Reklama

Rok 2023 przyniósł ciekawe zmiany w rankingu najszczęśliwszych miast w Polsce, opublikowanym przez serwis Otodom.pl we współpracy z ThinCo.pl, Politykainsight.pl, SWPS Innowacje i pracownią badawczą IQS. Badanie, przeprowadzone w ramach projektu "Szczęśliwy dom," objęło mieszkańców różnych miast wojewódzkich, którzy oceniali swoje poczucie zadowolenia z życia na 10-stopniowej skali. Co ciekawe, pomimo ekonomicznych wyzwań, z jakimi zmaga się kraj, wskaźnik szczęścia wzrósł w porównaniu do roku 2021.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Filmy motywacyjne, które ładują baterie

Zaskakujący wzrost poczucia szczęścia

Wartością, która rzuca się w oczy, jest wzrost średniego poziomu zadowolenia mieszkańców miast. W 2021 roku wynosił on 6,69, natomiast w roku 2023 wzrósł do 7,07. To bardzo pozytywny znak, zwłaszcza biorąc pod uwagę szalejącą inflację, wzrost stóp procentowych oraz sytuację geopolityczną związaną z konfliktem na Ukrainie. Wielu ekonomistów i psychologów analizuje te wyniki w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, co wpłynęło na ten zaskakujący wzrost.

Wpływ warunków życia na poczucie szczęścia

Podstawowym czynnikiem wpływającym na poziom szczęścia mieszkańców miast jest ich jakość życia. Na szczęście, Polska, podobnie jak wiele innych krajów, intensywnie pracuje nad poprawą infrastruktury i jakości życia w miastach. Inwestycje w rozwój przestrzeni publicznej, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, oraz usług edukacyjnych i zdrowotnych mogą wpłynąć pozytywnie na ogólne poczucie zadowolenia mieszkańców.

Podkarpackie na czele rankingu

Wyróżnieniem w tegorocznym rankingu jest województwo podkarpackie, które znalazło się na pierwszym miejscu jeśli chodzi o najszczęśliwszych mieszkańców. Co trzeci mieszkaniec tego regionu określił się jako "przodownik szczęścia." Warto zwrócić uwagę na to, że aż 80,3% badanych, którzy uznani zostali za "przodowników szczęścia," żyje we własnych domach lub mieszkaniach. W tym kontekście warto podkreślić, jak istotne dla ogólnego zadowolenia jest posiadanie stabilnej sytuacji mieszkaniowej.

Najszczęśliwsze miasta w Polsce

Na czele rankingu pojawiły się Zielona Góra, Kielce, Kraków i Wrocław. To miasta, w których mieszkańcy deklarowali najwyższy stopień zadowolenia z życia. To interesujące, że Kielce znalazły się na drugim miejscu, mimo że rok wcześniej plasowały się wśród miast, w których żyło się najgorzej. To dowodzi, że różne czynniki, takie jak rozwój infrastruktury, inwestycje kulturalne czy dostęp do pracy, mogą wpłynąć na poprawę jakości życia w krótkim okresie czasu.

Katowice, Poznań i Opole w gorszej sytuacji

Badanie wykazało również, że mieszkańcy Katowic, Poznania i Opola zgłosili najmniejsze poczucie szczęścia związane z życiem w swoich miastach. To wyzwanie dla władz tych miast, aby przyjrzeć się uważnie czynnikom wpływającym na poczucie satysfakcji mieszkańców i podjąć odpowiednie działania mające na celu poprawę warunków życia.

CZYTAJ TEŻ: Tak wyglądają dzieci i żona Jana Meli. „Marzyłem, żeby być ojcem i założyć rodzinę”

Reklama

Rok 2023 przyniósł pozytywne zmiany w rankingu najszczęśliwszych miast w Polsce. Wzrost poziomu zadowolenia mieszkańców miast, mimo trudnych warunków ekonomicznych i geopolitycznych, świadczy o pozytywnej dynamice rozwoju kraju. Istotne znaczenie dla poczucia szczęścia mają warunki życia w miastach, a inwestycje w infrastrukturę, edukację, zdrowie i przestrzeń publiczną odgrywają kluczową rolę w poprawie jakości życia mieszkańców. Badania takie jak ten ranking są cennym narzędziem dla władz lokalnych do identyfikacji obszarów wymagających poprawy oraz rozwijania strategii mających na celu zwiększenie zadowolenia i szczęścia mieszkańców polskich miast.

Reklama
Reklama
Reklama