli, który wydaje Ci się jednak zbyt tłusty, nie panikuj – mamy rozwiązanie, dzięki któremu nie zmarnujesz ani kropli tego produktu. Po prostu dodaj do kosmetyku odrobinę brązowego cukru, a otrzymasz delikatny peeling do ciała.
Krem nawilżający ma niezwykłe możliwości...
Jeśli twój krem do twarzy powoduje zaczerwienienie skóry lub – co gorsza – wypryski, natychmiast przestań go używać! Jednak nie musisz wyrzucać kosmetyku do śmieci. Masz co najmniej dwa rozwiązania! Po pierwsze, krem może zastąpić balsam nawilżający, ponieważ cera twarzy jest znacznie bardziej delikatna, a ciało nie musi reagować uczuleniem. Po drugie, doskonale sprawdzi się też jako produkt, dbający o... Twoje skórzane torby i buty! Użyj kosmetyku jako pasty, nakładając odrobinę kremu na szmatkę lub wacik, i wyczyść ulubione akcesoria.
Przywróć w całość cień do powiek
Jeśli upuściłaś swój ukochany cień do powiek, wiedz, że istnieje rozwiązanie, aby go naprawić! W tym celu wrzuć resztki kosmetyku do małego garnka, miażdżąc łyżką duże kawałki. Dodaj kilka kropli spirytusu i dokładnie wymieszaj, aby uzyskać konsystencję pasty. Po chwili przełóż masę do oryginalnego opakowania – dobrze wygładź powierzchnię, aby usunąć pęcherzyki powietrza i nadmiar alkoholu. Pozostaw do wyschnięcia na całą noc. Po przebudzeniu Twój cień do powiek będzie jak nowy! Dobra wiadomość – ta porada sprawdzi się również w przypadku różu, pudrów brązujących i szminek.
Zamień zbyt ciemny podkład w krem CC
Jeśli kupiłaś płynny podkład, który okazał się zbyt ciemny, dodaj kilka kropli do ulubionego kremu na dzień. Oto Twój nowy krem CC!
Odzyskaj szczoteczkę ze starego tuszu do rzęs
Wysuszony tusz do rzęs już Ci się nie przyda, ale nie wyrzucaj opakowania! Szczoteczka będzie bardzo przydatna... do szczotkowania brwi! Pamiętaj, aby dobrze ją wyczyścić.
Te firmy zajmują się recyklingiem kosmetyków
Coraz więcej znanych marek kosmetycznych – takich jak Origins, Kevin Murphy, Lush, Gaia, Ren, czy L'Oreal – dba o środowisko. Najczęściej przerzucają się na szklane słoiki, a nawet jeśli wciąż wykorzystują plastik, to odzyskany z oceanów, albo nadający się w 100% do recyklingu. Niektóre sieci perfumerii, jak np. Sephora we Francji, zachęcają też do przynoszenia pustych opakowań w zamian za kupon rabatowy.
Jak wyczyścić puste opakowania do recyklingu?
Wykończyłaś tubkę z kremem w „naturalny” sposób? Chcesz zrobić gest dla planety? Oto, jak wyczyścić zużyte opakowanie!
1. Puste szklane opakowanie dość łatwo przygotować do recyklingu – usuń pozostałości produktu za pomocą czystej gąbki lub szczotki do butelek. Następnie wyparz szkło, aby zniszczyć wszystkie bakterie i pozostaw do wyschnięcia na świeżym powietrzu.
2. Jeśli chodzi o plastikowe i aluminiowe opakowania, procedura przygotowania do recyklingu nieco się różni. Wyczyść je ciepłą wodą z mydłem, a następnie zdezynfekuj spirytusem. Pozostaw do wyschnięcia na powietrzu lub użyj czystej, suchej ściereczki.
3. Opakowania drewniane, kartonowe i tubki nie nadają się do ponownego użycia. W tym przypadku recykling odbywa się wyłącznie za pomocą selektywnego sortowania.