6 strajków kobiet, które zmieniły bieg historii!
Najskuteczniejsze protesty kobiet z całego świata!
Od kilku dni nie cichnie echo związane z protestami kobiet w całej Polsce przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego. Na świecie miało miejsce wcześniej bardzo wiele innych wystąpień kobiet, które walczyły o swoje prawa, a ich zrywy przyczyniły się do pozytywnych zmian zarówno w polityce, jak i w społeczeństwie. W myśl za dziennikiem The Guardian, który w 2017 roku przygotował listę 6 skrajków kobiet ze świata, przypominamy Wam te podniosłe wydarzenia, w których udział wzięły przedstawicielki płci pięknej.
Strajk kobiet w Islandii, 1975 rok
W latach 70. kobiety w Islandii mogły jedynie pomarzyć o wynagrodzeniu, jakie wpływało co miesiąc na konto mężczyzny. Postanowiły się zbuntować i w 1975 roku podjęły 24-godzinny strajk. Na ulicach stolicy, Reykjaviku jednego dnia pojawiło się aż 25 tysięcy kobiet, które powiedziały stanowczo: DOŚĆ. 90% obywatelek Islandii odmówiło tego dnia pójścia do pracy.
Czy strajk coś zmienił? Zdecydowanie. 5 lat po owym wydarzeniu, pierwsza kobieta w historii kraju została prezydentem. W kwestii zarobków widoczna jest tendencja wzrostowa, jednak wciąż widać różnice.
Parada Sufrażystek w Waszyngtonie, 1913 rok
Ponad 100 lat temu w USA, kobiety nie obawiały się walczyć o swoje prawa wyborcze. Ruch sufrażystek, o którym mowa, działał w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych na przełomie XIX i XX wieku. 13 marca 1913 roku doszło do przełomu, kiedy to właśnie dzień przed inauguracją prezydenta Woodrowa Wilsona doszło do marszu Sufrażystek. Prawo do głosowania przyznano kobietom w 1920 roku, na mocy 19. Poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która weszła w życie 18 sierpnia 1920 roku.
Teheran, 1979 rok
Rewolucja islamska rozpoczęta w roku 1978, odebrała prawa i godność Irankom. Iran zmienił się wówczas w państwo wyznaniowe i wraz z nowymi przepisami, zabronił kobietom pracy w wielu zawodach, nałożył na nie obowiązek zakrywania włosów hidżabem i podporządkował względem mężczyzn. Prawo szariatu bardzo ograniczyło życie kobiet, które mimo wszystko wyszły na ulice w 1978 roku w liczbie ponad 100 tysięcy! Był to ostatni tego typu „odkryty” protest w historii kraju, bez hidżabów.
Teheran, 1979. Iranki w liczbie 100.000 protestują przeciwko dekretowi nakazującego hidżab na ich głowie. Dzień...
Opublikowany przez Piotra Grubę Czwartek, 22 października 2020
Marsz kobiet na Wersal we Francji, 1789 rok
Z pewnością wiele z Was zauważy, że to przełomowy rok dla historii Francji – Rewolucja Francuska. Napięcia społeczne dawały się we znaki w całym kraju, gdzie zaczęło brakować jedzenia, a ceny wciąż rosły. Wówczas to właśnie Paryżanki 5 października ruszyły na Wersal, gdzie rezydował ówczesny król, Ludwik XVI. W kilkutysięcznym tłumie były nie tylko kobiety, ale również wspierający je mężczyźni. Kilku odważnych wdarło się nawet do królewskich komnat, aby przedstawić swoje żądania. W konsekwencji, król przeniósł się z rodziną do Paryża, aby być bliżej swojego ludu i być świadomym ich problemów.
Marsz kobiet w Pretorii, 1956 rok
Afryka... czy kobiety walczą tam o swoje prawa? Chociaż niewiele się o tym słyszy, to owszem! W 1956 roku w Republice Południowej Afryki, kobiety wyszły na ulice, protestując przeciwko obowiązkowi noszenia przepustek przez te z nich, które były czarnoskóre. 20 tysięcy kobiet powiedziało: NIE ZGADZAM SIĘ! Złożyły one petycję w rządzie przeciwko obowiązującym przepisom, śpiewając podczas marszu słowa „uderzasz kobietę, uderzasz w kamień”! Ostatecznie uchylono przepustki w 1986 roku, a do dziś w RPA dzień marszu obchodzony jest jako Narodowy Dzień Kobiet.
Czarny Protest w Warszawie, 2016 rok
Zaledwie 4 lata temu polskie kobiety wyszły na ulice Warszawy, aby zaprotestować przeciwko projektowi obywatelskiemu Stop aborcji. Motywem przewodnim marszu był kolor czarny oraz obowiązkowo – parasolki! Od tamtej chwili stały się one symbolem walki o prawa kobiet w Polsce. Dzięki pospolitemu ruszeniu kobiet, Sejm odrzucił projekt.