Reklama

Wielkimi krokami zbliża się rozpoczęcie roku szkolnego 2020/21. Już 1 września we wtorek dzieci i młodzież rozpoczną lekcje. Sytuacja jest trudna, bo przed nami prawdopodobnie druga fala zachorowań na koronawirusa, a ilość zarażeń niestety utrzymuje się na wysokim poziomie. Jak rodzice mają przygotować się do nadchodzących miesięcy? Czy dzieci będą odbywały zajęcia w trybie zdalnym, stacjonarnym, a może mieszanym? Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało zalecenia dla uczniów.

Reklama

10 zasad dla ucznia wg MEN, do których każdy powinien się stosować:

  1. Masz gorączkę, kaszel lub inne objawy choroby, zostań w domu
  2. Często myj ręce
  3. Nie dotykaj oczu, ust i nosa
  4. Zrezygnuj z podawania ręki na powitanie
  5. Uważnie słuchaj poleceń nauczyciela
  6. Używaj tylko własnych przyborów szkolnych
  7. Spożywaj swoje jedzenie i picie
  8. Unikaj kontaktu z większą grupą uczniów, np. podczas przerw
  9. Jeżeli czujesz się źle lub obserwujesz u siebie objawy chorobowe, natychmiast poinformuj o tym nauczyciela
  10. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa na lekcjach

A co jeżeli rodzice obawiają się, że ich dziecko może ulec zarażeniu w szkole i nie chcą posyłać go na zajęcia? Stanowisko MEN w tej sprawie jest jasne. Za nieuzasadnioną nieobecność w szkole grozi kara.

Nieobecność dziecka w szkole - konsekwencje

Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych u dziecka czy innych członków rodziny, zatrzymanie go w domu od 1 września 2020 roku w obawie przed zarażeniem koronawirusem stanowi naruszenie obowiązku szkolnego. Za uchylenie się od obowiązku szkolnego grozi kara pieniężna. W razie nieusprawiedliwionej nieobecności dziecka w szkole przez co najmniej pół miesiąca rodzic może zostać ukarany grzywną do 10 tys. zł.

Reklama

Rok szkolny 2020/21 - wątpliwości związane z pandemią koronawirusa

Czy uczniowie będą musieli podczas zajęć nosić maseczki? Nie będzie takiego obowiązku, nie przewiduje się też testów na koronawirusa dla nauczycieli. Wiele z wytycznych MEN jest jednak niejasnych dla rodziców. Nie wiadomo na przykład, jaka temperatura spowoduje odesłanie dziecka do domu. Wytyczne MEN krytykowane są także przed Związek Nauczycielstwa Polskiego.

AdobeStock.com
Reklama
Reklama
Reklama