Reklama

Wiosenna edycja największego festiwalu kulinarnego w Polsce – Restaurant Week – odbywa się w 35 miastach i potrwa od 3 do 17 kwietnia 2019 roku. Bierze w niej udział aż 400 restauracji, a organizatorzy spodziewają się rekordowej liczby gości. Temu wydarzeniu towarzyszy ważna kampania społeczna #SzanujJedzenie, której celem jest walka z marnowaniem żywności.

Reklama

Kampania społeczna #SzanujJedzenie

Wraz z festiwalem kulinarnym, wystartowała ogólnopolska kampania społeczna #SzanujJedzenie. Motywem przewodnim wydarzenia jest zwrócenie uwagi na rozsądek podczas zakupu żywności i umiejętne wykorzystywanie resztek w duchu filozofii zero-waste. Jak wynika z badań CBOS, przeciętny Polak wyrzuca 235 kilogramów jedzenia, co daje łącznie ponad 9 ton rocznie! Te dane są szokujące.

Jak twierdzi szef kuchni Massimo Bottura, nieracjonalne podejście do żywności odpowiada za 1/3 problemów klimatycznych świata. Podjęcie odpowiednich działań i nasza inicjatywa są więc konieczne. Z tego względu tegorocznej edycji Restaurant Week towarzyszy akcja #SzanujJedzenie. „Walka z marnowaniem jedzenia to dla nas osobiście i zawodowo obecnie temat numer jeden. Będziemy promować chodzenie do restauracji festiwalowych, w których dzięki internetowym rezerwacjom i wcześniejszemu wyborowi menu, możliwe jest zerowe zmarnowanie jedzenia, ale też zamierzamy zachęcać gości do zmiany nawyków, np. brania niezjedzonych resztek do domu i wykorzystania ich w myśl filozofii zero-waste”, mówi Maciej Żakowski, analityk trendów, twórca konceptów restauracyjnych, współtwórca Restaurant Week Polska.

Do kampanii #SzanujJedzenie przyłączyło się już wiele znanych artystów, influencerów i aktywistów, m.in. Lara Gessler, Marta Wierzbicka, Anna Czartoryska-Niemczycka, Maria Niklińska, Nikodem Rozbicki, Vienio, Jakob Kosel, Wujaszek Liestyle, Grzegorz Łapanowski i wielu innych.

Co zrobić, aby nie marnować jedzenia?

Organizatorzy Restaurant Week przygotowali „Dekalog #SzanujJedzenie”, który trafi do każdego z festiwalowych gości. Oto dziesięć prostych wytycznych, które warto zastosować w codziennym życiu, aby być świadomym konsumentem i zmniejszyć ilość marnowanego jedzenia.

1. Rób dokładną listę zakupów

Dzięki temu nie tylko mniej wydasz, ale też mniej zmarnujesz. Postaraj się kupować częściej, ale tylko to, czego naprawdę potrzebujesz.

2. Utrzymuj porządek w lodówce

Produkty z krótszą datą ważności postaw bliżej, aby o nich pamiętać. Jest to szczególnie istotne w przypadku żywności o bardzo krótkim terminie przydatności.

3. Nie wyrzucaj owoców i warzyw, które lekko zwiędły

Ambasadorka akcji Lara Gessler przekonuje, że z powodzeniem zrobisz z nich pyszny i zdrowy koktajl. Z warzyw możesz ugotować też bulion.

4. Nie wyrzucaj pieczywa!

Suche pieczywo zetrzyj na bułkę tartą, która przyda Ci się do przygotowania wielu potraw – zachęca do tego Gaja Kuroń. Ze starego i twardego chleba możesz zrobić pyszne grzanki.

5. Zamrażaj lub susz jedzenie, które zostało

Po jakimś czasie przyrządzisz z tego kreatywne danie – przepisy znajdziesz na wielu blogach i w serwisach kulinarnych.

6. Planuj swoje posiłki

I gotuj takie porcje, które na pewno zjesz. W ten sposób zaczniesz oszczędzać nie tylko jedzenie, ale również pieniądze.

7. Przechowuj jedzenie w pojemnikach

To proste – dzięki temu po prostu dłużej pozostanie świeże.

8. Pomóż potrzebującym

Jeśli nie wiesz, co możesz zrobić z produktami, których masz za dużo, znajdź fundację, która zajmuje się redystrybucją posiłków. Zrobisz dobry uczynek.

9. Jeśli posiłek w restauracji okazał się za duży, zabierz resztki do domu

To żaden wstyd, ani oznaka skąpstwa! Takie zachowanie świadczy jednie o Twojej świadomości konsumenckiej. Poproś o zapakowanie resztek dania na wynos.

10. Uczęszczaj do restauracji z wcześniejszym wyborem menu

Według Maćka Żakowskiego, organizatora Restaurant Week, to jeden ze sposobów na walkę z marnowaniem jedzenia. Podczas rezerwacji online, goście składają zamówienie z wyprzedzeniem, wybierając jedno z dwóch dostępnych menu. Dzięki temu restauracje są w stanie przygotować określoną ilość dań.

Trwa Restaurant Week 2019

Trzydaniowe menu, składające się z przystawki, dania głównego i deseru, jest oferowane w specjalnej cenie 49 zł. Do wyboru gości są potrawy mięsne, rybne, wegetariańskie i wegańskie. Rezerwacji online można dokonywać na stronie www.restaurantweek.pl.

Reklama

Dzięki wcześniejszym rezerwacjom, restauracje biorące udział w festiwalu wiedzą, ile osób pojawi się danego dnia, jakie dania wybiorą i ile porcji należy przygotować. Restaurant Week przyłącza się w ten sposób do inicjatywy promującej świadome jedzenie oraz walkę z nadmiernym marnowaniem żywności.

Materiały Prasowe/Barka Tumska Wrocław
Materiały Prasowe/Ceviche Bar Warszawa
Reklama
Reklama
Reklama