Reklama

Filharmonia Szczecińska i dom jednorodzinny Living - Garden House z Katowic przegrały w walce o "fotograficznego Oscara architektury" w międzynarodowym konkursie Arcaid Awards 2015. Zwycięzcą został Fernando Guerra, który sfotografował budynek EPFL Quartier Nord w Szwajcarii (zdjęcie powyżej).

Reklama

To coś więcej niż galeria handlowa - EPFL Quartier Nord w szwajcarskim mieście Ecublens na ponad 14 tys. metrach kwadratowych kryje w sobie także mieszkania dla studentów, punkty usługowe, stację metra, sklepy, restauracje i 70-pokojowy hotel. Każda część w innym stylu i w innej przestrzeni. Najbarwniejsza jest ta z apartamentami dla żaków - fasada mieni się w odcieniach pomarańczowym, żółtym i zielonym. To płyty elewacyjne włóknisto-cementowe, które zostały ręcznie pomalowane przez artystkę Catherine Bolle i które zachwyciły portugalskiego fotografa Fernando Guerrę. Zdjęcie tej kolorowej fasady sportretowanej od strony dziedzińca przyniosły mu tytuł najlepszego zdjęcia architektonicznego 2015 roku.

Guerra wygrał bowiem prestiżowy konkurs Arcaid Awards, który odbywał się w ramach World Architecture Festival 2015 w Singapurze i w nagrodę zgarnął 3 tys. dolarów.

Su Shengliang, Laurian Ghinitoiu

W kategorii "exteriors" Filharmonia Szczecińska (po prawej) przegrała ze zdjęciem Long Museum West Bund w Szanghaju

Niestety, fotografie polskich budynków, które zrobili obcokrajowcy: Rumun i Hiszpan, przepadły w walce o "fotograficznego Oscara architektury". Zdjęcie filharmonii autorstwa Lauriana Ghinitoiu nominowane w kategorii exteriors, a także zdjęcie domu w Katowicach, które zrobił Inigo Bujedo Aguirre, nominowane w kategorii interiors, nie tylko pokonała fotografia szwajcarskiego budynku, ale także tego z Chin. Otóż obydwa polskie budynki przegrały również rywalizację w swoich kategoriach - w obydwu wygrało zdjęcie Long Museum West Bund z Szanghaju autorstwa Su Shengliang.

Zwycięskie zdjęcie Guerry, a także 12 pozostałych, które znalazły się na tzw. krótkiej liście półfinalistów (w tym polskich budynków), będzie można oglądać na specjalnej wystawie w Londynie w przyszłym roku - od 5 lutego do 25 marca.

Su Shengliang, Inigo Bujedo Aguirre

Zaś w kategorii "interiors" inny polski budynek - dom jednorodzinny Living - Garden House z Katowic (po prawej) - też przegrał z chińskim Long Museum West Bund

Poprzednio był polski akcent

W ubiegłorocznej edycji Arcaid Awards wygrało zdjęcie, które przedstawia wnętrze nowoczesnego centrum kultury Heydar Aliyev Center z Baku, stolicy Azerbejdżanu. Jego autorami są Brytyjczycy Nick Hufton i Al Crow, czyli Hufton + Crow.

Ale był też polski akcent - Paweł Paniczko z Białegostoku, który obecnie pracuje w Manchesterze, dostał nagrodę w kategorii "Sense of Place". Jurorom spodobała się jego fotografia apartamentowca w Kopenhadze, który jest połączeniem parkingu i bloku mieszkalnego.

Hufton + Crow

Zwycięzca Arcaid Awards 2014 - wnętrze Heydar Aliyev Center, autorstwa Hufton + Crow

Reklama

Przeczytajcie także: Kto wygra "fotograficznego Oscara architektury"? Jak wyglądają polskie budynki i z kim walczą

Reklama
Reklama
Reklama