Luciano Pavarotii z żoną Nicolettą Mantovani i córką Alicią
Fot. Getty Images
NIEZWYKŁE HISTORIE

Luciano Pavarotti: pod koniec życia wywołał skandal, żeniąc się z sekretarką

Kim jest kobieta, która rozbiła małżeństwo słynnego tenora?

Katarzyna Piątkowska 12 października 2023 07:45
Luciano Pavarotii z żoną Nicolettą Mantovani i córką Alicią
Fot. Getty Images

Gdy w 2003 roku Nicoletta Mantovani wysiadała z limuzyny udekorowanej różowymi kwiatami przed teatrem w Modenie, obserwowały ją setki Włochów. Nie spuszczali z niej oczu, gdy w różowej sukni od Armaniego wkroczyła do budynku, w którym przysięgła miłość Luciano Pavarottiemu. Tłum chciał na własne oczy zobaczyć wybrankę serca ukochanego Big Luciano. Kobietę, która rozbiła jego małżeństwo. Jednak swoją miłością nie nacieszyli się długo...

[Ostatnia publikacja na VUŻ-u 08.05.2024 r.]

Pierwsza żona Luciano Pavarottiego

Włosi go kochali. Był bardzo przystojnym człowiekiem. Miał zaraźliwy śmiech, był serdeczny wobec każdego człowieka. Jose Carreras, z którym śpiewał w latach 90. twierdził, że w jego głosie słychać słońce.

Wokół niego zawsze było mnóstwo kobiet. Do końca lat 90. tą najważniejszą była żona Adua Veroni (pobrali się w 1961 roku i mieli trzy córki Lorenzę, Cristianę i Giulianę). Ich małżeństwo przetrwało ponoć wiele zdrad tenora (krążyły legendy o jego romansach, a on sam podobno chwalił się, że ma cały harem kobiet), a ostatecznie rozpadło się w 2000 roku.

W dokumencie w reż. Rona Howarda zatytułowanym „Pavarotti” Adua mówi: „naiwnie wierzyłam mężowi, gdy ten w reakcji na plotki zapewniał mnie o swojej wierności”. Choć wcześniej twierdziła, że Luciano prędzej zakochałby się w talerzu spaghetti, a nie w innej kobiecie, w końcu powiedziała dość. Gwoździem do trumny ich małżeństwa były zdjęcia całujących się Mantovani i Pavarottiego z wakacji na Barbadosie.

Zobacz też: Grał u boku Louisa Armstronga, bez żony nigdzie się nie ruszał. Jan "Ptaszyn" Wróblewski do samego końca wierzył, że wróci na scenę

Luciano Pavarotii z żoną Nicolettą Mantovani i córką Alicią
Fot. Getty Images

fot. Luciano Pavarotti, Nicoletta Mantovani i ich córka Alicia podczas ślubu w 2003 roku

Młodzieńcza miłość

Aduę poznał w 1953 roku, kiedy jeszcze marzył o… karierze bramkarza. Była żona maestra wspominała, że spotkali się na przyjęciu urodzinowym u wspólnych znajomych i Luciano od razu wpadł jej w oko. On miał 18, ona 17 lat. W wywiadzie dla „The Indepandent” wspominała: „świetnie się razem bawiliśmy. Luciano to facet, przy którym nie można było się nudzić. Jednak często także się kłóciliśmy, średnio trzy razy w tygodniu. W pewnym momencie rozstaliśmy się na blisko rok, ale okazało się, że jednak nie możemy bez siebie żyć”.

Luciano Pavarotii z żoną Aduą, 1976
Fot. Del Grande/Mondadori Press/East News

fot. Luciano Pavarotti z pierwszą żoną Aduą w 1976 roku

Adua wierzyła, że Luciano stanie się kiedyś sławnym tenorem, dlatego robiła wszystko, by mógł spełnić swoje marzenie o śpiewaniu na najlepszych scenach operowych świata. Udało mu się. Ale koszty jego sukcesu dla rodziny były ogromne. Jego pierwsza córka, Lorenza, urodziła się w trakcie jego występu. Gdy Adua zaczęła rodzić, on wykonywał właśnie arię z opery „Rigoletto”. A potem urodziły mu się kolejne dwie córki. Choć Pavarotti marzył o synu, nigdy się go nie doczekał. Gdy Mantovani zaszła w ciążę, szalał z radości, bo okazało się, że urodzi bliźniaki — chłopca i dziewczynkę.

Czytaj też: Ireneusz Dudek: cała Polska śpiewała jego Au sza la la la. W życiu prywatnym przeżył wielką tragedię 

Luciano Pavarotti z żoną Aduą i córkami Lorenzą, Giulianą, Cristiną w Beverly Wilshire Hotel
Fot. Elisa Leonelli/Rex Features/East News

fot. Luciano Pavarotti z żoną Aduą i córkami Lorenzą, Giulianą i Cristiną

Zakochany tenor

Mantovani i Pavarotti poznali się na wyścigach konnych. On uwielbiał takie imprezy. Ona pracowała w biurze zawodów. Miała 23 lata i była studentką. Natychmiast wpadła mu w oko. Zaproponował więc jej, żeby została jego asystentką. Tajemnicą poliszynela były jego bliskie związki z asystentkami. Ale żadna z nich przed Mantovani nie była z nim aż tak blisko. Wkrótce para zamieszkała razem, a Nicoletta zaszła w ciążę. Adua zażądała rozwodu.

Wybuchł skandal. Ale nie różnica wieku pomiędzy Nicolettą a Lucianem była dla Włochów szokująca, ale to, że w ogóle Pavarotii zdecydował się na rozwód z pierwszą żoną.

W katolickim kraju ta decyzja wywołała niemałe emocje. Tak jak świadomość, że po 36 latach zostawił żonę, która ułatwiła mu zrobienie kariery, dla o 35 lat młodszej kochanki. A Pavarotti z rozbrajającą szczerością stwierdził: „zakochałem się po uszy i musiałem zawalczyć o tę miłość”.

Gdy stanęli na ślubnym kobiercu, towarzyszyła im już 11-miesięczna Alicia. Niestety ciąża Mantovani od początku była zagrożona. Gdy podczas badań okazało się, że jedno z dzieci ma za mało tlenu, lekarze podjęli decyzję o cesarskim cięciu. Jedyny syn Luciano Pavarottiego zmarł od razu po narodzinach. Na szczęście okazało się, że Alicia ma się dobrze.

Luciano Pavarotii z żoną Nicolettą Mantovani i córką Alicią
Fot. Getty Images

fot. Luciano Pavarotti z drugą żoną Nicolettą Mantovani i córką Alicią

Jednak szczęście małżeńskie nie trwało długo. Wkrótce okazało się, że Pavarotii jest chory na raka trzustki. Wydał ogromne pieniądze na leczenie w Stanach Zjednoczonych. Zmarł 6 września 2007 roku i to nie Mantovani, ale Adua ugotowała mu ostatnie spaghetti w życiu.

Zobacz też: Wykonawca hitu Gdzie się podziały tamte prywatki, Wojciech Gąssowski, miał romans ze znaną dziennikarką...

Walka o spadek po Pavarottim

Po śmierci artysty okazało się, że leczenie pochłonęło ogromne kwoty. Konto maestra zostało uszczuplone o 18 milionów euro. Taki dług zostawił po sobie Pavarotti. Ale majątek składający się z nieruchomości, dzieł sztuki i innych dóbr szacowany był pomiędzy 30 a 200 milionów euro.

Okazało się jednak, że z testamentem nie jest taka prosta sprawa, bo Pavarotii zostawił dwa. Pierwszy został spisany w czerwcu 2007 roku i dzielił wszystko, co zostało po tenorze, pomiędzy jego cztery córki. Ale kilka dni później mecenas z Pesaro ujawnił drugi dokument, w którym cały amerykański majątek (między innymi trzy apartamenty w Nowym Jorku przy Central Park’u) Pavarotti zapisał drugiej żonie. Prawnik twierdził, że podpis na tym dokumencie został wymuszony, dlatego prokuratura przeprowadziła śledztwo w tej sprawie.

Niezależnie od jego wyniku doszło do ugody pomiędzy córkami z pierwszego małżeństwa, a drugą żoną. Majątek, jak zapewniła prawniczka Nicoletty Mantovani, Anna Maria Bernini, „został podzielony równo i zgodnie z prawem”, a willa na Colle San Bartolo w Pesaro „trafia do trzech córek z pierwszego małżeństwa maestro”.

Dodała, że córki Pavarottiego i jego druga żona żyją w przyjaźni. Ale na ślubie Mantovani z finansistą Alberto Tinarellim nie pojawiły się...  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Nie pokochali się od razu, kilka lat temu pokonali kryzys. Hania Żudziewicz i Jacek Jeschke o drodze o ślubu

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.