Przed rozpoczęciem roku szkolnego przypominamy pamiątkowe zdjęcia…

Gabriela Łaskowska 3 września 2023 19:30

Rozpoczęcie roku szkolnego to wielkie wydarzenie. Każdy uczeń czeka na swój plan lekcji i spotkanie z przyjaciółmi i nauczycielami. A wiecie, że na początku XX wieku nauczanie wyglądało zupełnie inaczej niż dziś? W wielu szkołach pracował tylko jeden nauczyciel!

System edukacji 100 lat temu, był mało przejrzysty. Uczniowie rozpoczynali swoją naukę od 7 lat w podstawówce, a następnie kontynuowali ją w gimnazjum, które dzieliło się na: gimnazjum niższe (3-letnie) i gimnazjum wyższe (5-letnie). Uczeń miał możliwość wcześniejszego odejścia z podstawówki i pójścia od razu do gimnazjum, ale musiał najpierw zdać egzamin wstępny, który był bardzo trudny.

Ówczesne gimnazja bardzo przypominały obecne licea, ponieważ dzieliły się na profile: klasyczne, humanistyczne i matematyczno-przyrodnicze. Nauka w nich kończyła się egzaminem maturalnym, który (tak, jak dzisiaj), był „przepustką” do dalszej nauki, na studiach.

Chcecie dowiedzieć się o innych ciekawostkach edukacyjnych z początku XX wieku? Zajrzyjcie do naszej galerii, gdzie oprócz nich, znajdziecie również historyczne zdjęcia!  

1/7
historyczna szkola
Copyright @Getty Images
1/7

W roku 1919 zwołano Ogólnopolski Zjazd Nauczycielski (znany jako Sejm Nauczycielski), w efekcie którego wprowadzono 7-letni obowiązek szkolny. Ustalono wtedy również, że szkoła powszechna będzie bezpłatna i jednolita.

2/7
historyczna szkola
Copyright @Getty Images
2/7

W roku 1922/23 przeważały szkoły z 1 lub 2 nauczycielam, przez co nie realizowały one w pełni programu nauczania.

3/7
historyczna szkola
Copyright @Getty Images
3/7

W latach 20. w programie szkolnym kładziono ogromny nacisk na wychowanie narodowe, patriotyzm i postawę religijną młodzieży.

4/7
historyczna szkola
Copyright @Getty Images
4/7

W roku 1932 przeprowadzono reformę, która zakładała połączenie szkoły podstawowej z ponadpodstawową. Nauka w takich szkołach trwała nadal 7 lat. Szkoły gimnazjalne natomiast utraciły swój „wyższy” i „niższy” charakter.

5/7
historyczna szkola
Copyright @Getty Images
5/7

Do jednego z najbardziej znanych gimnazjów w Polsce zaliczany był Zakład Naukowo-Wychowawczy Ojców Jezuitów w Chyrowie, przez wielu nazywany „szkołą elit”.

6/7
historyczna szkola
Copyright @Getty Images
6/7

Nauka w szkole wyższej była niestety możliwa jedynie za opłatą. Ograniczało to dostęp do nich, ponieważ nie każdy mógł sobie pozwolić na taki wydatek.

7/7
historyczna szkola
Copyright @Getty Images
7/7

W latach 20. i 30. działało dużo organizacji, które prowadziły kursy naukowe, zwalczając tym m.in. analfabetyzm.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.