Reklama

Najważniejszym dniem świąt Bożego Narodzenia w polskich domach, bez wątpienia jest Wigilia, wypadająca 24 grudnia. To właśnie dziś, przy wigilijnym stole kultywujemy dawne tradycje, które pielęgnowane są od lat z pokolenia na pokolenie. Zebraliśmy je i jesteśmy ciekawi, czy znacie je wszystkie?

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Koniecznie sprawdź przepis na najlepsze pierogi Magdy Gessler!

Polskie tradycje wigilijne - dwanaście wigilijnych potraw

Ta symboliczna liczba symbolizuje dwunastu apostołów, którzy zasiedli do ostatniej wieczerzy z Jezusem. Według historii, wcześniej ilość spożywanych potraw była zazwyczaj nieparzysta, a wszystko zależało od zamożności danej rodziny. Nieparzyste liczby miały zwiastować szczęście w nowym roku.

Polskie tradycje wigilijne - nakrycie dla niespodziewanego gościa

Puste miejsce przy wigilijnym stole ma sprawić, abyśmy zawsze pamiętali o samotnych osobach lub też tych, których już z nami nie ma. Tak zwane miejsce dla zbłąkanego wędrowca, który być może tego wieczora zapuka do naszych drzwi.

Polskie tradycje wigilijne - siano pod obrusem

Jest symbolem stajenki betlejemskiej, a więc miejsca, w którym na świat przyszedł Jezus. Na stole powinien więc leżeć biały obrus - symbol czystości Marii, a pod nim umieszcza się odrobinę siana.

Polskie tradycje wigilijne - opłatek

Wspólne dzielenie się opłatkiem to symbol pojednania i przebaczenia, aby przy wigilijnym stole usiąść w zgodzie. Wcześniej mówiono również, że opłatek ma magiczne właściwości – domownikom miał zapewnić szczęście i ochronić domostwo przed złymi mocami. Dawano go również zwierzętom, które chronił przed złymi urokami i chorobami.

Polskie tradycje wigilijne - dekorowanie drzewka wigilijnego

Niewiele osób wie, że ozdoby, które wieszamy na choince, mają również swoją symbolikę. Gwiazda na jej czubku symbolizuje gwiazdę betlejemską, która doprowadziła królów i pasterzy do dzieciątka. Bombki to symbol rajskich owoców, zaś łańcuchy symbolizują grzech i wzmacniają rodzinne więzi.

Reklama

Polskie tradycje wigilijne -pierwsza gwiazdka na niebie

To ulubiona tradycja najmłodszych, zgodnie z którą, pierwsza gwiazdka wypatrzona na niebie pozwala na otwieranie prezentów, które Święty Mikołaj zostawił pod choinką. Zazwyczaj ma to jednak miejsce dopiero po wieczerzy wigilijnej.

imgnNro9K-e3dbb84
Adobe Stock
Reklama
Reklama
Reklama