Reklama

Całkowita rezygnacja z cukru, skreślenie węglowodanów, regularny detoks, kilka szklanek wody dziennie – to najpopularniejsze postanowienia, jeśli chodzi o „nowy”, zdrowszy tryb życia i dietę. Chociaż promotorów takiego stylu życia nie brakuje, obecne trendy rzadko są uzasadnione naukowo. Dla większości ludzi są jednak niezwykle kuszące, ponieważ obiecują szczuplejszą sylwetkę, piękniejszą skórę, dłuższe włosy...

Reklama

Jednak doradcy żywieniowi zdecydowanie ostrzegają, że demonizacja niektórych pokarmów i ich eliminacja z diety może doprowadzić do zaburzeń odżywiania i poważnych szkód dla zdrowia! Przed Tobą 7 mitów o zdrowym odżywianiu, które wymagają szczególnej uwagi.

Gorąca woda z cytryną „budzi” układ trawienny

Teoretyczne korzyści z picia gorącej wody z cytryną to pobudzenie układu pokarmowego, utrata masy ciała i detoksykacja. Jeśli już się przyzwyczaiłaś do poranka z wodą, nie musisz zmieniać rutyny, ponieważ to doskonała alternatywa dla kawy. Nie oczekuj jednak magicznej przemiany.

  1. Osiem szklanek wody dziennie to Twoje minimum

Pomimo licznych badań, które obalają ten mit, wiele osób nadal wierzy w to, że pijąc 2 litry wody dziennie schudną. Woda jest niezbędna dla naszego organizmu, ale dzienne spożycie zależy od masy ciała, pory roku, wieku i innych czynników. Innymi słowy, pij wodę wtedy, kiedy jej potrzebujesz. Nawadnianie to podstawa zdrowego odżywiania.

  1. Z każdego cukru należy zrezygnować

Każdy węglowodan, który spożywamy – czy to w postaci fasoli, bananów, czy słodkich ziemniaków – ostatecznie staje się glukozą cukrową, odżywczym składnikiem dla centralnego układu nerwowego. Ograniczenie spożycia białego cukru z pewnością nie zaszkodzi, ale nie popadaj w przesadę ze "zdrowym odżywianiem". Siegnij po naturalne słodziki - miód, ksylitol lub stewię.

  1. Gluten nie powinien wchodzić w skład Twojej diety

To bardzo popularny trend związany ze zdrowym odżywianiem. Niestety według ekspertów produkty bezglutenowe są średnio o 242% droższe! Nie zyskasz jednak wiele eliminując gluten – naukowcy uważają, że takie obietnice jak utrata masy ciała czy lepsze trawienie są nieuzasadnione.

  1. Detoks sokowy to najlepsze rozwiązanie

Pomimo popularności, nie ma wyraźnych dowodów na skuteczność takiego detoksu. I chociaż soki są świetnym sposobem na dostarczenie organizmowi zalecanej dziennej ilości owoców i warzyw, zawierają one dużo cukru i śladowe ilości białka oraz błonnika.

  1. Węglowodany są powodem otyłości

Wierzymy, że jak tylko usuniemy węglowodany z diety, stracimy na wadze. W rzeczywistości naukowcy uważają, że 77% naszej masy ciała wynika z genetyki. Jak pokazują badania, przybieramy na wadze tylko dlatego, że przyjmujemy więcej kalorii, niż możemy spalić. I chociaż węglowodany są głównym źródłem energii dla organizmu, warto pamiętać – wszystko z umiarem.

  1. Należy przestrzegać diety wysokobiałkowej

Reklama

Niektóre badania wskazują, że nadmierne spożycie białka ma niekorzystne skutki – wzrasta ryzyko szybszej utraty wapnia z kości, a także zagrożenie chorobami wątroby. Najlepsze białko dla Twojego organizmu znajdziesz w takich produktach jak mięso, drób, ryby, jaja, orzechy lub fasola.

instagram.com/seb.pettersson/
instagram.com/healthfood/
Reklama
Reklama
Reklama