W pierwszy dzień szkoły przypominamy też pamiątkowe zdjęcia…

Gabriela Łaskowska 1 września 2021 09:52

Rozpoczęcie roku szkolnego już za dwa dni. Każdy uczeń czeka na swój plan lekcji i spotkanie z przyjaciółmi i nauczycielami. A wiecie, że na początku XX wieku nauczanie wyglądało zupełnie inaczej niż dziś? W wielu szkołach pracował tylko jeden nauczyciel!

System edukacji 100 lat temu, był mało przejrzysty. Uczniowie rozpoczynali swoją naukę od 7 lat w podstawówce, a następnie kontynuowali ją w gimnazjum, które dzieliło się na: gimnazjum niższe (3-letnie) i gimnazjum wyższe (5-letnie). Uczeń miał możliwość wcześniejszego odejścia z podstawówki i pójścia od razu do gimnazjum, ale musiał najpierw zdać egzamin wstępny, który był bardzo trudny.

Ówczesne gimnazja bardzo przypominały obecne licea, ponieważ dzieliły się na profile: klasyczne, humanistyczne i matematyczno-przyrodnicze. Nauka w nich kończyła się egzaminem maturalnym, który (tak, jak dzisiaj), był „przepustką” do dalszej nauki, na studiach.

Chcecie dowiedzieć się o innych ciekawostkach edukacyjnych z początku XX wieku? Zajrzyjcie do naszej galerii, gdzie oprócz nich, znajdziecie również historyczne zdjęcia!  

1/7
historyczna szkola
Copyright @Getty Images
1/7

W roku 1919 zwołano Ogólnopolski Zjazd Nauczycielski (znany jako Sejm Nauczycielski), w efekcie którego wprowadzono 7-letni obowiązek szkolny. Ustalono wtedy również, że szkoła powszechna będzie bezpłatna i jednolita.

2/7
historyczna szkola
Copyright @Getty Images
2/7

W roku 1922/23 przeważały szkoły z 1 lub 2 nauczycielam, przez co nie realizowały one w pełni programu nauczania.

3/7
historyczna szkola
Copyright @Getty Images
3/7

W latach 20. w programie szkolnym kładziono ogromny nacisk na wychowanie narodowe, patriotyzm i postawę religijną młodzieży.

4/7
historyczna szkola
Copyright @Getty Images
4/7

W roku 1932 przeprowadzono reformę, która zakładała połączenie szkoły podstawowej z ponadpodstawową. Nauka w takich szkołach trwała nadal 7 lat. Szkoły gimnazjalne natomiast utraciły swój „wyższy” i „niższy” charakter.

5/7
historyczna szkola
Copyright @Getty Images
5/7

Do jednego z najbardziej znanych gimnazjów w Polsce zaliczany był Zakład Naukowo-Wychowawczy Ojców Jezuitów w Chyrowie, przez wielu nazywany „szkołą elit”.

6/7
historyczna szkola
Copyright @Getty Images
6/7

Nauka w szkole wyższej była niestety możliwa jedynie za opłatą. Ograniczało to dostęp do nich, ponieważ nie każdy mógł sobie pozwolić na taki wydatek.

7/7
historyczna szkola
Copyright @Getty Images
7/7

W latach 20. i 30. działało dużo organizacji, które prowadziły kursy naukowe, zwalczając tym m.in. analfabetyzm.

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.