Reklama

Odkryj Mazury na nowo - kulinarnie! Dziennikarka kulinarna Mucha Ihnatowicz odwiedziła hotel Natura Mazur & Spa w Warchałach i w tamtejszej restauracji zachwyciła się między innymi perliczką w tymiankowym sosie i pierogami ze szczupakiem. Przepisami na nie podzieliła się z czytelnikami w najnowszej VIVIE!.

Reklama

Mucha Ihnatowicz poleca na weekend: Lato to najlepsza pora na podróże. Wyrwać się z miasta i wyruszyć gdzieś hen przed siebie, w nieznane. Odkryć nowe miejsca i nowe smaki. Już starożytni Rzymianie uciekali z dala od zgiełku miasta, aby rozkoszować się morską bryzą w Baje nad Zatoką Neapolitańską i jeść węgorze i ostrygi, tak jak dziś Włosi. Wiele lat temu modne były wypady do Wierzbicy nad Narwią na lina w śmietanie w knajpie Pod Złotym Linem. W porównaniu z sushi smak nieco staroświecki, ale jakże pyszny i naturalny! Zbieraliśmy też wtedy w niedalekiej Puszczy Białej grzyby, z których powstawały domowe marynaty i pełne smaku dania na kolację z przyjaciółmi, a zwłaszcza smażone rydze. Słynna była też podmiejska restauracja Baszta – idealne miejsce, żeby coś przekąsić i wznieść toast. Po niedzielnej mszy w pobliskim kościele wierni udawali się tam na tradycyjnego śledzika, tatara i zimne nóżki z chrzanem. Pamiętam też, jak w drodze na Mazury w przydrożnej gospodzie smakował schabowy z kuflem piwa z pianką. Dziś prawdziwych schabowych już nie ma… A moje lato 2016 to bób z czosnkiem i zieloną pietruszką, polany ekstradziewiczą oliwą. Lubię też plastry młodego pieczonego buraka z kozim twarożkiem, z czosnkiem, rukolą, oliwą i kolendrą. A biały ser z grubo mielonym pieprzem i solą morską, skropiony oliwą i posypany pachnącą miętą, to danie na upalne letnie dni. I białe, lekkie wino.

Przepisy Muchy Ihnatowicz

Pierogi ze szczupakiem

materiały prasowe

SKŁADNIKI: 60 dkg filetów ze szczupaka, 10 dkg cebuli, 500 ml śmietany 34%, koperek, sól, pieprz, cytryna, ogórek, 10 dkg liści szpinaku, 10 dkg pomidorków cherry, 150 ml bulionu rybnego, 40 dkg ciasta na pierogi.

PRZEPIS: Filety ze szczupaka piec w pergaminie w temp. 180°C przez 15 min, po 5 min pieczenia dodać pokrojoną w grubą kostkę cebulę. Ostudzić, zmielić, doprawić solą, pieprzem, dodać do smaku soku z cytryny i siekany koperek. Uformować pierogi. Bulion rybny zmiksować z ogórkiem, przetrzeć przez sito, dodać śmietanę, doprawić. Gotować pierogi w osolonej wodzie, aż do wypłynięcia. Na talerzu polać sosem, dodać listki szpinaku i podsmażone pomidorki cherry.

Perliczka w sosie tymiankowym

materiały prasowe

SKŁADNIKI: 2 perliczki, tymianek, zielona pietruszka, koperek, kilka zielonych szparagów, papryka zielona i żółta, 60 dkg quinoa, 10 dkg suszonych pomidorów, 40 dkg marchwi, 40 dkg selera, 1 kg cebuli, 100 ml śmietany 34%, masło, sól, pieprz, cukier.

PRZEPIS: Wyciąć z perliczek piersi z kostką, zamarynować w soli i tymianku. Pozostałe korpusy gotować 2 godz. na małym ogniu z marchewką, selerem i przypieczoną cebulą. Mięso z udek zmiksować z pietruszką, koprem i śmietaną, doprawić. Nafaszerować przecięte wzdłuż piersi. Zamknąć próżniowo i gotować w temp. 62°C około 30 min, a następnie obsmażyć od strony skóry. Bulion przecedzić, dodać tymianek, gotując, zredukować. Doprawić solą, pieprzem, cukrem, dodać 10 dkg masła, energicznie mieszając. Pokrojone warzywa zblanszować i skarmelizować na maśle z cukrem. Perliczkę podawać z ugotowaną quinoa z suszonymi pomidorami, skarmelizowanymi warzywami i sosem.

Łukasz Zandecki

Mucha Ihnatowicz - wybitna plakacistka, swoje wizje malarskie realizuje teraz na… talerzach. Jest dziennikarką i stylistką działu kuchnia VIVY!

Polecamy też: Kuchnia VIVY! Azjatyckie przysmaki. Daj się przekonać, że „smaczne tofu” to nie oksymoron!

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama