Samotne podróże mn
Fot. Adobe Stock
Podróże

Wakacje w pojedynkę, czyli jak odnaleźć spokój i harmonię?

Jakie są plusy i minusy samotnego wyjazdu? 

Aleksandra Trendak 14 lipca 2023 16:30
Samotne podróże mn
Fot. Adobe Stock

Wakacje w pojedynkę to temat, który wciąż budzi wiele emocji, chociaż nie powinien. Bardzo często jest to najlepszy sposób, aby wypocząć, odnaleźć ciszę i wsłuchać się w siebie, nie podążać za czyimś planem zwiedzania, tylko ułożyć swój własny. Jakie kierunki cieszą się największym zainteresowaniem na samotne wycieczki? Jakie są plusy i minusy takich wyjazdów? 

ZOBACZ TEŻ: 10 najpiękniejszych miejsc na świecie

Wyjazd w pojedynkę - zalety i wady 

Samotne wakacje to przede wszystkim najlepsza forma resetu po ciężkich i stresujących doświadczeniach. Jest to zdecydowanie świetna opcja wakacji dla osób, które potrzebują być same, aby ułożyć sobie pewne sprawy w głowie, odreagować i pomyśleć na spokojnie. Przez to, że wyjazd uwalnia nas od codzienności, mamy świetną okazję oczyścić umysł i wsłuchać się w swoje potrzeby. Jedną z największych zalet samotnych podróży jest swoboda, ponieważ możemy wybrać idealne miejsce pobytu, godziny wstawania oraz miejsca do zobaczenia, bez konieczności ustępowania lub szukania kompromisów z drugą osobą. Dodatkowo, wyjeżdżając w pojedynkę mamy okazję poznać dużo, nowych osób, ponieważ nie trzymamy się kurczowo naszego partnera podróży. Mamy niepowtarzalną okazję, aby poznać wielu lokalnych mieszkańców, którzy wprowadzą nas do swojej kultury w najlepszy możliwy sposób. Tego typu wakacje dają nam także ogromną dawkę pewności siebie, ponieważ ciągle towarzyszy nam myśl, że musimy być samodzielni, nie możemy na nikogo zrzucić odpowiedzialności i możemy liczyć tylko na siebie. Oczywiście może się to klasyfikować jako wada, ponieważ brak wsparcia może być dużą obawą, ale warto podjąć to ryzyko i wyjść ze swojej skorupy. Drugą wadą samotnych wakacji, może być kwestia bezpieczeństwa. Będąc sami w nowym mieście musimy się bardzo pilnować, najlepiej ciągle pozostawać w kontakcie z bliskimi, aby w razie niebezpieczeństwa mogli nam pomóc, nawet na odległość. 

Jak zorganizować samotną podróż? 

Zorganizowanie samotnego urlopu jest wbrew pozorom łatwiejsze, ponieważ możesz wszystko dostosować pod siebie i swoje potrzeby. Na początek warto wybrać formę podróżowania, czy decydujemy się na samodzielną organizację całości, czy wolimy wycieczki zaplanowane przez biuro podróży. Następnie należy wybrać destynację zgodnie ze swoimi upodobaniami, warto się zastanowić, czy wolimy odwiedzić duże miasto czy cichy, leśny zakątek. Warto rozpatrzeć także wycieczki objazdowe, które dają możliwość zwiedzenia dużej ilości zabytków i poznania ich historii. W tym roku dużą popularnością dla samotnych podróżników cieszą się takie kierunki jak Turcja, Grecja oraz Albania, ponieważ biura podróży oferują wiele atrakcyjnych wycieczek i pobytów all inclusive, które zdecydowanie zachęcają do wypoczynku właśnie tam. Jeśli poszukujesz miejsca, w którym będziesz blisko natury i naładujesz tam swoje baterie, rozważ wycieczkę do Szkocji, Norwegii lub Islandii. Są to kraje znane z przyjaznych mieszkańców i wielu zielonych terenów. 

Samotne podróże
Fot. Adobe Stock

O czym warto pamiętać samotnie podróżując? 

Podróżując samotnie trzeba pamiętać o swoim bezpieczeństwie. To właśnie samotni podróżnicy najczęściej padają ofiarami kradzieży, dlatego należy zawsze pilnować swojego bagażu i nie zostawiać go nikomu obcemu do “popilnowania”. Przed wyjazdem warto też poczytać o lokalnych zwyczajach, aby nie popełnić faux paux. Warto też w trakcie podróży utrzymywać mimo wszystko kontakt z najbliższymi, ponieważ w wielu sytuacjach może okazać się on bardzo przydatny. Swoją wycieczkę należy też przygotowywać odpowiednio pod swoje możliwości. Jeśli to Twoje pierwsze wakacje w pojedynkę, należy rozkręcać się stopniowo i wybrać samotny wyjazd na terenie kraju i stopniowo poszerzać horyzonty. Nie trzeba od razu rzucać się na głęboką wodę i wybrać się samemu na drugi koniec świata - najpierw upewnij się, że samotne wyjazdy to coś, co sprawia Ci przyjemność. 

Wakacje w pojedynkę nie są oznaką samotności, ale dojrzałości, ponieważ każdy czasami potrzebuje odpoczynku sam na sam. Jeśli potrzebujesz ciszy i spokoju, żeby ułożyć sobie myśli i przemyśleć ważne sprawy, nie musisz wyjeżdżać daleko – weekend w innym mieście, albo sąsiednim państwie świetnie się sprawdzi. Grunt, żeby kierunek i warunki odpowiadały Twoim potrzebom. Gdzie najchętniej pojechalibyście w pojedynkę?  

Samotne podróże
Fot. Adobe Stock

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.