Reklama

Trzeci poniedziałek stycznia od jakiegoś czasu nazywany jest na świecie "Blue Monday". Według psychologów, mówi się tak o statystycznie najbardziej depresyjnym dniu w roku. Skąd wzięła się nazwa i jaki ma ona związek z naszym samopoczuciem tego dnia?

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Była gwiazdą Polsatu, teraz zobaczymy ją w "Panoramie". Ewa Gajewska to jedna z piękniejszych polskich dziennikarek

Co to jest Blue Monday?

Blue Monday przypada na 15 stycznia 2024 roku, chociaż każdego roku data ta jest ruchoma. Obejmuje zawsze trzeci poniedziałek stycznia. Według definicji, jest to dzień kiedy czujemy się najgorzej w roku. Nasze samopoczucie drastycznie spada, odczuwamy stres, lęk, frustrację i melancholię. Pierwszy raz określenia "Blue Monday" użyko w XX wieku. Jego twórcą był Cliff Arnall, brytyjski psycholog, autor specjalnego równania pozwalającego wyznaczyć mu datę najbardziej depresyjnego dnia w roku.

Nazwa "Blue Monday" nawiązuje do angielskiego określenia "feeling blue", któe oznacza pogorszenie samopoczucia.

Fotolia

Jak obliczono datę Blue Monday?

Do wykonania obliczeń przyjęto kilka zmiennych, głównie meteorologicznych, psychologicznych i ekonomicznych. Początkowo założenia był różne, aż finalnie Cliff Arnall zdecydował, że mianem "Blue Monday" określać będzie trzeci poniedziałek stycznia. Głównym wytłumaczeniem był z jego strony kryzys finansowy z początku XXI wieku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Studiowała ten sam kierunek, co jej ojciec. Kinga Duda pracuje w prestiżowej kancelarii

Reklama

Dopiero po latach autor określenia potwierdził, że powstało ono na zlecenie jednego z biur podróży, które chciały w ten sposób zareklamować swoje usługi i i zachęcić do skorzystania z ich oferty. Mimo wszystko termin przyjął się w zasadzie na całym świecie.

Reklama
Reklama
Reklama