Kuchnia na wiosnę 2020 - na czym polega dieta serotoninowa?
Te produkty powinny znaleźć się na talerzu
Podczas pandemii koronawirusa dla bezpieczeństwa lepiej zostać w domu. Ciągłe przebywanie w czterech ścianach z czasem staje się męczące. Często odbija się to na dobrym samopoczuciu, braku energii i powoduje problem z bezsennością. Ciągle oglądanie Netflixa oraz opychanie się chipsami i słodyczami z pewnością nie poprawi nastroju na długo. Co więc zrobić, aby czuć się lepiej? Zmień swoje nawyki żywieniowe! Ostatnio w trendach króluje dieta serotoninowa, którą warto wziąć pod uwagę. Na czym polega i jak wpływa na organizm? Poznajcie szczegóły!
Nazwa diety wywodzi się od substancji chemicznej - serotoniny. Występuje ona we krwi, mózgu, jelitach i tkance łącznej ludzkiego ciała. Jest niezbędna dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Według badań niski poziom serotoniny wiąże się z zaburzeniami nastroju, a ponadto może negatywnie wpływać na osoby, które miały depresję. Aby poprawić poziom serotoniny w organizmie, potrzebna jest zmiana obecnych nawyków żywieniowych. Zbilansowana dieta jest niezbędna, aby wesprzeć zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Co jeść, aby poprawić samopoczucie?
Dieta serotoninowa - co jeść?
Wprowadzanie nowej diety w życie zazwyczaj nie jest łatwe. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy chce się zrzucić kilka kilogramów i trzeba przestawić się na zupełnie inny jadłospis. Dieta serotoninowa, z pewnością nie jest aż tak restrykcyjna. Nie trzeba zmieniać swoich przyzwyczajeń o 180 stopni i rezygnować z produktów, które się lubi. Tutaj głównie chodzi o to, aby dodać kilka składników, które będą źródłem serotoniny. Tryptofan, który produkuje ten związek chemiczny, jest powszechnie spotykany w żywności zawierającej białko (mięsie, rybach, a także roślinnych). Jak ma więc wyglądać dieta? Koniecznie poznajcie 7 produktów, które powinno się jeść, aby poprawić swój nastrój i, nawet siedząc w domu, mieć energię do działania!
1 z 7
Łosoś
To tłusta ryba, która dodatkowo jest źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które wspierają mocne kości i zdrową skórę. Powinno się spożywać dwie porcje łososia tygodniowo do kanapek lub w formie obiadu.
2 z 7
Drób
Chudy drób, taki jak pierś z kurczaka, zwykle ma wysoką zawartość białka i niską zawartość tłuszczu.
3 z 7
Jajka
Ich nie powinno zabraknąć w diecie serotoninowej, jednak warto przygotowywać je w taki sposób, aby zawierały jak najmniej tłuszczu. Na przykład gotowane na twardo lub jako dodatek do sałatki.
4 z 7
Szpinak
Ciemnozielone warzywa liściaste, są źródłem tryptofanu. Ponadto szpinak zawiera dużo żelaza, które pomaga w wytwarzaniu czerwonych krwinek. Brak tego pierwiastka w diecie może prowadzić do anemii, niskiej energii lub trudności w oddychaniu.
5 z 7
Awokado
To kolejny produkt, który powinien znaleźć się w diecie. Awokado jest zdrowe, a ponadto świetnie komponuje w sałatkach, pastach oraz w zupach.
6 z 7
Produkty sojowe
Produkty zawierające soję, takie jak tofu, mleko sojowe lub sos sojowy, są źródłem tryptofanu. Ponadto sprawdzą się one również w diecie wegańskiej i wegetariańskiej.
7 z 7
Orzechy
Są dobrym źródłem białka, zdrowych tłuszczów i błonnika. Posłużą jako przekąska oraz składnik wielu dań wytrawnych i deserów.