Powrót do szkoły 2020: jak uchronić dzieci przed zarażeniem koronawirusem?
Oto 10 zasad, według których powinni postępować uczniowie!
- Redakcja VIVA!
Wielkimi krokami zbliża się rozpoczęcie roku szkolnego 2020/21. Już 1 września we wtorek dzieci i młodzież rozpoczną lekcje. Sytuacja jest trudna, bo przed nami prawdopodobnie druga fala zachorowań na koronawirusa, a ilość zarażeń niestety utrzymuje się na wysokim poziomie. Jak rodzice mają przygotować się do nadchodzących miesięcy? Czy dzieci będą odbywały zajęcia w trybie zdalnym, stacjonarnym, a może mieszanym? Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało zalecenia dla uczniów.
10 zasad dla ucznia wg MEN, do których każdy powinien się stosować:
- Masz gorączkę, kaszel lub inne objawy choroby, zostań w domu
- Często myj ręce
- Nie dotykaj oczu, ust i nosa
- Zrezygnuj z podawania ręki na powitanie
- Uważnie słuchaj poleceń nauczyciela
- Używaj tylko własnych przyborów szkolnych
- Spożywaj swoje jedzenie i picie
- Unikaj kontaktu z większą grupą uczniów, np. podczas przerw
- Jeżeli czujesz się źle lub obserwujesz u siebie objawy chorobowe, natychmiast poinformuj o tym nauczyciela
- Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa na lekcjach
A co jeżeli rodzice obawiają się, że ich dziecko może ulec zarażeniu w szkole i nie chcą posyłać go na zajęcia? Stanowisko MEN w tej sprawie jest jasne. Za nieuzasadnioną nieobecność w szkole grozi kara.
Nieobecność dziecka w szkole - konsekwencje
Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych u dziecka czy innych członków rodziny, zatrzymanie go w domu od 1 września 2020 roku w obawie przed zarażeniem koronawirusem stanowi naruszenie obowiązku szkolnego. Za uchylenie się od obowiązku szkolnego grozi kara pieniężna. W razie nieusprawiedliwionej nieobecności dziecka w szkole przez co najmniej pół miesiąca rodzic może zostać ukarany grzywną do 10 tys. zł.
Rok szkolny 2020/21 - wątpliwości związane z pandemią koronawirusa
Czy uczniowie będą musieli podczas zajęć nosić maseczki? Nie będzie takiego obowiązku, nie przewiduje się też testów na koronawirusa dla nauczycieli. Wiele z wytycznych MEN jest jednak niejasnych dla rodziców. Nie wiadomo na przykład, jaka temperatura spowoduje odesłanie dziecka do domu. Wytyczne MEN krytykowane są także przed Związek Nauczycielstwa Polskiego.