Reklama

Zastanawialiście się kiedyś jak gwiazdy w natłoku obowiązków i pracy znajdują miejsce dla... szczęścia? Blogerka Macademian Girl oraz Kasia Tusk korzystają z takich metod jak hygge, ikigai i lagom. Czym są te pojęcia? To filozofie, które pochodzą z Danii oraz Japonii i doradzają życie w harmonii ze sobą oraz otoczeniem. Koniec roku to idealny czas na zmiany, więc jeżeli potrzebujecie idei, która pomoże Wam zatrzymać się na chwilę i odnaleźć spokój ducha, zapoznacie się z tymi pomysłami!

Reklama

HYGGE

Instagram @makelifeeasier_pl

Popularne w języku duńskim słowo „hygge” nie ma dosłownego tłumaczenia. Oznacza ono stan umysłu oraz czas, kiedy jesteśmy szczęśliwi, beztroscy i czujemy się bezpiecznie. Według idei hygge uczymy się czerpać przyjemność z drobnostek, żyjemy chwilą. Pomaga nam to zorganizować sobie dobrze czas, tak, by zawsze było w naszym życiu miejsce na czas dla siebie. Co jest niezbędne, by żyć według hygge?

  1. Kuchnia

    Bardzo ważnym jest, byśmy jedli przede wszystkim to, co sprawia nam przyjemność – w końcu w małych rzeczach tkwi najwięcej szczęścia. Dzięki temu zbliżymy się do hygge

  2. Gorący napój

    W samotności z książką czy wspólnie ze znajomymi – to bez znaczenia. Świetnym sposobem na szarugę za oknem jest kubek gorącej czekolady lub zimowej herbaty.

  3. Dom
    Warto pamiętać o stworzeniu w swoim mieszkaniu kąta przeznaczonego tylko na wypoczynek. Niech będzie przytulny i zachęcający do relaksu – nie może zabraknąć w nim poduszek, grubego koca, a także wygodnych i ciepłych ubrań. Dobra energia w domu to kluczowy element hygge.
  4. Światło
    Do stworzenia przyjaznej atmosfery niezbędne jest dobre oświetlenie – najlepiej ciepłe i niezbyt ostre. Najchętniej korzystajmy z kominków i świec – ich poświata pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie!

LAGOM

Pinterest

W myśl szwedzkiego słowa „lagom” stawiamy w swoim życiu na umiarnie za dużo, nie za mało, w sam raz! Tu, w przeciwieństwie do życia według hygge, wybieramy życie skromne, w zgodzie z naturą. Słowo „lagom” szybko zyskało na popularności, podchwyciły je marki odzieżowe oraz wnętrzarskie, które namawiają do bycia eko. Recykling, oszczędzanie energii, racjonalne odżywianie – to wszystko ma pomóc nam zredukować stres. Hasło to także odnosi się do wystroju wnętrz, gdzie nie ma miejsca na przepych. Minimalizujemy swoje potrzeby, a co za tym idzie, stawiamy na minimalistyczny desing.

IKIGAI

Pinterest

Ze Skandynawii przenosimy się do Japonii, skąd wywodzi się idea Ikigai. Jest to sposób na długoletnie i wartościowe życie – kobiety w tym kraju żyją średnio 87 lat! Jak to osiągnąć?

Pomoże nam w tym diagram Venna, według którego musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: jakie masz pasje, w czym jesteś dobra/dobry, na czym możesz zarabiać oraz czego potrzebuje świat. Następnie należy według odpowiedzi, należy ustanowić hierarchię wartości, według której będziemy prowadzić swoje życie. Najważniejszą rzeczą jest, by zachować balans pomiędzy wszystkimi wartościami – pomiędzy tym co chcę a tym co muszę. O filozofii ikigai możecie dowiedzieć się więcej w książce „Ikigai: The Japanese Secret to a Long and Happy Life” autorstwa Héctora Garcíi. Do tej pory nie powstało jeszcze polskie tłumaczenie książki, ale my zabieramy się już za angielską wersję!

Reklama

Zobacz także: Te gwiazdy pokochały hygge hair! Poznaj nowy trend w koloryzacji włosów

Reklama
Reklama
Reklama