Reklama

Gładkie i zadbane dłonie są naszą wizytówką. Niestety w czasie mrozów skóra na rękach staje się sucha i zaczerwieniona, dlatego należy zimą intensywniej niż zwykle ją pielęgnować. Zacznij od kupienia odpowiednich, ciepłych rękawiczek i dobrego kremu nawilżającego. Jaki sprawdzi się najlepiej i co zrobić, by twój ręce były w doskonałej formie także podczas ujemnych temperatur? Podpowiadamy!

Reklama

ZOBACZ TAKŻE: Peeling do ust to zimowy must-have!

Jakie składniki powinien mieć dobry krem do rąk na zimę?

Krem musi odżywiać, nawilżać i chronić. Najważniejsze składniki to: kwas hialuronowy, masło shea, olej macadamia czy jojoba, oraz witaminy A, C i E. Istotna jest także obecność gliceryny, bowiem pomaga ona zmiękczyć zrogowaciały naskórek, łagodzi spierzchnięcie i podrażnienia. Doskonale sprawdzają się również silnie nawadniający tkanki mocznik oraz kojący podrażnienia d-panthenol.

Krem powinien być zawsze pod ręką, zwłaszcza zimą, by chronić hydrolipidową warstwę skóry, naturalną barierę ochronną dłoni. Pamiętajmy o częstym nakładaniu kremu w trakcie dnia oraz o obfitej warstwie na noc - efekt będzie lepszy, gdy nałożymy na dłonie bawełniane rękawiczki.

ZOBACZ TAKŻE: Włosy kontra pogoda: oto najlepsze sposoby na ochronę włosów jesienią i zimą!

Właściwa pielęgnacja dłoni zimą

1. Prawidłowe mycie rąk

Oczyszczanie to pierwszy, podstawowy krok w rytuale pielęgnacyjnym dłoni, o którym jednak często zapominamy. Niestety, woda jest wrogiem dla dłoni, bowiem uszkadza ich delikatną strukturę. Za każdym razem, gdy myjesz dłonie wytrzyj je dokładnie, by woda nie wysuszyła skóry. Aby zabezpieczyć dłonie przed niszczeniem, unikaj produktów o działaniu wysuszającym, takich jak żele i środki hydroalkoholowe (detergenty). Wybieraj mydła o delikatnych formułach - lepsze będą płynne od tych w kostce. Najlepiej, aby miało neutralny odczyn, czyli 5,5 (zbliżony do pH naszej skóry). Prace domowe zawsze wykonuj w gumowych rękawiczkach!

2. Peeling do rąk - jak go stosować?

Peeling świetnie wygładza naskórek oraz niweluje przebarwienia. Powinien zawierać zwłaszcza kwas hialuronowy lub/i kolagen, które najlepiej nawilżają, a przede wszystkim uelastyczniają skórę dłoni. Peeling, wykonany minimum raz w tygodniu (najlepiej dwa), idealnie przygotuje skórę do aplikacji serum, balsamu czy kremu do rąk. Aplikuj go na oczyszczoną skórę dłoni i trzymaj przez około 10 minut. Po upływie wskazanego czasu, delikatnie masuj skórę okrężnymi ruchami i zmywając preparat za pomocą letniej lub ciepłej wody.

adobe.stock.com

Domowy peeling do rąk

  • łyżeczka drobnoziarnistego cukru
  • łyżka oliwa z oliwek
  • olejek eteryczny

Do cukru dodaj oliwę i kilka kropelek olejku eterycznego. Jeśli konsystencja peelingu jest zbyt rzadka, dodaj odrobinę cukru. Składniki dokładnie wymieszaj.

3. Nawilżanie i odżywianie
Tutaj swoją rolę spełni najlepiej klasyczny krem do rąk. Zimą oczywiście o bogatszym składzie i cięższej konsystencji niż latem. Stosuj go zawsze po myciu dłoni i przed wyjściem na dwór.

3. Ochrona dłoni przed mrozem

Nigdy nie zapominaj o rękawiczkach! I tu pamiętaj, że nie jest najważniejszy wygląd, a ich praktyczność – mają chronić ręce przed zimnem. Najcieplejsze są te, zwane dwupalczastymi - modele, w których cztery palce znajdują się we wspólnej komorze, a osobno jest jedynie kciuk. Nie można w nich jednak wykonać wielu czynności, więc pomimo mniejszej odporności na mróz, bardziej praktyczne są pięciopalczaste. Co do materiału - wybieraj modele skórzane, z wełnianym lub polarowym wypełnieniem. W nich niestraszne ci będą nawet najbardziej ekstremalne warunki atmosferyczne!

Reklama

POLECAMY: Migdał, kwadrat i... trumna! Wybierz swój kształt paznokci!

Reklama
Reklama
Reklama