Reklama

Jest drugim napojem, pod względem spożycia, na świecie. Istnieje jej wiele odmian, z których każda ma inny smak i właściwości. Większość nie wyobraża sobie porannej rutyny bez niej. Na czym polega fenomen herbaty? Herbata pierwotnie stosowana była jako lekarstwo. Dopiero z czasem zaczęto ją traktować jako napój. Mówi się również, że spożywanie zielonej herbaty może przyczyniać się do zmniejszenia szansy na zachorowanie na nowotwór. Według dermatologów niektóre składniki, zawarte w herbacie, działają również korzystnie na stan naszej cery, powodując spowolnienie jej starzenia się.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: Zobacz, jak wykorzystać herbatę w codziennej pielęgnacji skóry!

Samo słowo „herbata” stosowane jest do 3 różnych rzeczy: napoju w filiżance, suchych listków w paczce oraz rośliny, z której liści przyrządza się ten popularny napar. Polskie pojęcie powstało z połączenia dwóch wyrazów - herba, czyli zioło i thea - ziele herbaciane. Wzięło się to właśnie stąd, że herbata na samym początku traktowana była jako środek leczniczy.

Rodzaje herbaty

Znane są różne rodzaje herbat. Najpopularniejsza jest oczywiście czarna, dużo spożywa się również zielonej, czerwonej, a także herbat ziołowych i owocowych.

Czy charakteryzują się poszczególne rodzaje herbaty?

Zobacz też: Morwa biała jest idealna na odchudzanie! Jakie jeszcze ma właściwości?

Herbata czarna

Jest najpopularniejszym rodzajem herbaty. Powstaje z liści herbaty chińskiej, tzw. camelli sinesis. Stanowi aż 90% sprzedawanych herbat w Europie zachodniej! Nazwa przyjęła się ze względu kolor liści, który uzyskuje się po ich wysuszeniu. Często tworzy się na jej bazie mieszanki, dodając do liści inne rośliny. Dzięki temu uzyskuje się herbatę o ciekawszym smaku.

Herbata zielona

Zalicza się ją do najzdrowszego rodzaju herbaty. Co ciekawe, uzyskuje się ją z dokładnie tej samem rośliny, co herbatę czarną. Jest ona natomiast inaczej obrabiana, dzięki czemu nie traci tak wiele właściwości odżywczych.

Samych herbat zielonych mamy kilka rodzajów. Ich smak i kolor zależy od tego, w jakich warunkach jest uprawiana. Wiele osób nie przepada z nią, ponieważ ma cierpki smak. Z tego powodu powstały już różne mieszanki herbaty zielonej z innymi roślinami, uzyskując tym samym delikatniejszy smak naparu.

Herbata czerwona

Jest ona dużo mniej popularna w Polsce, niż poprzednie przykłady. Mówi się, że herbata czerwona jest czymś pomiędzy herbatą czarną, a zieloną. Jej smak może być różny, raz słodki, owocowy, innym razem kwiecisty lub trochę cierpki. Wszystko w zależności od tego, jak ją uprawiano, a następnie przyrządzano.

Herbata biała

W przeciwieństwie do poprzednich rodzajów, herbata biała nie jest poddawana fermentacji. Dzięki temu jest jest dużo delikatniejsza niż inne herbaty. Jej nazwa pochodzi od białych włosków, które pokrywają pąki rośliny. Przygotowany z niej napar ma już kolor jasnożółty. Najbardziej popularna jest w Chinach, Tajwanie, Tajlandii i Nepalu.

Herbata ziołowa

Stosowane są głównie jako środki lecznice. Do najpopularniejszych jej rodzajów należy herbata miętowa. Charakteryzują się one intensywnym aromatem. Niektóre - jak melisa - mają działanie uspokajające, inne działają korzystnie na układ trawienny, np. mięta. Herbata z hibiskusa wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, a z żeń-szenia poprawia naszą koncentrację i pamięć.

Reklama

Herbaty owocowe

Tak naprawdę herbaty owocowe nie zawierają w sobie liści herbaty. Są one mieszanką suszonych owoców, jak np. róży, porzeczki, cytryny czy malin. Są niezwykle aromatyczne i rozgrzewające. Idealnie nadają się więc na okres jesienno-zimowy. Ze względu na to, że zawierają w sobie dużo witamin, można bez obaw pić je na co dzień.

Reklama
Reklama
Reklama