Najsłynniejsza torebka świata 2.55 Chanel kończy 68 lat
Czy wiecie, czemu służyła zapinana na suwak kieszonka?
Gabrielle Bonheur Chanel to nazwisko, które zna cały świat. Rozsławiła pepitkę, wełniane żakiety i spodnie, które w końcu mogły nosić kobiety. W świecie mody przeprowadziła prawdziwą rewolucję, nie bojąc się wyjść przed szereg, chociaż wielu jej to odradzało. Dziś dom mowy Chanel jest jednym z najsłynniejszych i najbardziej prestiżowych na świecie, a swoje urodziny obchodzi w lutym kultowy model torebki 2.55 Chanel. Powstała 68 lat temu i kochają ją zarówno polskie, jak zagraniczne gwiazdy.
ZOBACZ TEŻ: Pokazy mody: kolekcja couture Chanel na wiosnę 2022 to podróż w czasie!
Historia torebki Chanel 2.55. Kim była Coco Chanel?
Coco Chanel urodziła się 19 sierpnia 1883 roku we francuskim Saumur. W dzieciństwie spędziła kilka lat wraz z siostrami w sierocińcu w Aubazine. Tam nauczyła się szycia i kroju. W latach 1905–1908 występowała pod pseudonimem Coco jako piosenkarka, mimo że nie potrafiła śpiewać. W roku 1913 założyła w Paryżu swój pierwszy sklep z kapeluszami. Sześć lat później powstał dom mody nazwany jej nazwiskiem. I wtedy zaczęła się rewolucja! Coco Chanel zawdzięczamy to, że kobiety porzuciły gorsety, odważyły się nosić spodnie, a długie włosy zamieniły na fryzurę na chłopczycę. Do klasyki mody przeszły jej tweedowe kostiumy, koszulki w paski i kilka kultowych dodatków. W tej dziedzinie oprócz biżuterii z pereł i ozdobnych kwiatów kamelii, najsłynniejszym dziełem Chanel jest chyba torebka o nazwie 2.55.
Skąd nazwa Chanel 2.55?
Spostrzegawczy pewnie zdążyli się zorientować, że historię torebki przytaczamy w lutym. To właśnie miesiąc, w którym torebka powstała czyli pierwsza część nazwy - 2. Drugi człon - 55 - to rok produkcji pierwszego egzemplarzu. Praktyczny i dość nowatorski pomysł przyjął się na świecie niemal od razu.
Rewolucyjny łańcuszek w torebce Chanel 2.55
Nie była to pierwsza torebka zaprojektowana przez Coco Chanel. Pionierski model powstał już w 1929 roku. Pikowanie czarnej skóry nawiązywało do strojów jeździeckich, a wyściółka w kolorze burgundowym była zaś wspomnieniem uniformu, który projektantka nosiła w sierocińcu. Ten historyczny egzemplarz można było trzymać tylko w ręku. Dopiero w lutym 1955 roku - stąd nazwa 2.55 - pojawił się model, który można było zarzucić na ramię bo wzbogacono go o pasek. Był nim słynny metalowy łańcuszek (później wpleciono w niego skórzany rzemyk). Torba noszona na ramieniu, to dziś oczywista sprawa. Ale warto sobie uzmysłowić, że w połowie XX wieku i wcześniej szanująca się kobieta o wyższym statusie społecznym tak torby nie nosiła!
Coco Chanel miała jednak dość zmuszania do niewygodnego noszenia torebki w ręku. Zależało jej na wygodzie, komforcie i praktyczności. Główną inspiracją do stworzenia projektu były charakterystyczne paski przy torbach noszone przez żołnierzy, które Chanel podpatrywała przy każdej możliwej okazji. Model, który sama chciała stworzyć miał być jednak kobiecy i elegancki. Właśnie stąd pomysł na łańcuszek. Chanel 2.55 okazała się spektakularnym sukcesem i pierwszą torebką, która zniosła kolejne ograniczenia społeczne kobiet.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Które z rzeczy, jakie wymyśliła Coco Chanel zawsze znajdziecie w kolekcjach jej domu mody?
Sekret torebki Chanel 2.55 - nawiązanie to bycia niezamężną
Coco Chanel uwielbiała detale i nadawała im ważne dla siebie znaczenie. W modelu Chanel 2.55 nawiązała również do swojego stanu cywilnego, bowiem mimo wielu romansów, do końca życia pozostała niezamężna, a więc we Francji mówiono do niej per mademoiselle. Tak też nazwała prostokątny, obrotowy zamek, który został zamontowany w torebce.
Najbardziej pożądana torebka świata
Torebka 2.55 szybko stała się prawdziwym przebojem Chanel i nieśmiertelnym symbolem statusu oraz francuskiego szyku. I równie szybko zaczęła być kopiowana i podrabiana. Nic dziwnego, bo kupienie tego modelu to dziś wydatek zaczynający się od ponad czterech tysięcy euro! Z powodu istnej powodzi falsyfikatów przed nabyciem używanego egzemplarza 2.55 warto zaś zajrzeć na którąś ze specjalistycznych stron poświęconych powstającym co sezon edycjom kultowej torebki. Tu możemy się dowiedzieć na przykład, czym różnią się rodzaje zamków używanych w długiej już przecież historii modelu 2.55 i gdzie znaleźć numer seryjny. Bogactwo dostępnych modeli może nas bowiem zaskoczyć. Przez lata rynku pojawiały się się różne wersje torebki 2.55: w rozmaitych kolorach, rozmiarach i sporym wyborze materiałów i skór. W lutym 2005 roku kierujący domem mody Chanel Karl Lagerfeld wypuścił na rynek dokładną kopię pierwszej wersji torebki aby uczcić 50. rocznicę jej powstania. Nazwał ją Reissue 2.55.
Tajemnicza kieszonka w Chanel 2.55
Czy wiecie czemu służyła zamykana na suwak kieszonka po wewnętrznej stronie klapki torebki? Otóż podobno Coco Chanel przechowywała w niej adresowane do siebie listy miłosne. A było ich wiele i od wielu adresatów. Jednak pomimo głośnych romansów m.in. z księciem Dymitrem Romanowem, od którego otrzymała „perły Romanowów”, czy wielkim kompozytorem Igorem Strawinskim pozostała niezamężna. Być może żaden z jej partnerów nie był w stanie wytrzymać z kobietą tak zabójczo inteligentną i nieskończenie samodzielną? Coco Chanel mawiała na przykład:
Kobieta w dobrych butach nigdy nie jest brzydka
albo
Zawsze ubieraj się tak jakbyś miała spotkać swojego największego wroga
W tym ostatnim z pewnością zawsze pomoże torebka Chanel 2.55
Ciekawostki związane z Chanel 2.55
O słynnej torebce krąży wiele legend, które rosną aż do rangi mitów, a jednak, wiele z nich jest prawdziwych. Podobno stworzenie jednej torebki od kaletnika wymaga aż 180 różnych ruchów i czynności manualnych. Jest to więc ciężka, ręczna praca. Warto również zwrócić uwagę na klapę torebki, która wcale nie powstała w 1955 roku, tylko znacznie później.
Ile kosztuje Chanel 2.55?
Przejdźmy do konkretów, które z pewnością zainteresują każdą fashionistkę marzącą o tym, aby słynna Chanel 2.55 dołączyła do jej kolekcji perełek. Cena torebki znacząco rosła od roku jej powstania. Wiemy, że w 2010 roku trzeba było zapłacić za nią około 9 tysięcy złotych, zaś już 6 lat później wzrosła ona to wysokości 20 tysięcy złotych! Obecnie używaną wersję z dobrego sklepu e-commerce można kupić za około 25 tysięcy złotych, zaś oryginał to ponad 30 tysięcy złotych.
Wychodzi na to, że marzenie Coco Chanel się ziściło, bowiem zależało jej na tym, aby jej projekty chciał nosić cały świat. Tak też jest do tej pory, a o modelu Chanel 2.55 marzy niemal każda kobieta.