Reklama

Opalanie i kąpiele w morzu czy basenie niestety mocno wysuszają skórę. Aby przywrócić jej właściwy poziom nawilżenia, nie wystarczy jednak sam balsam. Najpierw skórę należy delikatnie złuszczyć, by substancje aktywne mogły na nią lepiej zadziałać. Dlatego mamy dla Ciebie trzy przepisy na świetne peelingi domowej roboty.

Reklama

PRZECZYTAJ O: Pudry z SPF to największy hit lata 2022

Jak działa peeling?

Peeling – stosowałaś go nie raz, prawda? Pewnie zauważyłaś, że po zabiegu skóra jest gładsza i jędrniejsza? Naturalny cykl regeneracji skóry trwa około 4 tygodnie. Oznacza to, że po upływie mniej więcej miesiąca naskórek się odbudowuje, skóra staje się dość gruba i szorstka, często także nabywa tendencję do łuszczenia i przesuszania. Taka skóra trudniej wchłania odżywcze składniki z kremów i balsamów, więc nawet jeśli stosujesz je po każdej kąpieli, to efekty nie będą raczej spektakularne.

Adobe Stock

ZOBACZ TEŻ: Kim Kardashian lansuje nową linię kosmetyków do pielęgnacji skóry SKKN by KIM

By dogłębnie zregenerować skórę, warto regularnie stosować peelingi – zawarte w nich drobinki złuszczą martwy naskórek, rozjaśnią i ujędrnią ciało, pobudzą także krążenie mikrokomórkowe. W wyniku zabiegu skóra będzie lepiej przyswajała witaminy i minerały zawarte w odżywczych balsamach. Peeling ma jeszcze jedną zaletę – usuwa nadmiar sebum, skutecznie odblokowując ujścia gruczołów łojowych.

Kiedy najlepiej wykonywać peeling?

Ważna jest regularność – wystarczy wykonać zabieg raz w tygodniu, by szybko zauważyć widoczną poprawę kondycji skóry. W przypadku skóry tłustej można stosować nawet dwa zabiegi tygodniowo.

Peeling dobrze jest wykonywać wieczorem, bo skóra nocą ma największą zdolność regeneracyjną. Nałożony bezpośrednio po zabiegu krem silnie wówczas odżywi i nawilży głębokie partie skóry. Jeśli masz w swojej kosmetyczce żel pod prysznic z peelingującymi drobinkami, to bez obaw możesz sięgać po niego nawet codziennie – jest delikatniejszy niż peelingi gruboziarniste i z pewnością nie podrażni Twojej skóry nawet przy częstym stosowaniu.

TAKŻE O: Mała zmiana, wielki efekt. Czyli jak poprawić niedoskonałości w ekspresowym tempie

3 przepisy na domowy peeling

Zastanawiasz się, jaki peeling wybrać? Drogeryjne półki wprost uginają się pod kosmetycznymi rewelacjami? Wcale jednak nie musisz wydawać fortuny na najnowocześniejsze peelingi z mikrogranulkami. Sięgnij po to, co masz już w domu i zapewnij swojej skórze najlepszą, naturalną pielęgnację. Oto przepisy na sprawdzone, domowe peelingi!

Peeling kawowy

Jest jednym z najpopularniejszych peelingów domowych. Drobinki kawy nie tylko świetnie masują i usuwają martwy naskórek. Zawarta w kawie kofeina pobudza skórę do intensywnej odnowy, zmniejsza widoczność porów oraz chroni skórę przed działaniem wolnych rodników. Kawy możesz użyć do przygotowania zarówno delikatnego peelingu do twarzy, jak i masy peelingującej do ciała.

Kawowy peeling do twarzy

Jak zrobić peeling kawowy? Będziesz potrzebowała – fusów po wypitej kawie, 1 łyżeczki cynamonu i 5 łyżeczek oliwy z oliwek. Wystarczy, że składniki wymieszasz w miseczce i już możesz używać peelingu. Stosuj go raz w tygodniu na zwilżoną skórę twarzy. Masuj czoło, brodę, policzki i nos okrężnymi ruchami. Pamiętaj, by omijać delikatną skórę wokół oczu. Po skończonym peelingu nałóż ulubioną maseczkę nawilżającą lub wklep odżywczy krem.

Peeling z kawy na cellulit

Przepis na peeling z kawy do ciała jest bardzo prosty. Weź pół szklanki fusów z kawy, 2-3 łyżki brązowego cukru, 1 łyżkę olejku ze słodkich migdałów (może być też oliwa z oliwek), kilka kropli ekstraktu waniliowego. Składniki mieszaj aż do połączenia się masy. Peeling kawowy nakładaj na zwilżoną skórę i masuj okrężnymi ruchami. Po zabiegu dokładnie opłucz ciało ciepłą wodą. Nie zapomnij o nałożeniu odżywczego balsamu.

Peeling cukrowy

Jest tani i prosty w przygotowaniu. Duże drobiny cukru świetnie radzą sobie z pielęgnacją mocno przesuszonej i pozbawionej jędrności skóry. Do przygotowania domowego peelingu najlepiej użyć cukru trzcinowego, który koi i nawilża suchą skórę, ale także regeneruje podrażnione jej miejsca. Jeśli zastosujesz go w peelingu (np. cukier trzcinowy Diamant Dry Demerara) idealnie wygładzi on cerę, zadziała na nią bakteriobójczo i przeciwzapalnie, nada jej także zdrowy kolor i blask. W sanskryciemówiło się o nim siakkar lub sarkar, co w wolnym tłumaczeniu oznacza piasek, żwir. Stosowany regularnie peeling lub scrub z cukru trzcinowego doskonale ujędrni i uelastyczni skórę, a także odblokuje gruczoły łojowe i zadziała oczyszczająco na pory. Cukier trzcinowy ma także właściwości łagodzenia bólów głowy, które odkryto już w starożytności. Nasi przodkowie leczyli nim przeziębienie, astmę, a nawet oparzenia czy trudno gojące się rany.

Jak wykonać peeling cukrowy?

Składniki:

  • 250 g cukru trzcinowego, np. Dry Demerara DIAMANT drobny
  • kilka kropli olejku cytrusowego lub lemongrasowego
  • 4-5 łyżek rozpuszczonego oleju kokosowego
  • 2 łyżeczki cynamonu

Wykonanie:
Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i przełóż do zamykanego pojemnika. Możesz stosować go podczas relaksacyjnej kąpieli lub pod prysznicem, masując ciało i spłukując peeling wodą. Po zabiegu, wytrzyj delikatnie ciało przykładając ręcznik, tak aby nie zetrzeć warstwy oleju kokosowego, który pozostaje na skórze.

materiały prasowe

Peeling solny

Ma jedną, niezaprzeczalną przewagę nad dwoma poprzednimi peelingami domowymi – sól oprócz mechanicznego ścierania naskórka, działa także przeciwzapalnie i odkażająco.

Jak przygotować peeling z soli? Weź pół szklanki soli morskiej, pół szklanki oliwy z oliwek (lub oleju kokosowego), 1 łyżkę skórki z cytryny. Wszystko dokładnie wymieszaj. Masę nakładaj na zwilżone ciało i masuj dłońmi, wykonując ruchy okrężne. Po skończonym peelingu, drobinki spłucz letnią wodą i nałóż na ciało łagodzący balsam – na przykład ten z ekstraktem z rumianku. Pamiętaj, że peeling solny możesz też z powodzeniem stosować na stopy i na dłonie – jako istotny element domowego manicure i pedicure.

Reklama

O skuteczności domowych peelingów w zasadzie nie trzeba dyskutować. Jeśli choć raz wykonywałaś ten zabieg pielęgnacyjny, to wiesz, jak świetnie wpływa on na Twoją skórę. Pamiętaj, by stosować peeling regularnie – a szczególnie uważnie wykonywać go po lecie i zimie, gdy skóra jest przesuszona i pozbawiona blasku. Drobinki zawarte w peelingu skutecznie złuszczą martwy naskórek, przyspieszą odnowę komórkową, widocznie wpłyną także na jędrność i sprężystość Twojej skóry. Postaw na domową pielęgnację i przygotuj jeden z proponowanych przez nas peelingów domowej roboty – jesteśmy pewni, że efekty przerosną Twoje najśmielsze oczekiwania.

adobe.stock.com
adobe.stock.com
Reklama
Reklama
Reklama