Stres najprościej zdefiniować można jako naturalną reakcję organizmu na sytuacje i wydarzenia, które zakłócają jego równowagę, obciążają go lub przekraczają nasze zdolności do skutecznego poradzenia sobie. Te sytuacje oraz zdarzenia to stresory. Ich źródło może być bardzo różne: choroba, brak pracy lub problemy w pracy, nieporozumienia z partnerem, kłopoty rodzinne, wychowawcze, utrata ukochanej osoby, szybkie tempo życia, nadmiar obowiązków, itd.

Reklama

Zobacz także: Jak odnaleźć spokój? Oto aplikacje, które pomagają ograniczyć stres

Wpływ stresu na organizm

Stres ma na nasz organizm jednocześnie pozytywny i negatywny wpływ – w niektórych sytuacjach jest czynnikiem niezbędnym do przetrwania, motywuje nas do działania, ale jest też stres przewlekły, długotrwały, nazywany także chronicznym, który bardzo nam szkodzi. Wpływa na obniżenie nastroju, powoduje drażliwość, zwiększa podatność na depresję, potrafi paraliżować życie. Na szczęście jednak istnieją sposoby, które pozwalają na radzenie sobie ze stresem!

Skuteczne sposoby na stres

Kojący oddech
Praktyka świadomego oddechu ma realny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Jest to najprostsze narzędzie, którego możemy użyć do walki ze stresem. Claire Grieve, amerykańska nauczycielka jogi i mindfulness, przekonuje, że głębokie, metodyczne oddychanie działa przez stymulowanie nerwu błędnego, wywołując uspokojenie w ciele. Spowolnienie oddechu może obniżyć tętno, rozładować napięcie i uspokoić układ nerwowy, łagodząc objawy stresu i niepokoju. Skupienie się na prawidłowym wdechu i wydechu może również pomóc oderwać się od myśli, które powodują napięcie.

Joga
Joga to naturalny lek na stres, depresję i stany niepokoju. Asany z jednej strony redukują napięcie będące przyczyną stresu, a z drugiej dotleniają, usuwają zmęczenie i dodają energii.
Relaksacja, będąca nieodłącznym elementem praktyki jogi, usuwa nadmierne napięcie, które pojawia się w wyniku sytuacji stresowej. Rozwija także zdolność radzenia sobie z emocjami, czego praktycznym wymiarem jest nabycie umiejętność dystansowania się do czynników i sytuacji będących przyczyną stresu.

Zobacz także

Medytacja
Medytacja to czas odpoczynku dla systemu nerwowego oraz wyciszenie umysłu. Regularna praktyka pozwala inaczej spojrzeć na nasze codzienne doświadczenia, zaczynamy lepiej radzić sobie z natłokiem informacji, ciągłym pośpiechem oraz zmiennymi stanami emocjonalnymi.
Jak dowodzą badania prowadzone w wielu ośrodkach naukowych na całym świecie, regularna medytacja redukuje zaburzenia snu, uwalnia od stresu, reguluje ciśnienie, pomaga w przypadkach stanów lękowych i depresji. Co ciekawe, medytacja pomaga nie tylko radzić sobie ze stresem, ale według badań podnosi też nasze IQ!

Dieta
Z badań wynika jednoznacznie, że niedobór podstawowych składników odżywczych może zwiększać odczuwany stres i poczucie lęku. Dlatego nasz jadłospis powinien być bogaty w następujące rzeczy: witaminy (A, C, E, D, kwas foliowy, B12); składniki mineralne (cynk, magnez); nienasycone kwasy tłuszczowe. Znajdziemy je przede wszystkim w świeżych i przetworzonych warzywach i owocach; pełnoziarnistych produktach zbożowych; tłustych rybach i owocach morza; płynnych olejach roślinnych, orzechach, nasionach. Ponadto bardzo ważne jest picie wody. Gdy organizm jest odwodniony, produkuje więcej kortyzolu (hormonu stresu).

Czytaj też: Babcia pomoże na depresję? Ten niesamowity eksperyment obiegł cały świat!

Aktywność fizyczna
Prawdopodobnie nic nie wpływa na redukcję stresu w takim stopniu jak regularna aktywność fizyczna. Pozwala ona skupić myśli na wykonywaniu danego ćwiczenia, odciąć się od czynnika wywołującego stres i odpocząć. Jest to równocześnie najprostszy sposób na pozbycie się napięcia. Aktywność fizyczna zmniejsza w organizmie poziom hormonu stresu (kortyzolu), a zwiększa poziom endorfin, odpowiedzialnych za uczucie szczęścia. Endorfiny można wyzwolić jeśli zwiększymy liczbę uderzeń serca do 120-180 razy na minutę przez pół godziny dziennie. Możemy wybrać dowolną aktywność fizyczną i podzielić wspomniane 30 minut na mniejsze części. Można też po prostu zaserwować sobie 20-30 minut dziennie spaceru. Jedno jest pewne: nawet krótki wysiłek fizyczny pomaga lepiej radzić sobie ze stresem.

Reklama

Autorka tekstu: Karolina Morelowska-Siluk

Reklama
Reklama
Reklama