Kim jest RuPaul? Oto najsławniejsza drag queen na świecie, która zbudowała prawdziwe imperium
Poznaj twórczynię kultowego programu “RuPaul’s Drag Race”
- Redakcja VIVA!
Jeśli nie umiesz kochać siebie, jak do diabła, masz pokochać kogoś innego? Gdy to zdanie pada z ust RuPaula, najsłynniejszej drag queen na świecie, cała sala krzyczy Amen. Ikona, aktywista, wokalista, aktor oraz model, czyli RuPaul Andre Charls, znany całemu światu jako osoba, która wniosła drag na najwyższy poziom i sprawiła, że stał się fenomenem. Od dziesięciu lat prowadzi program RuPaul’s Drag Race, który bije rekordy popularności na świecie. Kim jest artysta, będący jedną z najbardziej wpływowych drag queens i ikon w społeczności LGBT? Czym jest drag? Co sprawiło, że początkowo niszowy program stał się niesamowitym zjawiskiem kulturowym? Już odpowiadamy.
ZOBACZ TEŻ: Pierwsza transpłciowa polska posłanka. Jak dzisiaj wygląda życie Anny Grodzkiej?
Kim jest RuPaul?
Urodził się 17 listopada 1960 roku w San Diego w Kalifornii. Popularność zdobyły jego zremasterowane albumy Supermodel of the World (1993) i Foxy Lady (1996), a teledysk piosenki Supermodel (You Better Work) był w 1993 roku nominowany do MTV Music Awards. Prowadził także popularne audycje radiowe oraz wystąpił w kampanii marki kosmetycznej M.A.C. Był to pierwszy krok w kierunku wielkiej kariery. Kiedy podziemna scena Atlanty stała się dla niego zbyt ciasna, pojechał do Nowego Jorku, gdzie stał się częścią subkultury klubowej i budującego własną kulturę środowiska LGBTQIA, sportretowanego w kultowym filmie Paris is Burning. Tańczył, śpiewał, tworzył konceptualne performansy, nawiązywał przyjaźnie i coraz częściej słyszał, że jego sceninczna persona jest określana mianem legendarna. Jendak występy w kampowych barach nie przyniosiły mu dużego zysku, przez co postanowił przejść metamorfozę i zmienić swój styl. Ogolił nogi i z punkrokowca stał się galmazon (amazonką w stylu glamour jak z obrazów Helmuta Newtona). Makijaż stał się bardziej wyrazisty i zmysłowy, peruki uczesane i pięknie wystylizowane, glany zmienił na szpilki i podkreślił figurę. Wkrótce został wybrany na najlepszą drag queen w mieście, ogłoszony Królową Manhattanu i wystąpił w słynnym teledysku zespołu B'52 do piosenki Love Shack.
Od 2009 roku prowadzi słynny program RuPaul’s Drag Race, który ma już 14 sezonów oraz kilka licencjonowanych programów w innych krajach, m.in. w Kanadzie (Canada’s Drag Race), Tajlandii (Drag Race Thailand), Holandii (Drag Race Holland) oraz Hiszpanii (Drag Race España). W latach 2016-2019 otrzymał cztery nagrody Emmy w kategorii Najlepszy prowadzący program reality show. Dzięki programowi gospodarz chce promować równość i tolerancję w społeczeństwie, a także zwracać uwagę na szeroko pojętą różnorodność etniczną, religijną oraz płciową. W programie nie brakuje osób transseksualnych, pochodzących z różnych stron świata i mających różne rozmiary – od XS po XXL. A to dlatego, że drag nie wyklucza nikogo. Liczy się charyzma, pomysł i pewność siebie. No i oczywiście niepodważalny talent.
PRZECZYTAJ O: Andrzej Piaseczny kpi z homofobicznych słów ojca Andrzeja Dudy
Czym jest drag?
Drag queen to mężczyzna, który za pomocą mocnego makijażu, efektownej fryzury i ubrania odgrywa na scenie kobiecą rolę. Warto też wiedzieć, że jest to postać sceniczna, dlatego nie należy jej nazywać transwestytą, gejem lub zakładać, że jest to osoba transseksualna w trakcie lub po korekcie płci. Współcześnie już nie tylko mężczyźni mogą tworzyć drag. Zajmują się tym także kobiety. Nazywane są wtedy faux queen i charakterystyczne dla nich jest mocne przerysowanie, w celu lepszego oddania postaci oraz zabawienia gości. Koncerty drag queens i faux queens bardzo często polegają bowiem na występach tanecznych, wokalnych lub komediowych. Drag queens przykładają ogromną wagę do swojego wyglądu, bardzo często są świetnymi krawcowymi oraz makijażystami, poprzez swoje kreacje i makijaż potrafią stworzyć niezwykłe looki. Do najbardziej charakterystycznych i uzdolnionych królowych, które brały udział w RuPaul’s Drag Race należą Symone, Gotmik, Violet Chachki oraz Gigi Good, które można zobaczyć nie tylko na scenie, lecz także na wielu imprezach modowych, wybiegach oraz w kampaniach reklamowych. Drag to nie tylko komedia, ale także unikatowe stylizacje, zachwycające makijaże i niezwykłe wyczucie stylu, z którego świat mody czerpie coraz więcej.
ZOBACZ: Joanna Przetakiewicz zatrudnia tylko osoby LGBTQ+ i kobiety. „Żadnych heteroseksualnych facetów”
RuPaul’s Drag Race: czemu stał się kulturowym fenomenem?
W ciągu niespełna dekady niszowa produkcja stała się popkulturowym fenomenem. Program debiutował w telewizji kablowej Logo TV - tak małej, że na początku agencja Nielsen nie mierzyła nawet jej oglądalności. Dziś RuPaul’s Drag Race można oglądać na antenie VH1 oraz w serwisach Netflix, Hulu i Amazon Video, program recenzuje New Yorker, a żartobliwy skecz poświęcił mu nawet Saturday Night Live. Przez jury przewinęły się tabuny gwiazd, między innymi aktorki Juliette Lewis, Debra Wilson, Elvira, Wanda Sykes, muzycy tacy jak Miley Cyrus, Ariana Grande, Troy Sivan, Lizzo, Ricky Martin, a nawet wielcy projektanci, czyli Marc Jacobs oraz Bob Mackie.
Uczestniczki RuPaul’s Drag Race mają też coś, co telewizja kocha – dramatyczne życiorysy. Przebojowe, pewne siebie diwy bardzo często musiały walczyć o akceptację: wyśmiewane przez rówieśników w szkole, wytykane palcami w małych miasteczkach lub wyrzucane z domów przez rodziców. Pokazujemy, jak odrzuceni przez społeczeństwo ułożyli sobie życie, nie zważając na to, co myślą inni. Ich niezłomność sprawia, że każdy widz może się z nimi identyfikować, mówi RuPaul w rozmowie z The Guardian. Program paradoksalnie nie ma nic wspólnego z reality show. Jest starannie wyreżyserowany, zadania stawiane przed uczestniczkami - absurdalne, a jeśli sytuacja wymknie się spod kontroli, zawsze można nagrać powtórkę lub sprytnie zmontować materiał. W tym formacie uzbrojone w wymyślne kostiumy, wielowarstwowe makijaże i arsenał teatralnych gestów drag queens są idealnymi inspirującymi bohaterkami, które warto poznać.
Ich długie lśniące włosy są sztuczne, podobnie jak biusty. Sztuczne bywają też zęby, usta, pośladki, rzęsy, uwypuklone silikonem policzki, a nawet mięśnie brzucha. Makijaż zajmuje im nawet kilka godzin. Plotkują, obrażają się i teatralnie przewracają oczami, a o koronę są w stanie walczyć do ostatniego... złamanego tipsa. Mają przy tym wszystkie umiejętności uczestników Mam Talent, a dodatkowo w godzinę potrafią przygotować suknię z papieru lub innego nietypowego materiału.
Drag to bynajmniej nie (jak mogą myśleć niektórzy) "facet przebrany za babę", to poza mająca na celu pokazanie swojego wyjątkowego charakteru i niesamowita odwaga w pokazywaniu siebie. Drag to niezwykle trudna sztuka, wymaga wielu umiejętności takich jak stylizacja peruk, bezbłędny makijaż, krawiectwo. Do tego wymaga talentu komediowego, tanecznego lub wokalnego, który sprawi, że publika się w tobie zakocha.
RuPaul pokazał ludziom magiczny świat dragu. Kiedy się w niego wejdzie, nie będzie się chciało go opuścić, bez względu na płeć, orientacje seksualną, poglądy polityczne czy wyznawaną religię. Skusicie się na obejrzenie chociaż jednego odcinka RuPaul’s Drag Race, który jest dostępny na Netflixie? Zróbcie to dla jedynego w swoim rodzaju RuPaua!
Tekst: Aleksandra Trendak