Reklama

Spotkajmy się na lekkiej, wykwintnej kolacji na tarasie wśród zieleni ogrodu lub w stylowych wnętrzach restauracji Amber Room! Dziennikarka Mucha Ihnatowicz zaprasza na piękny wieczór i dzieli się najlepszymi przepisami w najnowszej VIVIE!. Poprzednio proponowała nam mazurskie przysmaki m.in. pierogi za szczupakiem.

Reklama

Mucha Ihnatowicz poleca na weekend:

Z każdej letniej podróży pozostaje jakieś miłe wspomnienie pysznego smaku, czarującej chwili i miejsca, gdzie byliśmy szczęśliwi… Deauville w Normandii, słynny snobistyczny kurort francuski nad kanałem La Manche – calvados w barze z przypadkowo spotkanym krupierem z kasyna, miłośnikiem Edith Piaf tak jak ja. I vol-au-vent – pasztecik z ciasta francuskiego wypełniony farszem z grzybów w śmietanie, specjalność miejscowej restauracyjki. Chinon – udziec z sarny z delikatnym, ale wyrazistym purée z ziemniaków i selera oraz czerwonym regionalnym winem. To tam do dziś można oglądać kamień, na którym postawiła stopę Joanna d'Arc, wsiadając na konia w drodze ku sławie i śmierci. I jeszcze gospoda w pobliżu zamku Montrésor, który od wieków jest w rękach familii Rejów i Branickich. Tam po raz pierwszy spróbowałam moules mariniére – mule po marynarsku w gorącym bulionie własnym z białym winem i zieloną pietruszką.

Takie potrawy smakują najlepiej we Francji. A świeżo wędzony węgorz na wydmach nad Bałtykiem ze schłodzoną w morzu wódką zachwyci najbardziej szczerego Polaka. Każdy je to, co lubi. Pełnia lata, więc warto robić konfitury, a zwłaszcza z mirabelek. Naprędce – jak mówiła moja mama. Usunąć pestki, zasypać cukrem, niech puszczą sok. Gotować powoli na małym ogniu kilka dni po 15 minut, aż staną się szkliste w syropie koloru słońca. Świetne do porannych płatków owsianych z kawą.

15 sierpnia, w dniu urodzin cesarza Napoleona, wzniosłam pełen admiracji toast kieliszkiem jego ulubionego szampana Moët & Chandon, aby uczcić niezwykłą postać w historii Europy. Każda okazja jest dobra!

Przepisy Muchy Ihnatowicz

Letnia sałatka

Materiały prasowe


SKŁADNIKI: 60 g ugotowanej komosy ryżowej, sałata rzymska, cykoria, sałata frisee, listki rukwi wodnej i botwinki, 2 szparagi, 2 rzodkiewki, kalarepa, garść fasolki szparagowej, ogórek, pietruszka. Dressing: 1 cm tartego imbiru, łyżeczka musztardy Dijon, 50 ml soku z pomarańczy, 30 ml soku z cytryny, łyżka miodu, 200 ml oleju z pestek winogron, sól, pieprz. Purée z zielonego groszku: 20 dkg zielonego groszku, cebula, 2 ząbki czosnku, 200 ml wywaru warzywnego, 2 łyżki mleka, łyżka oleju z pestek winogron, skórka pomarańczowa.

PRZEPIS: Posiekaną drobno cebulę i czosnek podsmażyć na oleju. Zalać wywarem, dodać mleko, sól, pieprz i gotować 19 minut, ostudzić. Wrzucić groszek, gotować 10 minut. Odcedzić, ostudzić. Wymieszać soki, musztardę, imbir, miód, startą skórkę pomarańczy. Wlać oliwę, mieszając. Zalać tym pokrojone warzywa. Komosę połączyć z purée z groszku. Na wierzchu ułożyć warzywa, ozdobić plastrami ogórka i rzodkiewek oraz listkami sałat.

Krewetki z makaronem Garganelli

Materiały prasowe


SKŁADNIKI: 10 dkg makaronu Garganelli, 10 krewetek 16/20 w skorupach, 10 dkg groszku. Sos śmietanowo-krewetkowy: marchewka, cebula, 2 ząbki czosnku, 40 ml masła klarowanego, szalotka, 20 ml koniaku, pietruszka, dymka, białe wino, śmietana, sól, olej.

PRZEPIS: Krewetki usmażyć na maśle. Groszek ugotować w osolonej wodzie. Makaron ugotować al dente. Skorupy krewetek przysmażyć na niewielkiej ilości oleju. Dodać pokrojone w kostkę marchew, czosnek, cebulę oraz białe wino, koniak i śmietanę. Gotować na małym ogniu, redukując sos do 1/3 objętości. Doprawić do smaku. Makaron z krewetkami udekorować listkami zielonej pietruszki, groszkiem i siekaną dymką.

Łukasz Zandecki

Mucha Ihnatowicz - wybitna plakacistka, swoje wizje malarskie realizuje teraz na… talerzach. Jest dziennikarką i stylistką działu kuchnia VIVY!

Reklama

Polecamy: Kuchnia VIVY! Azjatyckie przysmaki. Daj się przekonać, że „smaczne tofu” to nie oksymoron!

Reklama
Reklama
Reklama