Jak można przewidzieć rozpad związku? Te 4 zachowania źle wróżą relacji
Znasz teorię Czterech jeźdźców Apokalipsy?
Choć miłość jest piękna, każdy kto był choć raz w relacji intymnej przyzna, że nie jest łatwa. W każdym związku zdarzają się wzloty i upadki, jednak czasem trudno ocenić, kiedy sprzeczki przeradzają się w poważniejszy kryzys. Na szczęście z pomocą przychodzi nauka, a dokładnie John Gottman, profesor psychologii klinicznej, który przez ponad cztery dekady wykonywał obszerne badania nad przewidywaniem rozwodów i stabilnością małżeństw. Gottman i jego współpracownicy wykazali, że rozpad związku można przewidzieć z dokładnością do 96% poprzez identyfikację obecności kilku konkretnych zachowań partnerów względem siebie nawzajem. Zachowania te zostały nazwane mianem Czterech jeźdźców Apokalipsy. Należą do nich: krytyka, pogarda, postawa obronna oraz obojętność.
Czterej jeźdźcy Apokalipsy – jak przewidzieć rozpad związku
- Krytyka
Pierwsze zachowanie wróżące kryzys w relacji to krytyka partnerów wobec siebie nawzajem. Warto jednak zaznaczyć, że krytyka odnosi się do atakowania lub poniżania charakteru i osobowości drugiej osoby, a nie do samego zachowania. Kiedy krytykujesz swojego partnera, po prostu sugerujesz, że ogólnie jest z nim coś nie tak.
Nie oznacza to jednak, że nie powinniście rozmawiać o zachowaniach, które cię denerwują. Wręcz przeciwnie – wyrażanie swoich uczuć jest w porządku. Ale ważny jest sposób, w jaki to robisz. Zamiast krytykować całą osobę partnera, spróbuj odnosić się do konkretnego zachowania, które chcesz zmienić.
- Pogarda
Nie ma nic bardziej destrukcyjnego dla miłości niż pogarda, czyli każde zachowanie, które atakuje poczucie wartości partnera. Objawia się wtedy, gdy wykazuje się brak szacunku dla drugiej osoby i stawia się siebie samego na wyższym poziomie. Jakie zachowania świadczą o pogardliwym podejściu? Przewracanie oczami, szyderstwo, wyzwiska, wrogi humor, a nawet sarkazm.
Jak poradzić sobie z pogardą w związku? Na początek spróbujcie zrozumieć z jakiego powodu pojawił się konflikt. Skoncentrujcie się na tym, zamiast używać pasywno-agresywnych sposobów, aby wyrazić swoją złość. Nawet w trudnych emocjach, mówcie do siebie z szacunkiem, nie wypominajcie starych błędów z przeszłości. Gdy emocje opadną, przyłap swojego partnera na robieniu czegoś dobrze i powiedz mu, że doceniasz jego starania.
- Postawa obronna, defensywność
Defensywność to próba odparcia postrzeganego ataku. Zachowania wynikające z postawy obronnej to m.in. liczne wymówki, przeciwstawianie się, wycofywanie się z rozmowy, unikanie dyskusji. Oosby stosujące defensywne uniki zwykle robią to, gdyż czują się atakowane. Warto jednak pamiętać, że postawa obronna rzadko się sprawdza, ponieważ jest tak naprawdę kolejną forma obwiniania. Antidotum na defensywność może być otwartość na uczucia drugiej osoby, aktywne słuchanie, przyjęcie odpowiedzialności za swoje zachowania.
- Obojętność
Obojętność pojawia się wtedy, gdy zamiast konfrontować się z problemami w związki, podejmuje się działania unikowe, jak ignorowanie, niechęć do wyrażania swoich uczuć, milczenie, monosylabowe odpowiedzi, brak czasu. Czasami taka postawa może wydawać się skuteczna, by uspokoić emocję, jednak w drugiej osobie może zrodzić ogrom frustracji i niezrozumienia. Jak więc uniknąć obojętnej postawy? Powiedz partnerowi, że potrzebujesz przerwy od dyskusji na temat konfliktu i zapewnij, że wrócisz do rozmowy, gdy oboje będziecie gotowi. Spróbuj w spokoju przyjrzeć się własnym lękom i wyobrażeniom o tym co się stanie, jeśli wyrazisz uczucia bezpośrednio partnerowi. Gdy będziesz gotów, wróć do rozmowy.
Efekt Michała Anioła, czyli jak „rzeźbić” swoje relacje w związku