Reklama

Maciej Kurzajewski to jeden z najbardziej popularnych polskich dziennikarzy. Choć dziś widzowie regularnie mogą oglądać go w Pytaniu na śniadanie u boku Katarzyny Cichopek, to jednak Maciej Kurzajewski jest przede wszystkim dziennikarzem sportowym. I miłość do sportu ma we krwi – w młodości uprawiał kolarstwo, teraz dużo biega i bierze udział w maratonach. Dlatego też dziennikarz zwraca dużą uwagę na to, co je. Ostatnio na swoim Instagramie zdradził, co konkretnie znajduje się w jego diecie.

Reklama

ZOBACZ TAKŻE: Maciej Kurzajewski pokazał zaskakujące zdjęcie z przeszłości

Dieta Macieja Kurzajewskiego

Okazuje się, że Maciej Kurzajewski jest na specjalnej diecie pudełkowej. I nie chodzi wcale o dietę redukcyjną, ale stworzoną specjalnie z myślą o sportowcach, w tym właśnie biegaczach. „Zdrowe odżywianie jest kluczowe dla osiągania lepszych wyników w bieganiu. Nie wystarczy tylko trenować, trzeba też dostarczać organizmowi odpowiednich składników odżywczych”, napisał. I postanowił dokładnie zdradzić, co znajduje się w jego jadłospisie. Dzięki temu jego fani i followersi będą mogli poprawić swoje własne menu.

Oto dieta dla biegaczy według Macieja Kurzajewskiego:

- Biegacze powinni spożywać dużo węglowodanów złożonych, które zapewniają energię i szybką regenerację mięśni. Dobrymi źródłami węglowodanów są np. płatki owsiane, kasze, ryż, makaron, pieczywo pełnoziarniste, warzywa i owoce.
- Biegacze nie mogą zapominać o białku, które jest niezbędne dla budowy i naprawy mięśni. Białko powinno stanowić ok. 20% kalorii w diecie biegacza. Dobrymi źródłami białka są np. chude mięso, ryby, jajka, nabiał, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona.
- Biegacze powinni również dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości tłuszczów, które są ważne dla zdrowia serca, układu nerwowego i hormonalnego. Tłuszcze powinny stanowić ok. 25% kalorii w diecie biegacza. Dobrymi źródłami tłuszczów są np. oliwa z oliwek, olej lniany, awokado, orzechy i nasiona.
- Biegacze muszą również pamiętać o nawadnianiu organizmu, ponieważ podczas wysiłku tracą dużo płynów i elektrolitów przez pot. Zaleca się pić ok. 2-3 litrów wody dziennie oraz uzupełniać płyny przed, w trakcie i po treningu. Można również sięgać po napoje izotoniczne lub soki owocowe rozcieńczone z wodą.
- Biegacze powinni również zwracać uwagę na czas spożywania posiłków. Zaleca się jeść regularnie co 3-4 godziny oraz dostosować ilość i rodzaj pokarmu do rodzaju i intensywności treningu. Przed treningiem należy spożyć lekki posiłek bogaty w węglowodany i niski w tłuszczach, np. kanapkę z dżemem lub bananem. Po treningu należy uzupełnić zapasy glikogenu i białka, np. poprzez koktajl z mlekiem i owocami lub jogurt z płatkami owsianymi i orzechami.

Spróbujecie?

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama