Jemioła symbol Bożego Narodzenia
Fot. Adobe Stock
Magiczne Święta

Jemioła - dlaczego jest symbolem Bożego Narodzenia?

Pasożyt, czy idealne miejsce na świąteczny pocałunek?

Aleksandra Frankowska 24 grudnia 2020 15:27
Jemioła symbol Bożego Narodzenia
Fot. Adobe Stock

Mandarynki, pierniki i kolorowe światełka – one zawsze zwiastują nadchodzące Święta. Istnieje jeszcze jeden symbol, który tak bardzo upodobał sobie Boże Narodzenie – jemioła. Dlaczego? Czemu właśnie grudniowy czas, tak bardzo przysposobił sobie zielone listki będące podobno… pasożytem, a tak pięknie wyglądające z czerwoną wstążką w naszych domach?

Jemioła – pasożyt XXI wieku

Chociaż w obliczu świąt Bożego Narodzenia o jemiole mówi się jedynie w kontekście szczęścia i radości, należy pamiętać, że to półpasożyt, który bytuje na innych roślinach. W ten sposób czerpie od nich wodę oraz substancje mineralne, które pozwalają mu się rozwijać i przeżyć. Wiecznie zielone liście jemioły pokrywają się białymi jagodami. Można jednak wybaczyć jej bytowanie na innych roślinach, bowiem często stosuje się również w zielarstwie – jest rośliną leczniczą.

Jemioła w przeszłości

Wieki temu, jeszcze w kulturze celtyckiej jemioła była rośliną czczoną. Wierzono wówczas w jej potężną moc. Sam rytuał jej pozyskiwania był niesamowity, bowiem mogli zebrać ją jedynie kapłani, którzy ścinali ją sierpem ze złota. Musieli przy tym bardzo uważać, aby jemioła nie spadła na ziemię. W czasach nam bliższych jemioła uznawana była przede wszystkim za symbol płodności, nieśmiertelności oraz odrodzenia.

Pocałunek pod jemiołą

W starożytnej Grecji pocałunek pod jemiołą był obietnicą zaślubin i życia w zgodzie i szczęściu. Piękna tradycja zakorzeniła się przede wszystkim w komediach romantycznych, gdzie możemy oglądać urocze sceny pocałunków właśnie pod jemiołą. W wielu domach wiesza się także jemiołę, która ma odganiać choroby i zło, a przy okazji małżonkowie lub partnerzy wykorzystują okazję, by skraść całusa drugiej osobie w oznace miłości.

Jemioła podczas Bożego Narodzenia 2020

Według tradycji, jemioła powinna wisieć pod sufitem lub w drzwiach. Jeśli jemioła ma białe jagody, tym lepiej dla domu, bowiem symbolizują one dostatek. Zasuszoną jemiołę z Bożego Narodzenia warto przechować w domu przez cały rok. W ten sposób można liczyć na szczęście rodzinne i zdrowie. Wisząca nad wejściem do domu blokuje wtargnięcie do środka złych mocy. Chroni przed chorobami oraz przed śmiercią.

 W tym wyjątkowym czasie powieście jemiołę w domowym zaciszu, aby niczego Wam nie zabrakło.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @kema_365

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.