Reklama

Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce wciąż jest niezwykle dynamiczna. Ilość zachorowań w dalszym ciągu rośnie, a firmy starają się utrzymywać swoich pracowników w trybie pracy zdalnej lub chociaż tworząc systemy hybrydowe. Według najnowszych informacji w zeszłym roku aż trzy osoby poniosły śmierć w trakcie wykonywania pracy zdalnej. Trzy inne odniosły obrażenia. W skali roku to stosunkowo dużo, a wciąż brak nam odpowiednich przepisów, które będą regulowały pracę w trybie home office. Według ustaw antycovidowych, pracodawca ma możliwość wysłania pracownika na tak zwaną pracę zdalną, którą ten będzie wykonywał ze swojego domu. Pracownik nie może się nie zgodzić, ponieważ byłoby to odmówienie wykonywania zadań służbowych. W ten sposób od marca 2020 roku funkcjonuje duża większość firm w Polsce. Patrząc na rozwój sytuacji, szybko się to nie zmieni.

Reklama

Przeczytaj także: Czas na home office? Praca zdalna bez tajemnic!

3 zgony podczas pracy zdalnej w Polsce w 2020/2021 roku

Według raportu Państwowej Inspekcji Pracy, w zeszłym roku zanotowano aż 6 wypadków w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych w domach. Statystycznie może wydawać się, że to niewiele, jednak liczba ma znaczenie, ponieważ 3 przypadki to ofiary śmiertelne. Do ich zgonów doszło w wyniku niewydolności krążeniowo-oddechowej. Jedna z osób podczas przygotowywania posiłku w przerwie od pracy (a jednak w godzinach pracy ustalonych z pracodawcą) skaleczyła się nożem, raniąc ścięgna jednej z rąk. Druga osoba zasłabła podczas wizyty w toalecie. Według obecnych przepisów, pracownik, który uległ wypadkowi w pracy i jest niezdolny do wykonywania swoich obowiązków, ma możliwość otrzymania zasiłku w wysokości pełnego wynagrodzenia. W innym przypadku zasiłek ten wynosi 80% wynagrodzenia. Co jednak wtedy, kiedy do wypadku dochodzi w domu, jednak podczas wykonywania pracy?

Jak na ludzką psychikę wpływa home office?

Człowiek jako jednostka społeczna potrzebuje kontaktu z drugą osobą. Jego brak może powodować zaburzenia nastroju i negatywnie odbić się na ludzkiej psychice. Psychologie podkreślają, że na dłuższą metę praca w trybie home office może nieść za sobą negatywne skutki. Konieczne jest więc zadbanie o odpowiedni kontakt z pracownikiem, chociażby poprzez spotkania online. Należy zwracać podwójną uwagę na relacje w zespole. Wszystkie te aspekty mają wpływ na efektywność pracowników, ich wydajność, a także satysfakcję z wykonywanych obowiązków.

Brak fizycznego kontaktu ze współpracownikami, zachwiana równowaga pomiędzy pracą a życiem osobistym mogą w dłuższej perspektywie bardzo źle wpływać na psychikę. Poczucie odosobnienia i przewlekły stres często prowadzą do złego samopoczucia, a w konsekwencji także do poważnych zaburzeń psychicznych – przestrzega Aleksandra Bończewska, psycholog, na łamach portalu Biznes Newseria.

Kodeks pracy nie reguluje przepisów dotyczących pracy zdalnej

Przypomnijmy, że od marca 2020 roku większość firm w Polsce przeszłą na tryb pracy zdalnej. Kształt, w jakim istnieje ona w naszym kraju jest całkowicie obcy Kodeksowi Pracy, który mówi o tak zwanej telepracy. Konieczne jest prawne uregulowanie pracy zdalnej, chociaż nie jest to nic łatwego. Nie chodzi tutaj tylko o kwestię zdrowia, ale również o fakt partycypacji pracodawcy w kosztach ponoszonych przez pracownika w domu (wyższe rachunki za wodę czy prąd).

Przeczytaj także: Na jakie świadczenia mogą liczyć pracownicy na home office?

Reklama

Podczas posiedzenia Rady Ochrony Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy przedstawiła dane dotyczące 3 zgonów. Wskazała również lukę w przepisach, które obowiązują obecnie i znacznie utrudniają badanie okoliczności wypadków. Według Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, trwają właśnie prace nad nowelizacją kodeksu pracy, który ma uwzględniać również kwestie dotyczące pracy zdalnej. Znajdą się w nim również przepisy z uwzględnieniem konstytucyjnego prawa pracownika do ochrony prywatności w miejscu zamieszkania. Pracodawcy będą mieli obowiązek zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Trwają analizy, które mają zakończyć się pod koniec marca. Nie mamy podstaw do tego, by prowadzić czynności kontrolne w prywatnych domach pracowników, co stanowi dużą przeszkodę przy badaniu wypadków związanych z pracą zdalną, jak również przy ocenie przestrzegania warunków bhp - stwierdziła Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy.

Reklama
Reklama
Reklama