7 filmów biograficznych o niezwykłych kobietach
Inspirujące historie idealne na weekendowy seans
- Aleksandra Trendak
Kreatorki, buntowniczki, ikony - właśnie takie cechy spełniają wszystkie niezwykłe kobiety, których historie są gotowym scenariuszem na film. Poniższa lista siedmiu filmów biograficznych, przedstawia dzieje niezwykłych postaci, które swoimi działaniami zmieniły oblicze świata. Należą do nich Michelle Obama, Gloria Allred, Erin Brockovich, Niny Simone, Ruth Bader Ginsburg i Irys Apfel. Jeśli nie masz pomysłu na wieczorny weekendowy seans, warto sięgnąć po jedną z poniższych pozycji i zainspirować się działaniami tych niezwykłych kobiet.
ZOBACZ TEŻ: 7 dokumentów o modzie, które warto zobaczyć!
Gloria Allred (2018)
Gloria Rachel Allerd jest amerykańską prawniczką znaną przede wszystkim z prowadzenia głośnych i bardzo często kontrowersyjnych spraw dotyczących praw kobiet. Za swoją działalność została wprowadzona do Narodowej Galerii Sław Kobiet. Dokument jej poświęcony przedstawia jej publiczne i prywatne życie, która nigdy nie bała się swoich feministycznych podglądów i dzielnie jako pani adwokat walczyła o każdego klienta. Pokazuje kulisy wielu strać w sądzie z głośnymi postaciami ze świata biznesu i polityki. Film jest dostępny na Netflixie.
Becoming. Moja historia (2020)
Postaci Michelle Obamy chyba nie trzeba nikomu przestawiać - jest amerykańską prawniczką oraz Pierwszą Damą Stanów Zjednoczonych w latach 2009-2017, żoną czterdziestego czwartego Prezydenta Stanów Zjednoczonych – Baracka Obamy. Film “Becoming. Moja historia” przedstawia bardzo intymne spojrzenie na życie Michelle w czasie przełomowych zmian w życiu prywatnym, ale także kraju. Dokument pokazuje wyjątkowe kulisy trasy promującej Michelle Obamy, kiedy Pierwsza dama odwiedziła aż 34 miasta i spotykała się z obywatelami. Pokazuje jak ogromną rolę w zwalczaniu podziałów społecznych odegrała wspólnota jaką stworzyła oraz jak ogromna siła kryje się w jej szczerości i uczciwości. Jest to bardzo poruszający dokument dostępny na Netflixie.
Ukryte działania (2016)
Film “Ukryte działania” nie jest dokumentem, ale w fascynujący sposób przedstawia losy trzech afroamerykańskich matematyczek, które musiały zmierzyć się z segregacją rasową, aby odnieść sukces. Katherine Johnson (w tej roli Taraji P.Henson), Dorothy Vaughan (Octavia Spencer) i Mary Jackson (Janelle Monae) były jednymi z pierwszych Afroamerykanek pracujących w Nasa. Film przedstawia, jak wizjonerki wbrew wszelkim przeciwnościom losu wzniosły się ponad podziały i odegrały niezwykłą rolę w doprowadzeniu do pionierskiego, orbitalnego lotu astronauty Johna Glenna na pokładzie statku Mercury 6, dzięki czemu Stany Zjednoczone wygrały kosmiczny wyścig ze Związkiem Radziecki. Jest to niezwykle inspirująca historia, pełna wzruszających momentów, którą zdecydowanie warto zobaczyć. Film jest dostępny na HBO Max, Disney+ oraz Player.
Erin Brockovich (2000)
Prawdziwa historia Erin Brockovich, w którą wciela się Julia Roberts, przedstawia dwukrotnie rozwiedzioną kobietę, matkę trójki dzieci, która była królową konkursu piękności, a los sprawił, że nie ma żadnego zawodu i stałego źródła zatrudnienia. Pewnego dnia Erin otrzymuje posadę w kancelarii prawnika Eda Masry’ego (w tej roli Albert Finney) i w liście jednej z klientek otrzymuje dziwną ofertę od wielkiej korporacji chemicznej. Odkrywa, że koncern Pacific Gas & Elecytic Co truje wody gruntowe kalifornijskiego miasteczka Hinkley i zaczyna walkę wielką korporacją. Film przedstawia niezwykłą walkę kobiety o środowisko, co wciąż jest bardzo aktualnym tematem na świecie.
What happened, miss Simone (2015)
Nina Simone była amerykańską piosenkarką, autorką tekstów i pianistką. Klasyfikowana na ogół jako przedstawicielka jazzu, choć sama bardzo nie lubiła szufladkowania muzyków, a jej twórczość obejmowała także pogranicza bluesa, rythm and bluesa i soulu. W filmowej opowieści o jej życiu widz może zobaczyć, jak artystka walczyła o prawa człowieka, tworzyła i jaka była prywatne. W filmie wykorzystano premierowe nagrania i rzadkie materiały archiwalne. Produkcję można zobaczyć na Netflixie.
RBG (2018)
Ruth Bader Ginsburg to sędzia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, która wypracowała niezwykłą spuściznę prawną i stała się amerykańską ikoną feminizmu. W latach pięćdziesiątych była jedyną kobietą pośród kilkuset mężczyzn, która studiowała i ukończyła prawo na Harvardzie. Następnie w latach siedemdziesiątych została pierwszą w historii kobietą na stanowisku profesora na Uniwersytecie Columbia i napisała pierwszy podręcznik do prawa poświęcony dyskryminacji płci. Od 1993 roku jest sędzią Sądu Najwyższego, szczególnie wyczuloną na tematy dyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub orientację seksualną. Jej niezwykła historia pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych, jest tylko praca i talent, a jej działania zapisały na kartach historii i uczyniły ikoną popkultury.
Irys (2014)
Irys Apfel to amerykańska projektantka wnętrz żydowskiego pochodzenia, która jest niezwykłą ikoną, filantropką i historyczką sztuki. Zasłynęła z projektów wnętrz Białego Domu dla dziewięciu amerykańskich prezydentów: Harry’ego Trumana, Dwighta Eisenhowera, Richarda Nixona, Johna F. Kennedy’ego, Lyndona Bainesa Johnsona, Jamesa Cartera, Ronalda Regana oraz Billa Clintona. Jest także ceniona w bohemie artystycznej w środowisku elit. Film, który jest portretem ikony stara się przybliżyć widzowi biografię Irys, pokazać jej niezwykłą kreatywność i entuzjazm do sztuki, którym zaraża ludzi. Jest to produkcja niezwykle inspirująca dostępna na Apple TV.
Wszystkie te kobiety na swój sposób zrewolucjonizowały świat, w różnych dziedzinach naukowych, społecznych, prawnych lub sztuki. Choć ich postaci mogą nie wydawać się interesujące, powyższe filmy sprawią, że poczujecie ogrom inspiracji i chęci do działania. Który film obejrzycie jako pierwszy?