Gołąbki Magdy Gessler, barszcz Roberta Makłowicza, uszka Ani Starmach…
Oto świąteczne przepisy mistrzów kuchni!
Według tradycji bożonarodzeniowej, na świątecznym stole powinno znaleźć się 12 potraw. Niestety, nie zawsze ta sztuka się udaje. Często brakuje nam po prostu inspiracji na kolejne dania. Postanowiliśmy więc dowiedzieć się, jak z przygotowaniem Wigilii radzą sobie jurorzy i prowadzący popularnych programów kulinarnych. Sprawdźcie koniecznie, co na tę okazję szykują znani mistrzowie kuchni!
Tradycyjna zupa rybna według Magdy Gessler
Wiedzieliście, że znana restauratorka uwielbia celebrować każdą chwilę z rodziną, zwłaszcza w kuchni? Oto ulubiona zupa Magdy Gessler, która z pewnością, jak co roku, zagości na jej świątecznym stole.
SKŁADNIKI
Na wywar:
- 1 kg głów i kręgosłupów różnych ryb
- 2 litry wody
- kawałek selera
- kawałek pietruszki
- 1 marchewka
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 2 liście laurowe
- sól i pieprz
Na zupę:
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- kawałek selera
- 2 papryki
- 1 pomidor
- kilka marynowanych papryczek
- 1 garść oliwek
- 1 filet z ryby słodkowodnej oczyszczony z ości o wadze około 0,5 kg
- 2–3 kiszone ogórki
- 1 szklanka przecieru pomidorowego
- 0,5 szklanki śmietany kremówki
- słodka i ostra papryka
Z podanych składników i 2 litrów wody ugotuj wywar. Warzywa na zupę oczyść i pokrój. Odsącz marynowane papryczki i oliwki. Filet ryby podziel na części. Wywar odcedź. Włóż do niego pokrojone marchewki, paprykę, pietruszkę oraz seler. Wywar gotuj około 20 minut.
1 z 7
Dodaj ogórki i przecier pomidorowy. Zagotuj. Włóż kawałki ryby, uważając, by się nie rozpadły. Gotuj około 5–10 minut. Dodaj marynowaną paprykę i oliwki. Wlej śmietankę. Zagotuj. Dopraw do smaku słodką i ostrą papryką. Podawaj z chlebem.
2 z 7
Przepis Magdy Gessler na gołąbki z kaszy i grzybów
Składniki:
- 2 garści suszonych grzybów
- 2 szklanki pęczaku
- 1 głowa kapusty
- 2 cebule
- 20 dag słoniny pokrojonej w drobną kostkę
- 2 jajka
- sól
- pieprz
Grzyby mocz przez całą noc, a rano gotuj do miękkości (w osolonej wodzie). Pęczak zalej 5 szklankami wywaru z grzybów i gotuj do miękkości na malutkim ogniu. Usuń głąb z kapusty, natomiast liście włóż do garnka z osoloną, wrzącą wodą. Gotuj przez około 10 minut. Posiekaj cebulę i zeszklij na patelni. Grzyby posiekaj. Do przestudzonego pęczaku dodaj cebulę, posiekane grzyby i jajka. Dopraw solą i pieprzem. Dokładnie wymieszaj. Napełnij liście farszem i ciasno zwijaj. Na dno szerokiego rondla lub naczynia do zapiekania włóż zewnętrzne, zniszczone liście kapusty, a na nich ułóż ciasno gołąbki. Zalej resztą wywaru z grzybów. Jeśli trzeba, dolej wody, pilnując, by wywar był słony. Przykryj pokrywką i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni, duś gołąbki przez godzinę.
W przepisie Magdy Gessler, kaszę można zastąpić ryżem.
Zobacz także: Wigilia u Magdy Gessler. Co poleca słynna restauratorka?
3 z 7
Pieczona dynia faszerowana ryżem i żurawiną według Jamiego Olivera
Składniki:
- 1 dynia piżmowa (1,2 kg)
- oliwa
- 1 czerwona cebula
- 1 ząbek czosnku
- 1 pęczek świeżej szałwii (30 g)
- 10 suszonych pomidorów
- 75 gramów kasztanów pakowanych próżniowo
- 75 gramów ryżu basmati
- 75 gramów suszonej żurawiny
- ziele angielskie
- czerwone wino
Rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Wymyj dynię i ostrożnie przekrój ją wzdłuż na pół. Wyjmij pestki, ale ich nie wyrzucaj. Wydrąż łyżką część miąższu z obu połówek, tak żeby zrobić podłużne wgłębienie na farsz. Drobno posiekaj usunięty miąższ i pestki, przełóż je na patelnię i smaż na średnim ogniu z 2 łyżkami oliwy. Obierz czosnek i cebulę, drobno je posiekaj i dodaj na patelnię. Regularnie mieszając smażące się warzywa, posiekaj drobno listki szałwii, suszone pomidory i kasztany, a następnie dodaj je na patelnię razem z ryżem, żurawiną, zielem angielskim, solidną szczyptą soli morskiej i pieprzu oraz niewielką ilością wina. Wszystko dobrze wymieszaj i smaż, od czasu do czasu mieszając, około 10 minut, aż farsz zmięknie. Upchnij nadzienie do wgłębienia w obu połówkach dyni, złóż je i dociśnij do siebie. Posmaruj skórkę odrobiną oliwy, posyp solą, pieprzem i listkami ziół, które akurat masz pod ręką. Połóż dynię na środku podwójnego arkusza folii aluminiowej, zawiń szczelnie i piecz około 2 godzin, aż zmięknie. Po upieczeniu, podawaj z ulubionymi dodatkami.
Dynia brytyjskiego mistrza kuchni jest nie tylko pyszna, ale również prezentuje się doskonale.
Zobacz także: TOP 5: Straszne przekąski na Halloween - podpowiadamy, jak wykonać pizzę z pająkami i ciasteczka-duchy!
4 z 7
Strudel z sandacza i kiszonej kapusty według Karola Okrasy
Składniki:
- 3-4 filety sandacza
- 1 opakowanie ciasta francuskiego
- 0,5 kg kiszonej kapusty (odciśniętej i posiekanej)
- 3 pieczone papryki
- 2 ząbki czosnku
- 4 cebule dymki
- 1 łyżeczka majeranku
- pół łyżeczki kminku
- 200 ml oliwy z oliwek
- 1 cytryna
- 100 g świeżej rukoli
- 1 łyżeczka miodu
- 1 łyżka musztardy
- 1 jajko
- 100 ml mleka
- sól i pieprz
Sandacza pokrój na kawałki szerokości około 3 centymetrów i długości około 15 centymetrów. Każdy kawałek zamarynuj w soli, pieprzu, majeranku i posiekanym kminku z dodatkiem startej skórki z cytryny. Paprykę zawiń w folię aluminiową, a następnie upiecz w piekarniku w temperaturze 180 stopni przez 20-25 minut. Po wyjęciu, obierz ze skóry i wyjmij gniazda nasienne. Kapustę kiszoną przesmaż na miodzie z czosnkiem i cebulą. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Na koniec, dodaj posiekaną natkę pietruszki. Ciasto francuskie pokrój na dwa prostokąty z czego jeden będzie szerszy drugiego o około 3-4 centymetry. Jajko roztrzep i wymieszaj z mlekiem. Na jednym kawałku ciasta układaj warstwowo kapustę z sandaczem, paprykę, po czym przykryj drugim, większym kawałkiem ponacinanym w poprzek. Każdy taki strudel posmaruj rozmąconym jajkiem z mlekiem i wstaw do lodówki na 15 min by ciasto stężało. Piecz w piekarniku nagrzanym do temperatury 200 stopni przez około 20-25 minut.
Strudel to potrawa, którą można wykonać również w wersji na słodko - np. z jabłkami i rodzynkami.
Polecamy: Okrasa jak nastolatek, Gessler cała biała, Makłowicz na owieczce. Ta sesja zapada w pamięć!
5 z 7
Świąteczny pasztet z grzybami Ewy Wachowicz
Składniki:
- 1,5 kg łopatki wieprzowej
- 0,5 kg podgardla wieprzowego
- 200 gramów wątróbki wieprzowej
- 2 marchewki
- 2 pietruszki
- 2 cebule
- 0,5 selera
- 2 liście laurowe
- kilka ziarenek ziela angielskiego
- 500 gramów mrożonych grzybów (prawdziwków, podgrzybków, kurek)
- 5 jajek
- gałka muszkatołowa
- sól i pieprz
- 1 łyżka masła do smażenia
- 1 łyżka masła do natłuszczenia foremki
- 2 łyżki bułki tartej do wysypania formy
Mięso pokrój na mniejsze kawałki. W wysokim garnku przesmaż najpierw podgardle – jest wystarczająco tłuste, więc nie dodajemy oleju ani masła, a następnie łopatkę. Zalej niewielką ilością wody – maksymalnie 2 szklanki. Dorzuć marchewki, pietruszki i połówkę selera oraz opalone nad ogniem lub przypieczone na suchej patelni cebule. Przypraw liśćmi laurowymi i zielem angielskim. Duś pod przykryciem przez 30 minut na małym ogniu. Po tym czasie, dodaj wątróbkę i gotuj jeszcze przez godzinę. Mięso i warzywa wyjmij z wywaru, wystudź i przepuścić przez maszynkę. Grzyby pokrój w kostkę i usmaż na łyżce masła. Dodaj do masy mięsnej i wymieszaj. Odstaw na kilka godzin do lodówki, by pasztet nieco stężał.
Pasztet Ewy Wachowicz warto podawać z żurawiną na gorąco.
Zobacz także: Ile może wypić? Da się kliknąć? Lubi podroby? Ewa Wachowicz w bardzo nietypowym wywiadzie...
6 z 7
Barszcz wigilijny Roberta Makłowicza
Składniki:
- wywar na barszcz
- cebula
- marchewka
- seler
- por
- pietruszka
- burak
- kilkanaście ziarenek pieprzu
- kilka ziarenek ziela angielskiego
- liść laurowy
- 70-80 gramów suszonych grzybów
- sól
W jednym garnku gotuj obrane jarzyny i przyprawy (w około dwóch litrach wody), w drugim (mniejszym) grzyby (wody znacznie mniej). Ugotowane wywary przecedź i połącz. Pozostałe jarzyny możesz zostawić do sałatki jarzynowej, zaś grzyby - na uszka. Wywar wymieszaj z zakwasem buraczanym (1,5 litra wywaru na 0,5 litra zakwasu), podgrzej (nie zagotowując). Dopraw sokiem z cytryny, solą, cukrem i świeżo zgniecionym czosnkiem.
Do barszczu można dodać również majeranku, który sprawi, że wigilijny przysmak zyska ciekawy, ziołowy posmak.
Polecamy: Robert Makłowicz zwolniony z TVP po 20 latach! Kolejna gwiazda rozstaje się ze stacją. Dlaczego?
7 z 7
Uszka z grzybami Ani Starmach
Składniki:
- 0,5 kg mąki
- 150 mililitrów ciepłej wody
- 1 jajko
- 1 cebula
- 50 gramów suszonych grzybów
- 2 łyżki masła
- szczypta soli
- szczypta pieprzu
Grzyby zalej odrobiną wody. Mocz je około godziny, następnie gotuj na małym ogniu około pół godziny aż zmiękną. Odcedź je i pokrój drobno. Cebulę posiekaj, przysmaż na maśle, dodaj grzyby, dopraw do smaku, ostudź. Z mąki utwórz na stolnicy kopiec i zrób małe wgłębienie, wbij tam jajo, wlej wodę. Ciasto wyrabiaj do momentu, aż będzie gładkie i elastyczne. Trzymaj je w misce przykryte wilgotną ściereczką, aby nie wyschło. Odrywaj po kawałku ciasta i cienko wałkuj. Używając np. kieliszka do wina, wykrawaj małe okrągłe placuszki. Na środek każdego z nich kładź porcję farszu i zlepiaj uszka. Gotuj w lekko osolonej wodzie około 4-5 minut.
Zobacz także: Anna Starmach o Wielkanocy w rodzinnym domu: „Święta pod palmą to zdecydowanie nie moje klimaty”