Ralph Lauren obchodzi dziś 83. urodziny! Kim jest projektant, który ubiera... całą Amerykę?
Oto historia jego życia i marek, które stworzył
Ralph Lauren obchodzi dziś 83. urodziny! Przyszły projektant mody i jeden z najlepszych biznesmenów w tej branży przyszedł na świat 14 października 1939 roku na nowojorskim Bronxie jako Ralph Lifshitz. Dziś niewiele młodszy jest jego dom mody. Zaledwie w 2018 roku z okazji 50. jubileuszu swojej marki projektant urządził niezwykły pokaz w nowojorskim Central Parku. W tym ikonicznym miejscu pokazał wyjątkową kolekcję, w której łączyła się historia marki, jej teraźniejszość i przyszłość. Jednak, jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, nie ubrania były tego wieczoru najważniejsze, ale to, kto wraz projektantem świętował jego jubileusz.
CZYTAJ WIĘCEJ: Niezwykły pokaz z okazji 50. urodzin domu mody Ralph Lauren!
Ralph Lauren - wielki jubileusz
Na wybiegu pokazu z okazji 50-lecia marki Ralph Lauren pojawiły się najbardziej pożądane modelki świata m.in. Gigi Hadid, Kaia Gerber i Anja Rubik. A na widowni? W pierwszym rzędzie zasiedli bowiem m.in. Oprah Winfrey, Martha Stewart, Hillary Clinton, Steven Spielberg, Robert De Niro, Tony Benett, Blake Lively, Jessica Chastain, Pierce Brosnan, Anne Hathaway i Kanye West. Wszyscy chcieli okazać swe uznanie dla projektanta, którego marka jest ucieleśnieniem amerykańskiego snu. Jego życie pokazuje, że Ameryka to kraj nieograniczonych możliwości, w którym sprzedawca krawatów z Bronxu może zostać właścicielem wartego miliardy dolarów modowego imperium. A oto jego historia.
Hillary Clinton, Anna Wintour i Ralph Lauren na pokazie z okazji 50. jubileuszu swojej marki.
Kim jest Ralph Lauren?
Ralph Lauren przyszedł na świat 14 października 1939 roku jako Ralph Lifshitz. Był trzecim z czworga dzieci żydowskich emigrantów z Białorusi. Jego ojciec zarabiał na życie dekorując wystawy sklepowe. Mały Ralph chętnie mu w tym towarzyszył. Jak wspomina w swej biografii, od dzieciństwa fascynowała go niezwykła zdolność transformacji, jaką niosą ze sobą ubrania. "Jak to jest - zastanawiał się - że gdy ubierzesz biednego dzieciaka jak bogatego smarkacza z Park Avenue, to nikt nie przegoni go ze sklepu ze słodyczami, a jeszcze dadzą mu cukierka?" Małego Ralpha interesowały też fotografie gwiazd Hollywood, takich jak Cary Grant, Steve McQueen, Fred Astaire i Katharine Hepburn. Po prostu od wczesnych lat kochał nierealny glamour.
Ralph Lauren sprzedaje więcej niż ubrania. On sprzedaje wam życie, jakie chcielibyście wieść
Marki Ralpha Laurena
Naszego bohatera odnajdujemy na początku lat 60. sprzedaje krawaty już nie na Bronxie, ale na Manhattanie w firmie Brooks Brothers. Pewnego dnia zbiera się na odwagę i proponuje właścicielom swoje własne projekty. Jego krawaty są większe, bardziej błyszczące, po prostu rzucają się w oczy. Ponieważ bracia Brooks nie są zainteresowani, w roku 1967 zakłada firmę Polo. Początkowo produkuje tylko krawaty, ale wkrótce również koszule i garnitury. To była kompletna nowość. „W tamtym czasie producent koszul szył koszule, a krawatów - krawaty. Ja chciałem robić wszystko”, wspomina. I rzeczywiście tak się stało. Za parę lat lat będzie produkował nawet widelce i farby do ścian, a od liczby prowadzonych przez niego marek będzie się kręciło w głowie. Bo będą to: Polo, Ralph Lauren for Men, Ralph Lauren for Women, Ralph Lauren Home, Double RL, Ralph Lauren Collection, Ralph Lauren Puple Label Menswear, Ralph Lauren Black Label, Ralph Lauren Pink Pony, Ralph Lauren Tennis, Ralph Lauren Golf oraz RLX… Ale nie uprzedzajmy wypadków.
W 1971 roku projektant pokazuje swoją pierwszą kolekcję dla kobiet. Śmiało wchodzi też do obiegu kultury masowej. W roku 1974 ubiera Roberta Redforda w Wielkim Gatsbym. Film dostaje Oscara za kostiumy. Projektuje również kultowe stroje Diane Keaton w Annie Hall Wody’ego Allena. Staje się naprawdę sławny.
Diane Keaton w filmie „Annie Hall” i Robert Redford w filmie „Wielki Gatsby”.
Ralph Lauren - sprzedawca marzeń
Tylko że wtedy od dawna nie nazywa się już Lifshitz. W wieku 16 lat, Ralph i jego brat Jerry zmienili nazwisko na Lauren. „Gdyby moje własne nie brzmiało tak nieszczęśliwie, nigdy bym tego nie zrobił”, tłumaczył później swoją decyzję. I to tłumaczył wielokrotnie. Laurenowi bardzo zależy bowiem na tym by uchodzić za osobę w pełni autentyczną. Ale przecież tym, co sprzedaje jego marka są marzenia, a nie prawda. Ralph Lauren wykreował świat wyidealizowanej Ameryki: pięknych siodeł, strzelb przekazywanych z pokolenia na pokolenie, okazałych wiejskich rezydencji i starych budynków prestiżowych uczelni Ivy League. Jego recepta była prosta. Kupujesz pastelową koszulkę polo, a w zamian otrzymujesz przepustkę do lepszej wersji rzeczywistości, w której nie ma cieknących kranów, bezrobocia i wszyscy mają idealnie białe zęby. Tego nauczył się już w dzieciństwie. W ładnym stroju nawet biedny dzieciak ma szansę dostać cukierka.
Rosyjska modelka Valentina Zelyaeva i argentyński gracz polo Nacho Figueras w kampaniach Ralpha Laurena.
Fantastyczny świat Ralpha Laurena
Amerykański pisarz Jonathan Raban, którego fascynuje postać Laurena uważa, że idylliczny świat projektanta to tak naprawdę nie Ameryka tylko… Anglia. I to taka z seriali kostiumowych w rodzaju Znowu w Brideshead. Wydaje się to możliwe. W jednym z ostatnich wywiadów Ralph Lauren przyznał, że jest wręcz uzależniony od oglądania Downton Abbey… Tak czy inaczej, wciąż istnieje popyt na ten fantastyczny świat Ralpha Laurena. Wystarczy tylko powiedzieć, że jego koszulki polo są najczęściej… kradzionymi ubraniami na świecie! Jak powiedziała Oprah Winfrey: „Ralph Lauren sprzedaje więcej niż ubrania. On sprzedaje wam życie, jakie chcielibyście wieść”.
Melania Trump w kreacji Ralpha Laurena na inauguracji prezydentury jej męża.
Ralph Lauren na prezentacji swojej kolekcji na jesień/zimę 2016.