Reklama

Ślub to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych dni w życiu każdej kobiety. Pewnie już jako mała dziewczynka ze wzruszeniem wyobrażałaś sobie, jaką suknię założysz i jak będziesz wyglądała tego dnia! Nic dziwnego, to jedyna taka okazja, by poczuć się jak najprawdziwsza księżniczka. By dzień ślubu był jednak naprawdę wyjątkowy, musisz włożyć sporo energii w przygotowania. Od czego zacząć organizację ślubu? Na czym się skupić i czego absolutnie nie powinnaś zapomnieć? Przedstawiamy kompletny poradnik weselny, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez gorączkę ślubnych przygotowań. Gotowa? No to zaczynamy!

Reklama

Organizacja ślubu: od czego zacząć?

Pierścionek zaręczynowy błyszczy na Twoim palcu? Mijają dni, od kiedy zgodziłaś się zostać żoną tego jedynego, wymarzonego i wyczekiwanego mężczyzny. Czy masz już pomysł na ślub? Chcesz hucznego wesela, czy skromnej uroczystości rodzinnej? Marzy Ci się wystawne przyjęcie, a może uroczy ślub w górach? Jest tyle rzeczy, które musisz przemyśleć!

Od czego zacząć planowanie ślubu? Koniecznie zaopatrz się w planner ślubny, będziesz mogła zapisać w nim listę wszystkich swoich pomysłów. Na tym etapie możesz popuścić wodze fantazji. Wklejaj inspiracje, zapisuj wszystkie szalone propozycje – nigdy nie wiesz, po którą z nich zdecydujesz się sięgnąć.

Pomocne okaże się też wybranie na targi ślubne, to prawdziwa kopalnia wiedzy i kontaktów. Zbieraj ulotki i foldery, w domu posortuj je i zostaw te, które wydadzą Ci się interesujące. Uruchom kontakty, znajomych i przyjaciół, którzy niedawno brali ślub, poproś o polecenie fotografa, sali weselnej, DJ-a… Drogą pantoflową najłatwiej znaleźć dobrych i niedrogich podwykonawców.

A co jeśli nie masz czasu na samodzielną organizację ślubu? W końcu nie każdy musi to lubić! Z pomocą przyjdzie Ci profesjonalna wedding plannerka. Spotkaj się z konsultantką na niezobowiązującym spotkaniu zapoznawczym, poznaj jej ofertę, zapytaj o cennik i zakres usług, a kiedy poczujesz, że to odpowiednia osoba, to po prostu… oddaj w jej ręce swój ślub. W ten sposób zyskasz pewność, że w tym wyjątkowym dniu wszystko będzie dokładnie takie, jak sobie zamarzysz!

Organizacja ślubu i wesela krok po kroku. O czym musisz pamiętać?

1. Kościół lub urząd

Bez względu na to, czy bierzesz ślub kościelny, czy cywilny już teraz rozejrzyj się za odpowiednim miejscem na swoją wymarzoną uroczystość. Wiele par preferuje tradycyjne, stare kościółki zamiast nowoczesnych, chłodnych parafii - w związku z tym, w sezonie ślubnym ciężko może być o termin w takim miejscu.

Formalności, których trzeba dopełnić w przypadku ślubu kościelnego jest sporo, więc warto zabrać się za ich załatwianie na kilka miesięcy wcześniej – potrzebny będzie kurs przedmałżeński, nauki, zaświadczenie o odbytej katechezie, zaświadczenie ze spowiedzi, pozwolenia z parafii rodzinnych (jeśli ślub miałby się odbyć w innej parafii), spisany protokół przedmałżeński.

Śluby cywilne również cieszą się ostatnio dużą popularnością. Nowością jest to, że od niedawna taki ślub można zorganizować w plenerze. Romantyczny ogród, górska łąka, brzeg malowniczego jeziora… Możesz zaplanować ten wyjątkowy dzień dokładnie tak, jak sobie wymarzysz. Ważne jednak, by znaleźć przychylnego i życzliwego urzędnika, to on będzie mistrzem ceremonii i ważne, by potrafił stworzyć odpowiedni nastrój.

2. Sala weselna

Najpopularniejsze lokale zwykle mają zarezerwowane terminy nawet na kilka lat do przodu. Marzy Ci się ślub w sezonie letnim? Nie czekaj! Być może będziesz musiała wpłacić zaliczkę już na dwa lata przed uroczystością. Jeśli koniecznie chcesz pobrać się jeszcze w tym roku, to pytaj o mniej popularne terminy – na śluby w tygodniu lub po sezonie możesz dostać specjalną zniżkę, więc to opcja warta uwagi.

Jeśli Twoi goście przyjadą z daleka, to postaw na salę, która dysponuje też pokojami hotelowymi – w ten sposób upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu i nie będziesz musiała dodatkowo zawracać sobie głowy rezerwacją hotelu.

Unsplash

3. Menu weselne

Zwykle na miesiąc przed ślubem trzeba będzie ustalić menu weselne. Dokładnie zapoznaj się z przedstawionymi przez restauratora propozycjami i wybierz te, które wydają Ci się najbardziej smakowite. Na degustację koniecznie wybierz się z narzeczonym, mamą i teściową – w takim gronie łatwiej będzie Wam podjąć decyzje.

Pamiętaj, że wiele sal ma w ofercie dodatkowe opcje takie jak grill w ogrodzie, kolorowe drinki, wiejski stół, pieczone prosię itp. Dania te są dodatkowo płatne, ale stanowią wyjątkową atrakcję i na pewno warto wziąć je pod uwagę.

4. Rozsadzenie gości

Jak usadzić gości na weselu? Bywa, że to jeden z najtrudniejszych etapów organizacji ślubu. Im więcej gości, tym więcej problemów przy ich usadzaniu.

Plan rozsadzenia gości pomoże przygotować Ci mama i teściowa – one jak nikt znają relacje panujące w rodzinie i doskonale orientują się, które ciotki powinny siedzieć blisko siebie, a które pary lepiej rozdzielić. By ułatwić gościom dotarcie do swoich stolików, zainwestuj w winietki i w plakat prezentujący ustawienie stołów – unikniesz w ten sposób zbędnego bałaganu po przybyciu na salę.

5. Drobiazgi dla gości

To opcja dodatkowa i nie każdy się na nią decyduje. Jeśli Twój budżet zniesie ekstra wydatek to zdecydowanie warto! Słodkie migdały w ozdobnym woreczku, krówki, magnesy na lodówkę albo po prostu urocze karteczki z podziękowaniami, każdy gość będzie mile zaskoczony takim drobiazgiem.

6. Obrączki

Ich wybór jest niesamowicie ważny! To one staną się symbolem nierozerwalności Waszego małżeństwa. Obrączkę będziesz nosiła każdego dnia, więc ważne, by nie tylko Ci się podobała, ale była też po prostu wygodna. Wybierz się do polecanego złotnika albo do jubilerskiej sieciówki i dokładnie obejrzyj prezentowane modele. Możesz zdecydować się na klasyczne, okrągłe obrączki, albo nowoczesne, płaskie modele. W modzie są obrączki z grawerowanymi wzorami, czy te ozdobione kamieniami szlachetnymi. Jeśli na co dzień nosisz złotą biżuterię, to celuj w złotą obrączkę. Jeśli chętniej zakładasz srebro, to strzałem w 10 będzie obrączka z białego złota.

Unsplash

7. Zaproszenia

Wiele sklepów internetowych ma w swojej ofercie gotowe zaproszenia ślubne. Jak grzyby po deszczu powstają też pracownie, które trudnią się wykonywaniem zaproszeń metodą hand made. Takie kartki, misternie zdobione, to prawdziwe dekoracyjne cacka. Ich cena jest jednak dość wysoka i może wynosić nawet ok. 30 zł za jedno zaproszenie. Zaproszenia roześlij min. pół roku wcześniej, żeby Twoi goście mogli sobie zarezerwować termin na ten wyjątkowy dzień.

8. Tort weselny

Okrągły? Kwadratowy? Piętrowy, a może w całości wykonany ze słodkich babeczek? Tort weselny musi być nie tylko smaczny, ale i piękny! Koniecznie wybierz się do najlepszej cukierni w mieście i poproś o ofertę. Przed ostateczną decyzją umów się na degustację. Zwróć uwagę na dekoracje tortu – masa cukrowa, żywe kwiaty, lukrowe figurki – jest wiele opcji na dodanie mu szyku.

Unsplash

9. Kwiaty

Sprawdzona florystka to prawdziwy skarb! To ona będzie odpowiadała za przygotowanie Twojego bukietu ślubnego, ale też za wykonanie bukietu dla świadkowej i druhen, za przygotowanie butonierek, dekoracji na samochód, ozdób do kościoła i na salę. Niektóre florystki mają przygotowane katalogi z wcześniejszymi realizacjami, w ten sposób łatwiej będzie Ci wybrać bukiet dla siebie. Bez obaw możesz też udać się na spotkanie ze zdjęciem wymarzonych kwiatów i razem z kwiaciarką ustalić ostateczny kształt wiązanki.

Unsplash

10. Fotograf i kamerzysta

Zdjęcia i film ze ślubu to niewątpliwie jedna z trwalszych i piękniejszych pamiątek tego szczególnego dnia. Tutaj kieruj się nie tylko ceną, ale też portfolio podwykonawców. Zastanów się, czy styl prezentowany przez fotografa jest zgodny z Twoimi założeniami. Na spotkaniu organizacyjnym koniecznie omów też wizję sesji plenerowej.

11. Zespół/DJ

Dobra muzyka to podstawa udanego wesela. Orkiestra na żywo czy DJ? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jedne pary nie wyobrażają sobie zabawy przy muzyce z głośników, dla innych wynajmowanie całego zespołu to duża przesada. Jedno jest pewne, przed ostatecznym wyborem czeka Cię wiele godzin przesłuchań.

12. Transport do ślubu

Zastanawiałaś się już, czym pojedziecie do ślubu? Bryczka z końmi, biała limuzyna, samochód w stylu retro, a może po prostu auto, którego używasz na co dzień? Oprócz odpowiedniego transportu zadbaj też o stylowe dekoracje – kokardy, żywe kwiaty, śmieszne figurki – dzięki nim będzie wiadomo, że autem jedzie para młoda.

13. Prezenty dla rodziców

Ważnym elementem każdego wesela są specjalne podziękowania dla rodziców. Wspólny taniec, wzruszająca piosenka i jakiś drobiazg – kosz słodkości, bukiet kwiatów, grawerowany wazon, komplet filiżanek – jest wiele sposobów, by wyrazić wdzięczność za trud włożony w Wasze wychowanie.

14. Makijaż i fryzura ślubna

Rezerwacja terminu u wizażystki i fryzjera to absolutny priorytet przy organizacji ślubu! Na miesiąc przed ceremonią wybierz się też na próbny makijaż i próbną fryzurę – w ten sposób bez pośpiechu i zbędnego stresu wspólnie z wizażystką i fryzjerką stworzycie spójną wizję Twojego ślubnego wizerunku.

15. Suknia ślubna

Bez sukni ślubnej ani rusz! Na rok przed ślubem zacznij poszukiwania wymarzonego modelu. Może się okazać, że nie od razu znajdziesz suknię marzeń. Wybraną sukienkę będziesz musiała zamówić nawet 3-6 miesięcy przed ślubem. Jeśli budżet jest napięty, możesz spokojnie zdecydować się na kupno używanej sukienki. Wiele dziewczyn poprzez różnorodne portale aukcyjne sprzedaje niezniszczone suknie ślubne z bieżącego lub poprzedniego sezonu. Przy odrobinie szczęścia wyhaczysz prawdziwą perełkę za przysłowiowe grosze!

Unsplash

16. Garnitur

Niemniej ważny od sukienki jest oczywiście garnitur pana młodego. Zamiast klasycznego czarnego kompletu lepiej sprawdzi się granatowy lub szary garnitur – taki model z powodzeniem Twój mąż będzie mógł nosić na inne uroczystości, a nawet do pracy.

17. Kurs tańca

Kulminacyjnym momentem każdego wesela jest oczywiście pierwszy taniec. By wypadł on jak należy, warto wcześniej wybrać się na kurs tańca. Już kilka lekcji doda Wam pewności siebie i pozwoli poznać podstawowe kroki, dzięki którym poczujecie się królami parkietu. A goście będą wniebowzięci!

Reklama

Organizacja ślubu i wesela to nie lada zadanie. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak zorganizować ślub i nie zwariować, to znaczy, że jesteś w dobrym miejscu. Z naszym poradnikiem stworzysz dokładny plan plan załatwień i dowiesz się, kiedy warto odpuścić organizację i oddać się w ręce profesjonalistki. Jeśli właśnie zostałaś narzeczoną i nie wiesz, od czego zacząć organizację wesela, to sięgnij po nasz artykuł i krok po kroku zaplanuj swój ślubny maraton. Wierzymy, że z naszymi poradami zorganizujesz wesele godne księżniczki!

Reklama
Reklama
Reklama