Luciano Pavarotii z żoną Nicolettą Mantovani i córką Alicią
Fot. Getty Images
NIEZWYKŁE HISTORIE

Mija 15 lat od śmierci Luciano Pavarotti. Pod koniec życia wywołał skandal, żeniąc się z sekretarką

Kim jest kobieta, która rozbiła małżeństwo słynnego tenora?

Katarzyna Piątkowska 6 września 2022 15:50
Luciano Pavarotii z żoną Nicolettą Mantovani i córką Alicią
Fot. Getty Images

Gdy w 2003 roku Nicoletta Mantovani wysiadała z limuzyny udekorowanej różowymi kwiatami przed teatrem w Modenie, obserwowały ją setki Włochów. Nie spuszczali z niej oczu, gdy w różowej sukni od Armaniego wkroczyła do budynku, w którym przysięgła miłość Luciano Pavarottiemu. Tłum chciał na własne oczy zobaczyć wybrankę serca ukochanego Big Luciano. Kobietę, która rozbiła jego małżeństwo. Jednak swoją miłością nie nacieszyli się długo...

Pierwsza żona Luciano Pavarottiego

Włosi go kochali. Był bardzo przystojnym człowiekiem. Miał zaraźliwy śmiech, był serdeczny wobec każdego człowieka. Jose Carreras, z którym śpiewał w latach 90. twierdził, że w jego głosie słychać słońce.

Wokół niego zawsze było mnóstwo kobiet. Do końca lat 90. tą najważniejszą była żona Adua Veroni (pobrali się w 1961 roku i mieli trzy córki Lorenzę, Cristianę i Giulianę). Ich małżeństwo przetrwało ponoć wiele zdrad tenora (krążyły legendy o jego romansach, a on sam podobno chwalił się, że ma cały harem kobiet), a ostatecznie rozpadło się w 2000 roku. W dokumencie w reż. Rona Howarda zatytułowanym „Pavarotti” Adua mówi: „naiwnie wierzyłam mężowi, gdy ten w reakcji na plotki zapewniał mnie o swojej wierności”. Choć wcześniej twierdziła, że Luciano prędzej zakochałby się w talerzu spaghetti, a nie w innej kobiecie, w końcu powiedziała dość. Gwoździem do trumny ich małżeństwa były zdjęcia całujących się Mantovani i Pavarottiego z wakacji na Barbadosie.

Czytaj także: Diane Keaton przez lata była wielką miłością Ala Pacino. Jak zaczęła się ich historia?

Luciano Pavarotii z żoną Nicolettą Mantovani i córką Alicią
Fot. Getty Images

fot. Luciano Pavarotti, Nicoletta Mantovani i ich córka Alicia podczas ślubu w 2003 roku

Młodzieńcza miłość

Aduę poznał w 1953 roku, kiedy jeszcze marzył o… karierze bramkarza. Była żona maestra wspominała, że spotkali się na przyjęciu urodzinowym u wspólnych znajomych i Luciano od razu wpadł jej w oko. On miał 18, ona 17 lat. W wywiadzie dla „The Indepandent” wspominała: „świetnie się razem bawiliśmy. Luciano to facet, przy którym nie można było się nudzić. Jednak często także się kłóciliśmy, średnio trzy razy w tygodniu. W pewnym momencie rozstaliśmy się na blisko rok, ale okazało się, że jednak nie możemy bez siebie żyć”.

Luciano Pavarotii z żoną Aduą, 1976
Fot. Del Grande/Mondadori Press/East News

fot. Luciano Pavarotti z pierwszą żoną Aduą w 1976 roku

Adua wierzyła, że Luciano stanie się kiedyś sławnym tenorem, dlatego robiła wszystko, by mógł spełnić swoje marzenie o śpiewaniu na najlepszych scenach operowych świata. Udało mu się. Ale koszty jego sukcesu dla rodziny były ogromne. Jego pierwsza córka, Lorenza, urodziła się w trakcie jego występu. Gdy Adua zaczęła rodzić, on wykonywał właśnie arię z opery „Rigoletto”. A potem urodziły mu się kolejne dwie córki. Choć Pavarotti marzył o synu, nigdy się go nie doczekał. Gdy Mantovani zaszła w ciążę, szalał z radości, bo okazało się, że urodzi bliźniaki - chłopca i dziewczynkę.

ZOBACZ: Mieli być nierozerwalni, ale on zakochał się w innej. Historia Luciano Pavarottiego i Adui Veroni

Luciano Pavarotti z żoną Aduą i córkami Lorenzą, Giulianą, Cristiną w Beverly Wilshire Hotel
Fot. Elisa Leonelli/Rex Features/East News

fot. Luciano Pavarotti z żoną Aduą i córkami Lorenzą, Giulianą i Cristiną

Zakochany tenor

Mantovani i Pavarotti poznali się na wyścigach konnych. On uwielbiał takie imprezy. Ona pracowała w biurze zawodów. Miała 23 lata i była studentką. Natychmiast wpadła mu w oko. Zaproponował więc jej, żeby została jego asystentką. Tajemnicą poliszynela były jego bliskie związki z asystentkami. Ale żadna z nich przed Mantovani nie była z nim aż tak blisko. Wkrótce para zamieszkała razem, a Nicoletta zaszła w ciążę. Adua zażądała rozwodu.

Wybuchł skandal. Ale nie różnica wieku pomiędzy Nicolettą a Lucianem była dla Włochów szokująca, ale to, że w ogóle Pavarotii zdecydował się na rozwód z pierwszą żoną.

W katolickim kraju ta decyzja wywołała niemałe emocje. Tak jak świadomość, że po 36 latach zostawił żonę, która ułatwiła mu zrobienie kariery, dla o 35 lat młodszej kochanki. A Pavarotti z rozbrajającą szczerością stwierdził: „zakochałem się po uszy i musiałem zawalczyć o tę miłość”.

Gdy stanęli na ślubnym kobiercu, towarzyszyła im już 11-miesięczna Alicia. Niestety ciąża Mantovani od początku była zagrożona. Gdy podczas badań okazało się, że jedno z dzieci ma za mało tlenu, lekarze podjęli decyzję o cesarskim cięciu. Jedyny syn Luciano Pavarottiego zmarł od razu po narodzinach. Na szczęście okazało się, że Alicia ma się dobrze.

Czytaj także: Urszula Sipińska i Seweryn Krajewski. Nie było ślubu, ale był romans? Historia relacji artystów

Luciano Pavarotii z żoną Nicolettą Mantovani i córką Alicią
Fot. Getty Images

fot. Luciano Pavarotti z drugą żoną Nicolettą Mantovani i córką Alicią

Jednak szczęście małżeńskie nie trwało długo. Wkrótce okazało się, że Pavarotii jest chory na raka trzustki. Wydał ogromne pieniądze na leczenie w Stanach Zjednoczonych. Zmarł 6 września 2007 roku i to nie Mantovani, ale Adua ugotowała mu ostatnie spaghetti w życiu.

Walka o spadek po Pavarottim

Po śmierci artysty okazało się, że leczenie pochłonęło ogromne kwoty. Konto maestra zostało uszczuplone o 18 milionów euro. Taki dług zostawił po sobie Pavarotti. Ale majątek składający się z nieruchomości, dzieł sztuki i innych dóbr szacowany był pomiędzy 30 a 200 milionów euro.

Okazało się jednak, że z testamentem nie jest taka prosta sprawa, bo Pavarotii zostawił dwa. Pierwszy został spisany w czerwcu 2007 roku i dzielił wszystko, co zostało po tenorze, pomiędzy jego cztery córki. Ale kilka dni później mecenas z Pesaro ujawnił drugi dokument, w którym cały amerykański majątek (między innymi trzy apartamenty w Nowym Jorku przy Central Park’u) Pavarotti zapisał drugiej żonie. Prawnik twierdził, że podpis na tym dokumencie został wymuszony, dlatego prokuratura przeprowadziła śledztwo w tej sprawie.

Niezależnie od jego wyniku doszło do ugody pomiędzy córkami z pierwszego małżeństwa, a drugą żoną. Majątek, jak zapewniła prawniczka Nicoletty Mantovani, Anna Maria Bernini, „został podzielony równo i zgodnie z prawem”, a willa na Colle San Bartolo w Pesaro „trafia do trzech córek z pierwszego małżeństwa maestro”.

Dodała, że córki Pavarottiego i jego druga żona żyją w przyjaźni. Ale na ślubie Mantovani z finansistą Alberto Tinarellim nie pojawiły się...  

Sprawdź również: Zofia Nałkowska - znana pisarka przez całe życie szukała prawdziwej miłości

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.