Reklama

Z okazji 15-lecia istnienia Map Google, aplikacja przyznała wyjątkowe wyróżnienia w postaci Złotych Pinezek najlepszym atrakcjom, również w Polsce. Chociaż oficjalnie będzie to 16 miejsc, do tej pory ujawniono ich 8. Sukcesywnie, każde województwo otrzyma jedną Złotą Pinezkę, aż do 12 sierpnia. Wyszukiwarka miejsc cieszy się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie. Dzięki niej można znaleźć nie tylko miejsce związane z zainteresowaniami, ale również dowiedzieć się, co znajduje się w pobliżu. Tylko dziś korzysta z niej około miliarda użytkowników z całego globu.

Reklama

Złote Pinezki Google rozdane. Wśród nich 16 miejsc z Polski

Wyróżnienia, które rozdały Mapy Google, otrzymały najciekawsze, najchętniej odwiedzane i najbardziej charakterystyczne dla danego regionu miejsca w Polsce. Chociaż do oficjalnej wiadomości podano dopiero 8 miejsc, już trwają spekulacje, które atrakcje zajmą kolejne miejsce w rankingu.

Opóźnione wyróżnienia z powodu pandemii

Według oficjalnych informacji, lista miejsc, które miały otrzymać Złotą Pinezkę powstała już w lutym. Niestety w wyniku pandemii koronawirusa i konieczności pozostania w domach, Mapy Google zdecydowały, że informacja o wyróżnionych atrakcjach trafi do informacji publicznej znacznie później. Teraz moment okazał się odpowiedni.

Lista laureatów Złotych Pinezek od Map Google 2020

1. Zamek w Malborku - województwo pomorskie

Zbudowany w Polsce przez Zakon Krzyżacki w 1280 roku na prawym brzegu Nogatu. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jednocześnie jeden z największych, zachowanych do tej pory w Europie średniowiecznych zamków.

Adobe Stock

2. Wały Chrobrego - województwo zachodniopomorskie

Taras widokowy, który rozpościera się nad skarpą w Szczecinie. Jego długość wynosi około 500 metrów i rozpościera się tutaj przepiękny widok na Odrę.

Adobe Stock

3. Mosty w Stańczykach - województwo warmińsko-mazurskie

Dwa przepiękne mosty kolejowe wybudowane w latach 1917-1918. Obecnie nieczynne, nazywane niegdyś Akweduktami Puszczy Rominckiej.

Adobe Stock

4. Pałac Branickich - województwo podlaskie

Najcenniejszych zabytek Białegostoku, pochodzący z XVIII wieku. Przepiękny, barokowy budynek, nazywany często Wersalem Północy. Obecnie mieści się tutaj Akademia Muzyczna.

Adobe Stock

5. Żywe Muzeum Piernika - województwo kujawsko-pomorskie

Pierwsza tego typu placówka interaktywna, którą można odwiedzić w mieście pierników - Toruniu. Można tutaj poznać historię wypiekania piernika, a także średniowieczną kulturę i język!

Adobe Stock

6. Afrykarium w ZOO we Wrocławiu - województwo dolnośląskie

Pierwsze w Polsce oceanarium, powstałe z połączenia słów Afryka i Oceanarium, prezentujące przeróżne, zdywersyfikowane ekosystemy wodne prosto z Czarnego Lądu.

Adobe Stock

7. Międzyrzecki Rejon Umocniony - Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie - województwo lubuskie

Niezwykłe miejsce, stworzone w latach 1934-1944 w Pniewie jeszcze przez Niemców. Jego celem była obrona granicy wschodniej Rzeszy. Istnieje do dziś.

Reklama
Adobe Stock

8. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce - województwo lubelskie

Dawna siedziba magnackich rodzin polskich - Zamoyskich oraz Bielińskich. Jeden z najlepiej zachowanych zespołów pałacowych w całej Europie, otoczone przepięknym, kwiatowym ogrodem.

Adobe Stock
Reklama
Reklama
Reklama