Wielka Brytania. Wzruszające znaczenie kwiatów na trumnie Elżbiety II
Co przez nie chciał przekazać król Karol III?
- Aleksandra Trendak
Wczorajszy pogrzeb królowej Elżbiety II był pełnym wzruszeń historycznym momentem, który zapadnie na długo w pamięci wszystkich obywateli Wielkiej Brytanii i nie tylko. Ceremonia była pełna niezwykłych gestów upamiętniających monarchinię, jak broszka księżniczki Charlotte lub fakt, że większość kobiet z rodzin królewskich miała ze sobą rękawiczki. Warto też przyjrzeć się kwiatom na trumnie królowej, gdyż ich wybór nie był przypadkowy! Jakie jest ich znaczenie? Kto je wybierał? Jakie rodzaje zostały wybrane?
ZOBACZ TEŻ: Wielka Brytania. Księżniczka Charlotte we łzach pożegnała ukochaną prababcię na pogrzebie
Kwiaty na trumnie Elżbiety II
Królowa Elżbieta II kochała naturę, z tego też faktu była Patronką Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego, które powstało w 1952 roku, po śmierci jej ojca. Jej coroczne wizyty w Royal Chelsea Flower Show uważano za jedno z jej ulubionych corocznych wydarzeń. Królowa ujawniła, że choć nie jest ekspertem w ogrodnictwie, to rośliny, drzewa i kwiaty były źródłem jej przyjemności przez całe życie. Dlatego też ze względu na symbolikę, na trumnie królowej zostały umieszczone wycięte z ogrodów Buckingham Palace, Clarence House i Highgrove House. W kompozycji można było znaleźć rozmaryn i mirt wycięty z wyhodowanej gałązki z bukietu koronacyjnego królowej z 1953 roku. W wieńcu znalazł się także dąb szypułkowy, który jest symbolem siły miłości oraz płacząca brzoza. Pogrzebowe kwiaty i wieńce królowej zawierały duże biało-zielone kwiaty, które żałobnicy widzieli w przeciągu ostatniego tygodnia, należały do nich lilie azjatyckie, mieczyki, alstroemeria i eustoma. Na państwowym pogrzebie nie zabrakło też róż ogrodowych, jesiennych hortensji, rozchodników, dalie i świerzbowce w odcieniach złota, różu i głębokiego burgunda z akcentami bieli, aby w ten sposób odzwierciedlić Royal Standard. Ogromne znaczenie ma także życzenie króla, który poprosił, aby wieniec był ekologiczny i wykonany w gnieździe z mchu angielskiego i gałęzi dębu. Nie użyto w nim pianki florystycznej.
Znaczenie kwiatów w wieńcu na trumnie Elżbiety II
Szczególne znaczenie w wieńcu miały konwalie o delikatnych, pachnących białych kwiatach w kształcie dzwonu i ciemnozielonych liściach, które rosną w Pałacu Buckingham i przyniosła wiele radości Elżbiecie II podczas jej 70-letniego panowania. W dniu ślubu z księciem Filipem w 1947 roku monarchini miała konwalie w swoim bukiecie, który składał się także z białych orchidei i domowej gałązki mirtu i myrtle, które są uznawane za symbol szczęśliwego małżeństwa. Te kwiaty znalazły się także w bukiecie koronacyjnym królowej z 1953 roku. Królowa uwielbiała też różne, szczególnie te różowe i czerwone, które rosną we wszystkich sześciu częściach prywatnych ogrodów monarchini. Zdaniem Royal Collection Trust, niektóre z tych słodko pachnących kwiatów zostało użytych do dekoracji stołów na bankietach. Od XVIII wieku członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej użyczają swoich nazw różom, od królowej Wiktorii, po Elżbietę II. Monarchini wybrała jedną szczególną różę, przed obchodami jej Platynowego Jubileuszu, która jest hybrydą róży herbacianej, wychodowanej przez Herkness Roses. Charakteryzuje się dużymi kwiatami o klasycznym kształcie, które łączą elementy delikatnego różu, jasnego bursztynowego złota i beżu, posiada mocny słodki zapach róży. Roślina ma duże, ciemnozielone liści, co sprawia, że jest wspaniałym hołdem dla królowej.
Choć królowa nie zajmowała się ogrodnictwem, świetnie rozumiała jego znaczenie dla życia narodowego i bardzo interesowała się naturą i stanem ogrodów w swoich rezydencjach, między innymi w Sandringham, Norfolk, Balmoral i Pałacu Buckingham w Londynie. Z tego też względu kwiaty na jej trumnie były bardzo istotnym elementem pogrzebu.