Reklama

To właśnie 24 października 1957 w Montecatini we Włoszech w wieku 52 lat zmarł Christian Dior. Zwykł mawiać, że "w dobie maszyn jedynie w szyciu kobiecych sukien pozostało coś ludzkiego, intymnego i trudnego do podrobienia." Ale co ciekawe, przez ponad czterdzieści lat niewiele zapowiadało, że ten syn fabrykanta nawozów sztucznych posiada właśnie w tej dziedzinie tak niezwykły talent. Kim był Christian Dior? Czym zasłynął? I jak to się stało, że do historii mody przeszedł jako jeden z największych krawców i projektantów mody? Przy okazji 64. rocznicy jego śmierci, przypominamy historię życia założyciela domu mody Dior.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: 116 lat temu urodził się Christian Dior! Co mu zawdzięczamy?

Christian Dior - pan od rysunku

Rodzice Christiana pragnęli by został dyplomatą, lecz on znacznie bardziej interesował się sztuką. Aby zarobić pierwsze pieniądze sprzedawał swoje szkice po około 10 centymów za sztukę. W 1928 roku Dior zrezygnował ze szkoły i dzięki wsparciu finansowemu ojca otworzył małą galerię, w której wraz z przyjacielem sprzedawał dzieła m.in. Pabla Picassa. Trzy lata później, po śmierci matki i brata oraz po upadku rodzinnego biznesu spowodowanym przez Wielki Kryzys, galeria musiała zostać zamknięta. I wtedy nieoczekiwanie okazało się, że na swoich rysunkach może zarobić więcej niż 10 centymów. W latach 1935–1938 Dior sprzedawał swoje prace kilku domom mody. Jego szkice pojawiły się też w dziale mody magazynu Figaro.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ralph Lauren obchodzi dziś 82. urodziny! Kim jest projektant, który ubiera... całą Amerykę?

Od rysowania sukien i kapeluszy był tylko krok do ich kreowania. W 1938 roku Dior został projektantem w firmie Roberta Pigueta. Dior będzie później wspominał, że „Robert Piguet nauczył mnie wartości prostoty, która prowadzi do prawdziwej elegancji”. Po wojnie zatrudnił się się u Luciena Lelonga, gdzie wraz z Pierrem Balmain otrzymali stanowiska młodszych projektantów.

Christian Dior z modelką, 1948 rok.

materiały prasowe/V&A Museum

Christian Dior - nowy stary look

W roku 1946 założył własny dom mody mieszczący się przy Avenue Montaigne 30. 12 lutego 1947 roku odbył się pokaz jego pierwszej kolekcji. Tego dnia tysiące kobiet na cały świecie dowiedziały się, że ich stroje są już niemodne.

Po obejrzeniu kolekcji podekscytowana redaktor naczelna Harper’s Bazaar, Carmel Snow powiedziała podobno:

To prawie rewolucja, drogi Christianie. Twoje suknie mają taki new look. Są zachwycające, wiesz?

Czym był ten nowy look, który tak zachwycił Paryż i cały świat? Najdziwniejsze, że w gruncie rzeczy był on całkiem stary. Dior proponował bowiem podkreślające talię gorsety, rozkloszowane spódnice do połowy łydki i uwydatniające biust dekolty. Było to wyraźne nawiązanie do przeszłości i tradycji następujące po latach wojennych wyrzeczeń.

- Moda chciała powrócić do korzeni i odnaleźć swoją podstawową funkcję: stroić i upiększać kobiety - wspominał Christian Dior. A kobiety na ten powrót z utęsknieniem czekały.

Christian Dior - dekada sławy

Projektant cieszył się swoją sławą tylko dziesięć lat. Przez tę dekadę wylansował kilka nowych pomysłów na kobiecą sylwetkę (m.in. flat look), sprzedał 100 tysięcy sukien, zużył 1,5 tysiąca kilometrów materiału i wykonał 16 tysięcy szkiców. Zatrudnił tysiąc pracowników i zbudował pierwsze w świecie modowe imperium sprzedające nie tylko stroje, ale również perfumy i kosmetyki. W 1957 roku zmarł na zawał serca. Magazyn Time utrzymywał, że stało się to podczas gry w karty... Jego pogrzeb przypominał pożegnanie męża stanu. Hołd wielkiemu mistrzowi francuskiej mody złożyła między innymi księżna Windsoru. W kondukcie szedł też jego następca, młody Yves Saint Laurent. W dłoniach trzymał konwalie, ulubione kwiaty Christiana Diora.

WIĘCEJ W TEMACIE: Dokładnie 74 lata temu powstał dom mody Christian Dior

Christian Dior - świat kocha jego modę

Ostatnie lata to triumfalny pochód sukni Diora przez... słynne muzea. Szczególnie oblegana była wystawa w paryskim Musée des arts décoratifs i jej kontynuacja w Victoria&Albert Museum. W Londynie wymieniono ponad 50 procent eksponatów, dodano też część pokazującą związki Christiana Diora z… Anglią. Mało kto bowiem wie, projektant odwiedził po raz pierwszy Anglię już w latach 20. XX wieku. A potem notował:

Kocham angielską tradycję, angielską grzeczność, angielską architekturę. A nawet angielską kuchnię! Wielbię zwłaszcza śniadania z herbatą, owsianką, jajkami i bekonem!

Takie słowa w ustach Francuza muszą szokować! W 1954 roku Christian Dior zorganizował pokaz mody w Blenheim Palace. Przywiózł wtedy trzynaście modelek i ponad sto kreacji, w tym słynną la robe Blenheim (czyli suknię Blenheim) - blado różowe arcydzieło ozdobione niezliczonymi perłami i cekinami. Ten pokaz i następny w 1958 roku, za który odpowiadał już Yves Saint Laurent miały za zadanie zbiórkę funduszy na konto Czerwonego Krzyża. Obu patronowała wielbicielka talentu Diora, księżniczka Małgorzata, młodsza siostra królowej Elżbiety II.

Christian Dior z modelką, 1955 rok.

materiały prasowe/V&A Museum

Christian Dior - pierwsza kobieta w historii marki

O Christianie Diorze nie pozwala nam też zapomnieć pierwsza w historii kobieta, która została dyrektor kreatywną tego domu mody, czyli Maria Grazia Chiuri. „Odkrywam zupełnie nowy świat i muszę nauczyć się wielu rzeczy. Gdy pracowałam dla Valentino, a pracowałam tam 17 lat, mogłam rozmawiać z założycielem domu, w przypadku Diora to zupełnie inna historia… Trzeba mieć na uwadze przeszłość marki, bo jej dziedzictwo jest ponadczasowe, jednocześnie trzeba umieć je wykorzystać tak, by zachować świeżość”, mówiła w jednym z pierwszych wywiadów po swej nominacji. I trzeba przyznać, że to zadanie świetnie jej się do tej pory udaje.

Reklama

Maria Grazia Chiuri - pierwsza w historii dyrektor kreatywna domu mody Christian Dior.

Getty Images
Reklama
Reklama
Reklama