Reklama

Poczuj smak Azji! Skosztuj wegetariańskiego nigiri z burakiem, hosomaki z pieczoną marchewką lub awokado oraz wegeburgera. Dziennikarka Mucha Ihnatowicz odwiedziła nową restaurację Fokim i wypróbowała azjatyckie dania w wersji fusion, a najlepszymi przepisami podzieliła się z czytelnikami w najnowszej VIVIE!.

Reklama

Mucha Ihnatowicz poleca na weekend:

Czyngis-chan i inni azjatyccy zdobywcy zdziwiliby się zapewne, że nie trzeba wojowników i oręża, aby podbić świat. Wystarczy wok, ryż i pałeczki oraz pięć smaków: kwaśny, słodki, słony, ostry i gorzki. I tajemniczy umami – smak idealny, który łączy składniki potraw i pozwala im się harmonijnie przenikać. Harmonia przeciwieństw to zasada kuchni chińskiej uważanej obok francuskiej za najlepszą. To ona podbiła cały świat! Ta sama zasada stosowana jest również w innych kuchniach Dalekiego Wschodu. W kuchni tajskiej smak słodki dają kokosy, trzcina cukrowa oraz ananasy. Kwaśny zapewnia cytryna i limonka, pasta tamaryndowa i ocet ryżowy. Sos rybny odpowiada za słoność potraw, a gorzki uzyskuje się, dodając melon lub gorzką odmianę ogórka. Ostrości dodaje niezawodna papryczka chili. Kuchnia wietnamska zachwyca wyrafinowaną kompozycją smaków chińskich, tajskich i francuskich, zachowując jednak swój indywidualny wyraz. A niezwykłość i światowy sukces japońskiej kuchni polega na symbiozie tradycji z nowoczesnością. Prostota, świeżość, niewiele przypraw. Liczy się czysty smak – surowa ryba, ryż, sos sojowy. Cóż trzeba więcej? Chyba tylko szklaneczkę sake.

Teraz restauracji specjalizujących się w daniach orientalnych jest mnóstwo, a w sklepach można kupić bez trudu grzyby mun, trawę cytrynową, korzeń imbiru, sos sojowy, rybny i ostrygowy, pędy bambusa, mleczko kokosowe, a do tego mięso kurczaka i ugotować moją ulubioną tajską zupę Tom Kha Gai. Można zaszaleć i przygotować na orientalną kolację dla przyjaciół kurczaka w zielonym curry, makaron Pad Thai z tofu i krewetkami i wiele innych pysznych, bajecznie kolorowych dań kuchni azjatyckiej. Pan Tsu bardzo by się zdziwił, że to wszystko można teraz tak łatwo kupić…

Przepisy Muchy Ihnatowicz

Tofu z czerwoną kapustą

materiały prasowe

SKŁADNIKI: 8 liści czerwonej kapusty, 2 jabłka,4 x 100 g tofu na 4 porcje, sezam czarny i biały po 100 g, kiełki buraka, kolendra, papryczka chili.

Zalewa do piklowania tofu: 250 ml sosu sojowego, sok z 1 pomarańczy i 1 limonki, 2 listki kaffiru, łyżeczka ziaren kolendry, 2 ziarna kawy, chili.

Zalewa do piklowania kapusty: 100 ml octu, 20 dkg cukru, 300 ml wody, sok z 1 pomarańczy, 1 łyżeczka ziaren kolendry.

PRZEPIS: Składniki zalewy do tofu gotować na małym ogniu. Ostudzić, włożyć pokrojone w prostokąty tofu i pozostawić w lodówce na 4 godziny. Liście kapusty zalać wrzącą zalewą. Do ostudzonej zalewy włożyć kostki jabłek. Tofu obsmażyć z obu stron i obtoczyć w uprażonych ziarnach sezamu. Na 2 liściach kapusty ułożyć tofu, opalone jabłka, posypane brązowym cukrem. Udekorować kolendrą, kiełkami buraka i chili.

Nigiri z burakiem

materiały prasowe

SKŁADNIKI: 2 czerwone buraki, 40 dkg ryżu do sushi, 100 ml zalewy do sushi, 100 ml octu ryżowego, sól. Zalewa do buraka: 100 ml octu, 20 dkg cukru, 300 ml wody. Nori, orzeszki ziemne.

PRZEPIS: Płukać ryż 3 razy, w garnku wyłożonym folią aluminiową zalać wodą i gotować na małym ogniu 10 minut pod przykryciem. Dodać zalewę do sushi, ostudzić. Uformować nigiri i układać na nich cienkie plastry buraka zapiklowanego w gorącej zalewie do buraków. Całość związać algami nori. Posypać prażonymi orzeszkami ziemnymi. Podobnie można wykonać hosomaki z pieczoną marchewką lub z awokado w tempurze.

Burger portobello

materiały prasowe

SKŁADNIKI: Bułki: 50 dkg mąki, 5 dkg drożdży, 300 ml wody, 50 ml oleju, sól, cukier, mleko sojowe, sezam.
Majonez tofu: 15 dkg tofu, 200 ml mleka sojowego, łyżka musztardy, sok z 2 cytryn.
Marynata do grzyba portobello: 100 ml sosu sojowego, 20 g pasty gohugaru, 50 ml wina mirin, 20 g pasty z czarnej fasoli. Pomidor, czerwona cebula, roszponka, rukola.

PRZEPIS: Rozpuścić drożdże w 15 ml ciepłej wody ze szczyptą cukru i 50 g mąki. Kiedy zaczną rosnąć, wymieszać z resztą wody, olejem, resztą mąki, szczyptą soli. Pozostawić do wyrośnięcia. Formować bułki. Kiedy podrosną, posmarować mlekiem sojowym, posypać sezamem. Piec 20 minut w temperaturze 180°C. Portobello zamarynować na 4 godziny. Piec 10 minut na blasze, na folii aluminiowej, a następnie podsmażyć na grillu. Zmiksować tofu z mlekiem sojowym i wymieszać z musztardą, sokiem z cytryny i szczyptą soli. Bułkę przekroić na pół, skropić olejem i przypiec na grillu. Obie połówki posmarować majonezem tofu. Na dolnej części położyć rukolę, portobello, 2 plastry pomidora, 2 plasterki czerwonej cebuli, roszponkę. Przykryć drugą połówką bułki, spiąć wykałaczką.

Sałatka Fokim Seafood

materiały prasowe

PRZEPIS: 5 dkg surowego łososia, 4 dkg ryby maślanej, 2 krewetki, 2 mrożone ośmiorniczki, pomidor, 10 dkg ryżu, 50 ml zalewy do sushi, 50 ml octu ryżowego, 2 dkg cukru, szczypta soli, kolendra, czosnek, 1 limonka, roszponka, musztardowiec, kolendra długolistna, pachnotka czerwona, sezam prażony.
Dressing: 15 ml oleju sezamowego, 20 ml octu winnego, 15 ml sosu sojowego, 10 ml sosu rybnego, sezam prażony, starty imbir, gnieciony 1 ząbek czosnku, papryczka chili, pomidor – kostka, łyżka brązowego cukru.
Tempura: 10 dkg mąki ryżowej, 150 ml wody gazowanej, 20 dkg mąki kukurydzianej, sól.
Zalewa do piklowania: 100 ml octu winnego, 5 dkg cukru karmelu, 30 ml oleju sezamowego.

PRZEPIS: Ryby pokroić w plastry, osuszyć. Oczyszczone krewetki oprószyć mąką ryżową, zanurzyć w tempurze i smażyć w głębokim tłuszczu. Rozmrożone ośmiorniczki zalać gorącą zalewą octowo-sezamową, ostudzić. Sos sojowy, rybny i ocet winny oraz pomidory krojone w kostkę bez pestek, chili, imbir i czosnek podgrzać na patelni z cukrem i prażonym sezamem, ostudzić. Wymieszać z sałatą i ziołami. Na talerz położyć uformowany w stożek ryż ugotowany jak do sushi, liście z dressingiem z pomidorami, plastry ryb, krewetki, ośmiorniczki. Posypać prażonym sezamem, udekorować połówką limonki.

Łukasz Zandecki

Mucha Ihnatowicz - wybitna plakacistka, swoje wizje malarskie realizuje teraz na… talerzach. Jest dziennikarką i stylistką działu kuchnia VIVY!

Polecamy też: Kuchnia VIVY! Risotto sezonowe, mus kokosowy i granola owocowa. Plus jadalne kwiaty. Kochamy wege!

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama