Co to jest zdrowie emocjonalne? Sprawdź, jak możesz o nie zadbać!
Zatroszcz się o siebie!
Nasz ogólny stan zdrowia obejmuje aspekty fizyczne, emocjonalne, intelektualne, społeczne i duchowe. Kiedy są one w równowadze, możemy się rozwijać i cieszyć pełnią zdrowia. Codzienne życie to nieustanne serie wzlotów i upadków. Podobnie jak fale oceanu, nasze dni różnią się od siebie, a my sami miewamy gorsze i lepsze chwile. Osoba zdrowa emocjonalnie będzie w stanie unieść się na falach uczuć bez utknięcia w martwym punkcie. Na czym polega zdrowie psychiczne i jak możemy o nie dbać każdego dnia?
Zobacz także: Stres nie musi być wrogiem. Jak zaprzyjaźnić się ze stresem?
Zdrowie emocjonalne: co to jest?
Zdrowie emocjonalne to zdolność osoby do akceptowania uczuć i zarządzania nimi poprzez wyzwania i zmiany. Nie chodzi o to, by odczuwać tylko pozytywne emocje, jak radość, lecz aby doświadczać wszystkich emocji, niezależnie od tego czy są łatwe czy trudne. Emocje są niczym drogowskaz. Pokazują nam, co się dzieję w naszym wnętrzu, a jeśli potrafimy za nimi podążać, czujemy harmonię i równowagę.
Zdrowie emocjonalne obejmuje zarówno inteligencję emocjonalną, jak i regulację emocjonalną. Konstrukcja dobrego samopoczucia emocjonalnego leży w szerszym rozumieniu zdrowia psychicznego. Brak emocji nie oznacza zdrowia emocjonalnego, podobnie jak brak choroby psychicznej nie oznacza zdrowia psychicznego. Ktoś, kto tłumi emocje, może nie być tak zdrowy emocjonalnie, jak ktoś na tyle wrażliwy, aby wyrazić swoje emocje.
Zobacz także: Oto 10 korzyści dla zdrowia wynikających z praktykowania wdzięczności!
Cechy zdrowia emocjonalnego
W codziennym życiu na każdym rogu czekają na nas zarówno przyjemne, jak i trudne emocje. Osoba, która praktykuje zdrowie emocjonalne jest w stanie lepiej poradzić sobie z każdą falą uczuć, ciesząc się licznymi korzyściami, takimi jak:
- samoświadomość
- samoakceptacja
- dbanie o siebie
- silne umiejętności radzenia sobie z wyzwaniami
- traktowanie siebie i innych z życzliwością i uczciwością
- poczucie celu, sensu
- lepsza regulacja stresu
Jak zadbać o zdrowie emocjonalne?
Oto kilka sprawdzonych sposobów na zadbanie o swoje zdrowie emocjonalne:
1) Ćwiczenie uważności to skuteczny sposób na poprawę zdrowia emocjonalnego. Mindfulness, inaczej uważność, to proces psychologiczny koncentrowania uwagi na wewnętrznych i zewnętrznych bodźcach występujących w danej chwili. Dziś metody leczenia oparte na mindfulness są wykorzystywane na całym świecie, a liczne badania kliniczne potwierdziły, że regularna praktyka mindfulness pozytywnie wpływa na dobrostan oraz lepszą regulację emocji.
2) Pielęgnowanie więzi społecznych to kolejny obszar służący poprawie i utrzymaniu zdrowia emocjonalnego. Przełomowe badanie wykazało, że brak więzi społecznych ma gorszy wpływ na twoje samopoczucie niż palenie lub otyłość. Nie musisz mieć wielu przyjaciół - aby czerpać ze zdrowia emocjonalnego, potrzebujesz kilku zaufanych, wspierających bliskich.
3) Skuteczne radzenie sobie ze stresem to kolejny sposób na poprawę zdrowia emocjonalnego. Poprzez efektywne zarządzanie czasem, ćwiczenia fizyczne i akceptację tego, że będą rzeczy, których nie będziemy mogli kontrolować, można skutecznie obniżyć poziom ich stresu.
4) Wyrażanie emocji to kolejny sposób na poprawę zdrowia emocjonalnego. Niektórzy ludzie lubią pisać dzienniki, inni wolą porozmawiać z przyjaciółmi lub bliskimi. Niezależnie, który sposób wyrażania emocji wybierzesz, ćwiczenie umiejętności przypisywania słów emocjom pomaga je uwolnić. Istnieje wiele sposobów twórczego wyrażania emocji, wybierz ten, w którym czujesz się najlepiej.
5) Poprawa samoświadomości również wpłynie pozytywnie na zdrowie emocjonalne. Zastanów się nad swoimi obecnymi wzorcami ekspresji pozytywnych oraz trudnych emocji. Taka introspekcja może prowadzić do poprawy regulacji emocjonalnej i inteligencji emocjonalnej.