Trendy na jesień 2021: dieta na wypadanie włosów!
Właściwe menu i dobre kosmetyki potrafią zdziałać cuda!
Jesienne wypadanie włosów to zjawisko, które zna każdy z nas. Ale kobiety przeżywają je znacznie bardziej niż mężczyźni. Dlaczego? Po pierwsze dla nas włosy są symbolem kobiecości, a po drugie z reguły mamy dużo dłuższe włosy i wtedy efekt wizualny potrafi być przerażający. Ale zanim wpadniesz w panikę, że za chwilę wyłysiejesz, najpierw na spokojnie policz ilość włosów, która wypada. Normy podają, że 50 do 100 włosów dziennie! Więc może wcale nie jest tak źle jak myślisz!
Wypadanie włosów - kiedy do lekarza?
Jeśli proces ten trwa kilka tygodni, a ilość wypadających włosów nie zmniejsza się także po zastosowaniu preparatów odżywczych czy kosmetycznych. A także wtedy, kiedy zauważamy wyraźne przerzedzenie włosów lub całkowity ich brak w danych okolicach. Jednak w większości przypadków wypadanie włosów jest spowodowane łysieniem telogenowym, czyli zaburzeniem cyklu włosowego, i u wielu osób ustępuje ono samoistnie po kilku tygodniach. Jednak gdy nie widać poprawy, należy się zgłosić do lekarza, żeby zlecił odpowiednie badania i znalazł przyczynę wypadania włosów, a następnie zaordynował odpowiednią terapię. Można też zdecydować się na badania z krwi: hormony tarczycy, prolaktynę, kortyzol, poziom witaminy D3, morfologię, ferrytynę i żelazo.
Od dziś możesz używać tego samego kosmetyku do włosów, co księżna Kate!
Jednak zanim to zrobisz zastanów się, czy nie miałaś w przeciągu pół roku mocno stresującego wydarzenia. Rozstanie, śmierć w rodzinie, utrata pracy. To wszystko może objawić się wypadaniem włosów nawet po kilku miesiącach!
Dieta na wypadanie włosów
Jak tylko zauważysz na szczotce i na ubraniach dużą ilość włosów, zacznij działać. Pierwszy krok to mądra dieta bogata w witaminy i minerały, które wzmocnią twoje włosy. Oraz rezygnacja z niezdrowych nawyków takich jak picie kawy i spożywanie dużej ilości cukru. W twojej diecie powinny pojawić się za to duże ilości ciemnozielonych warzyw, makaron, ryż i pieczywo pełnoziarniste, duża ilość ryb bogatych w kasy Omega, zdrowej oleje roślinne i orzechy oraz nasiona. Oto lista tych najpotrzebniejszych składników:
Witamina A
Pobudza mieszki włosowe do wzrostu. Znajdziesz ją w: brokułach, dyni, jarmużu, marchewce, natce pietruszki, kapuście, pomidorach, pomarańczach i batatach.
Witamina E
Stymuluje podziały komórkowe w macierzy włosa. Znajdziesz ją w: jajkach, maśle, orzechach i nasionach, a także w zielonych warzywach.
Te gwiazdy przyznają się do siwych włosów. Widzieliście odrosty?
Witaminy z grupy B, w tym biotyna, której niedobory powodują wypadanie włosów
Są niezwykle ważne dla produkcji aminokwasów, czyli budulców włosa. Znajdziesz je w: burakach, szpinaku, marchewce, jarmużu, cytrynie, ziemniakach i szpinaku. Biotyny najwięcej jest w brązowym ryżu, żółtkach jaj, owocach morza, drobiu, grejpfrutach i szpinaku.
Kwasy omega-3
Mają wpływ na właściwe odżywienie włosów, a tym samym na ich wzmocnienie. Znajdziesz je w: rybach, owocach morza, olejach i tłustych migdałach.
Jeśli nie jesteś mistrzem gotowania warto zaopatrzyć się w gotowe suplementy z biotyną, które pod warunkiem regularnego stosowania, dają naprawdę świetne rezultaty. Ale zawsze najpierw warto skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli przyjmujesz także inne preparaty witaminowe, aby nie dostarczyć ich za dużo.
Zaawansowana formuła odżywcza na włosy, skórę i paznokcie, SOLGAR, 65 zł; Żelki na porost i wzmocnienie włosów Hair Booster, SEPHORA, 64 zł; Wegańskie żelki na wzmocnienie włosów, HAIR CARE PANDA, 129 zł.
Trendy wiosna 2021: sprawdź najmodniejsze kolory włosów na wiosnę 2021!
Najlepsze kosmetyki na wypadanie włosów
Jeśli chodzi o kosmetyki wzmacniające włosy to wato pamiętać, że najlepiej zadziałają preparaty typu serum lub wcierki, które nakłada się nie na długość włosów, ale bezpośrednio na skórę głowy. Dzięki temu substancje aktywne mogą wniknąć w głąb i odżywić i zasymulować mieszki włosowe do porostu włosów. Stosowanie samych szamponów nic nam nie da. Najlepiej wykonywać także regularnie peeling skóry głowy, który idealnie oczyści ją i przygotuje do dalszych zabiegów.
Wcierki i serum należy stosować regularnie, najlepiej na świeżo umyte i podsuszone ręcznikiem włosy (w zależności od zaleceń producenta codziennie lub zazwyczaj co drugi dzień). Po jej nałożeniu wykonaj delikatny masaż, który dodatkowo pobudzi cyrkulację krwi w skórze głowy. Bądź cierpliwa i czekaj na efekty, bo warto!
Serum przeciw wypadaniu włosów Genesis, KERASTASE, ok. 180 zł; Skoncentrowane serum na wypadające włosy, DERMAHEAL, 349 zł; Serum stymulujące odrost włosów, TOŁPA, 32,99 zł.