Reklama

Obok Kubusia Puchatka, Misia Yogi, a w Polsce - Misia Uszatka, jest najpopularniejszym fikcyjnym niedźwiadkiem. Kochają go nie tylko dzieci, ale też dorośli na całym świecie. To rezolutny niedźwiadek o wielkim sercu, wielbiciel marmolady, dobrych manier i przygód! Ma ogromny talent do wpadania w tarapaty, ale wszystko uchodzi mu płazem. Opowieści o nim to klasyka brytyjskiej literatury dziecięcej w najlepszym wydaniu. Seria została przetłumaczona na ponad 30 języków, już od przeszło 60 lat rozgrzewa serca maluchów i pokazuje, że gafy zdarzają się nawet najlepszym. I misiom, i dzieciom.

Reklama
materiały prasowe

W Polsce przygody Misia Paddingtona ukazały się nakładem wydawnictwa Znak Emotikon. W 2022 roku zostały wydane wznowienia niektórych części. W serii ukazały się m.in.: „Miś zwany Paddington", „Jeszcze o Paddingtonie”, „Paddington daje sobie radę”, „Paddington za granicą”, „Nowe przygody Paddingtona” i „Paddington się krząta”

Oto 10 rzeczy, których możecie o nim nie wiedzieć:

1. Miś Paddington oryginalnie pochodzi z Peru. Nazywał się tam Pastuso. Nie do końca wiadomo, jak trafił do Anglii.

2. Jego imię pochodzi o stacji metra, na której został znaleziony przez rodzinę Brownów. Ponieważ miś został adoptowany, jego pełne imię i nazwisko to Paddington Brown. Miś na szyi miał tabliczkę z napisem "Proszę zaopiekować się tym niedźwiadkiem".

3. Twórcą przygód Misia Paddingtona jest Michael Bond. Pierwszą część przygód niedźwiadka "Miś zwany Paddington" wydał w 1958 roku. Napisał ją w 10 dni. Za swoje zasługi został uhonorowany Orderem Imperium Brytyjskiego.

4. Do stworzenia postaci niesfornego misia Bonda zainspirowała osamotniona maskotka, która leżała na sklepowej półce. Postanowił ją podarować swojej żonie.

materiały prasowe

5. Paddington, tak jak brytyjska królowa, urodziny obchodzi dwa razy w roku: 25 czerwca i 25 grudnia.

6. Paddington zawsze ma przy sobie słoik marmolady w walizce oraz kanapkę z marmoladą pod kapeluszem. To tak na wszelki wypadek, gdyby zgłodniał.

7. Najserdeczniejszym przyjacielem Misia jest Pan Gruber, właściciel sklepów z antykami. Podczas swoich spotkań rozmawiają i jedzą słodkie bułeczki, które popijają ciepłym kakao.

8. Swój charakterystyczny kapelusz Paddington dostał od wujka jeszcze w Peru. Kalosze oraz płaszczyk kupiła mu dopiero rodzina Brownów.

materiały prasowe

9. Na stacji Paddington w Londynie jest pomnik Paddingtona, którego rozmiar jest taki, jaki mógłby mieć Paddington, gdyby istniał naprawdę.

10. Miś Paddington doczekał się dwóch fabularnych ekranizacji. W obu głosu użyczał mu Ben Whishaw. Misiowi na ekranie partnerował m.in. Hugh Grant.

I jak tu nie kochać Misia Paddingtona?!

Reklama

Materiał powstał z udziałem wydawnictwa Znak

Reklama
Reklama
Reklama