Reklama

Zakup nowego zapachu dla wielu osób kojarzy się z wyzwaniem, bo propozycji w perfumerii są setki. Więc jak znaleźć dla siebie idealne perfumy wśród setek dostępnych kompozycji? Jak zyskać pewność, że dokonaliśmy właściwego wyboru? O tym opowiada nam ekspert, Michał Missala.

Reklama

ZOBACZ TAKŻE: Najpiękniejsze perfumy na Walentynki 2022 dla niej i dla niego

Jak dobrać dla siebie perfumy?

Dobór perfum to sprawa bardzo indywidualna. Ale co do zasady nie należy się spieszyć. Zapach ma nam przecież towarzyszyć przez wiele miesięcy. Będzie naszą wizytówką, a wręcz drugą skórą. Musimy czuć się w nim dobrze. Na wizytę w perfumerii zarezerwujmy sobie więc trochę czasu, a jeśli go nie mamy, ponośmy zapach na ręku w ciągu dnia. Część z nas lubi jednak szybko podejmować decyzję. Jeśli mamy doświadczenie i wiemy, co nam się podoba, nie musimy przeciągać decyzji o zakupie perfum.

Marta Cieplak: Jak wykonać wstępną selekcję zapachów?

Michał Missala: Zawsze warto skorzystać z porady konsultantek i konsultantów. Dobieranie perfum to ich praca. Powiedzmy im, jakiego zapachu szukamy, jakie do tej pory nam się podobały, co z pomocą nowych perfum chcemy osiągnąć. Jeśli pomimo tego chcemy przetestować większą ilość, wstępnej selekcji dokonajmy na blotterach (to te papierowe paseczki, na które rozpylamy zapach zamiast na naszą skórę). Ostatecznego wyboru dokonajmy jednak, testując perfumy na skórze.

adobe.stock.com

Gdzie na ciele należy testować nowy zapach?

Polecam wewnętrzne strony nadgarstków i łokci. Pulsująca krew przyspiesza rozwój zapachu. Ale tak naprawdę nie ma złych miejsc, pod warunkiem że nasz nos do nich dosięgnie.

Czy wybrany zapach możemy kupić od razu, czy lepiej zabrać ze sobą próbkę i się z nim oswoić?

Jeśli mamy do czynienia z perfumami dobrej jakości, takimi jak Amouage, Creed, Memo, Montale czy Xerjoff, możemy być pewni oszałamiającej trwałości i wtedy decyzja o zakupie może być szybsza. W razie jakichkolwiek wątpliwości dajmy sobie jednak trochę czasu. Dla jednych będzie to dodatkowe pół godziny spędzone w perfumerii, a inni wolą poczekać, jak zapach będzie pracował po upływie kilku czy kilkunastu godzin. Nie należy jednak co chwila wwąchiwać się w nadgarstek. Mózg się „zmęczy”, a perfumy wydadzą się nam delikatniejsze, niż są w rzeczywistości.

Kiedy lepiej nie kupować perfumy?

Z pewnością taką sytuacją jest tymczasowa utrata węchu, jak to się zdarza w pandemii. Co do innych przejawów złego samopoczucia powinniśmy sami podjąć decyzję. Z mojego doświadczenia jednak wiem, że dobór perfum dla bardzo wielu osób jest odskocznią od problemów i potrafi bardzo poprawić nastrój. Więc czasem jest nawet wskazany przy złym humorze!

Reklama

Po jakie zapachy sięgnąć jesienią i zimą? Jakie nowe perfumy dostępne są w tym sezonie na rynku? W naszej galerii znajdziesz najpiękniejsze zapachy! Inspiruj się nimi i wybierz dla siebie zapach, który zachwyci Ciebie i zauroczy wszystkich dookoła!

Reklama
Reklama
Reklama