Reklama

Skutecznie wyznaczone granice w związku sprawiają, że relacja jest zdrowa i silna. Ustalanie granic jest ważną częścią poczucia własnej tożsamości oraz kluczowym aspektem dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego. Granice mogą być fizyczne lub emocjonalne i mogą wahać się od luźnych do sztywnych. To jaki nadacie im kształt, zależy od waszych potrzeb. Poniżej znajdziecie kilka przykładów granic w relacjach, które należy wziąć pod uwagę, aby utrzymać silny i zdrowy związek.

Reklama

Jak można przewidzieć rozpad związku? Te 4 zachowania źle wróżą relacji

Granice fizyczne

Granice fizyczne dotyczą ciała, prywatności i przestrzeni osobistej. Ty najlepiej wiesz, co jest dla Ciebie odpowiednie, a co niedopuszczalne, nie bój się podzielić tym z partnerem. Fizyczne granice mogą odnosić się np. do kwestii publicznego okazywania uczuć. Być może nie chcesz, żeby Twoja druga połówka całowała cię publicznie albo może wręcz przeciwnie – chcesz abyście często trzymali się za ręce. Dzielenie się swoimi preferencjami i oczekiwaniami może wydawać się trudne, ale ich brak może sprawić, że któreś z was poczuje się lekceważone. Na przykład, jeśli potrzebujesz czasu na odprężenie się po pracy w samotności, wyznacz granicę wokół tego. Możesz powiedzieć: „potrzebuję 20 minut na relaks po pracy, zanim zaczniemy rozmawiać”. Dzięki temu parter będzie rozumiał twoje zachowanie, a ty zyskasz przestrzeń, by zaspokoić swoje potrzeby.

Granice emocjonalne

Zdrowe granice emocjonalne wymagają świadomości, które emocje należą do Ciebie, a które do partnera. Aby je ustalić, potrzeba zrozumienia własnych uczuć. Jeśli czujesz smutek i zauważasz, że druga osoba również posmutniała, być może potrzebna jest wam granica w tym obszarze. Może to oznaczać, że partner czuje się winny, zawstydzony, zły czy niedoceniany. Zauważ, jak wasze emocje oddziaływają na siebie. W tym momencie warto dostrzec pewne schematy i o nich porozmawiać. Możesz wytłumaczyć, skąd pojawiły się twoje emocje i opowiedzieć, czego w związku z tym potrzebujesz od drugiej osoby.

Granice seksualne

Granice seksualne odnoszą się do oczekiwań dotyczących fizycznej intymności. Zdrowe granice obejmują wzajemną zgodę oraz zrozumienie swoich seksualnych ograniczeń i pragnień. To ważne, by ustalić z partnerem swoje potrzeby seksualne takie jak np. częstotliwość stosunku, rodzaj dotyku, miejsce, oczekiwania wobec innych osób zaangażowanych w twoje życie seksualne oraz tego, jakie akty seksualne są preferowane, a które nie są. Ustanowienie granicy wokół tego, co jest dla Ciebie odpowiednie sprawi, że wasze życie seksualne będzie zdrowe i szczęśliwe.

Granice finansowe

Pieniądze są często uważane za utrudnienie w sprawach sercowych, ale trzeba pamiętać, że są one nieuniknioną częścią relacji międzyludzkich. Szczera rozmowa z partnerem na temat finansów sprawi, że nie staną się one punktem spornym. Na przykład obecnie wiele małżeństw otwarcie prowadzi oddzielne konta bankowe. Nie jest to kwestia nieufności albo oczekiwania na rozstanie, ale wspólnie ustalonych zasad. Przedyskutuj swoje granice finansowe wcześniej, aby uniknąć nieporozumień związanych z finansami. Jeśli często czujesz, że walczysz z partnerem o pieniądze, prawdopodobnie potrzebne są wam granice właśnie w tym obszarze.

Reklama

Stres nie musi być wrogiem. Jak zaprzyjaźnić się ze stresem?

Reklama
Reklama
Reklama