Reklama

Nadejście jesieni to kolejne wyzwania związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Powód? Jesień to w Polsce tradycyjnie sezon grypowy. A to wiążę się bezpośrednio z utrudnionym diagnozowaniem samego koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia postanowiło przygotować się do nadchodzących miesięcy i zaprezentowało nową strategię walki z epidemią. Resort prawdopodobnie musi być gotowy na sytuację, w której dziennie w kraju będzie 100 tysięcy osób z podejrzeniem grypy, koronawirusa i przeziębieniem. Na dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił jesienną strategię działań ministerstwa w walce z koronawirusem. Jak sam powiedział „jest to odpowiedź na zmianę charakteru epidemi”.

Reklama

Nowa strategia Ministerstwa Zdrowia w walce z koornawirusem - jesień 2020

„Zmieniamy charakter reagowania. Odchodzimy od środków, które są stosowane w ujęciu ogólnokrajowym do środków, które są dedykowane w zagrożone regiony, dostosowane do skali zjawiska”, powiedział Niedzielski na konferencji 3 września 2020 roku.

Nowa strategia, jak wyjaśnił minister „jest podobna do tej, którą stosuje się w zarządzaniu, czyli SMART". Niedzielski rozwinął to podejście: „Zaczynamy w elastyczny sposób zarządzać ryzykiem. To ogromna zmiana jakościowa. Do tej pory broniliśmy się przed wirusem, redukując ryzyko zachorowań. Teraz czeka nas nowe podejście, w którym musimy podejmować decyzje ważące ryzyko, ale też inne koszty czy zyski, które pojawiają się w gospodarce i życiu społecznym”.

Nowe zasady diagnozowania COVID-19 - strategia resortu zdrowia

Ministerstwo przygotowało nowe wytyczne dla lekarzy, związane z diagnozowaniem koronawirusa. „Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mają kierować na badania na podstawie objawów, a nie na postawie analizy ryzyka. Będą odgrywać rolę swoistego bramkarza pilnującego wejścia. Jeżeli pacjent jest bezobjawowy lub ma skąpe objawy, to będzie skierowany przez lekarza rodzinnego do izolacji domowej na 10 dni, a jeśli będą one mocniejsze, to potrzebna będzie interwencja zakaźnika lub pobyt w szpitalu. Natomiast analiza ryzyka ma być domeną sanepidu i prowadzonych przez niego śledztw epidemiologicznych. Ale będą też grupy, które mają być testowane profilaktycznie – osoby przyjmowane do DPS-ów, do hospicjów, ZOL-ów i kuracjusze sanatoriów”, powiedział minister Adam Niedzielski.

Reklama

d

AdobeStock.com
Reklama
Reklama
Reklama